Eleganckie wnętrza – to określenie z całą pewnością pasuje do aranżacji realizowanych przez pracownię Katarzyna Kraszewska Architektura Wnętrz. W poniższym zestawieniu przyglądamy się wybranym aranżacjom pracowni, jednocześnie zastanawiając się, na czym polega współczesna elegancja we wnętrzach.
Jak wyglądają eleganckie wnętrza według Katarzyny Kraszewskiej?
Eleganckie wnętrza – czyli jakie?
Choć co roku jesteśmy świadkami powstawania nowych trendów, jedno jest pewne: elegancja we wnętrzach jest zawsze na czasie. Według słownikowej definicji, elegancja znaczy tyle, co dobry smak. Tego ostatniego na pewno nie można odmówić realizacjom wychodzącym od pracowni Katarzyny Kraszewskiej, które powstają dla klientów prywatnych i publicznych w Polsce i na świecie. Choć do każdego z nich podchodzi indywidualnie, wnętrza według Katarzyny Kraszewskiej łączy wiele cech wspólnych, przede wszystkim zaś stylowa, nowoczesna elegancja, którą określilibyśmy jej autorski styl.
Ta beżowa jadalnia to kwintesencja elegancji według Katarzyny Kraszewskiej
Elegancja w XXI wieku
Eleganckie wnętrze w 2020 roku to wnętrze pełne przestrzeni. Do osiągnięcia tego efektu nie trzeba jednak posiadać królewskiego metrażu, a zadaniem architekta wnętrz jest takie zagospodarowanie dostępnej przestrzeni, aby uwypuklić jego najlepsze cechy. W praktyce oznacza to przyłożenie szczególnej uwagi do dużych powierzchni, czyli ścian, podłóg i sufitów. Nawet jeśli nie są to elementy, na których oko skupia się jako pierwsze, mają jednak bezpośredni wpływ na odbiór pomieszczenia. W tej kwestii Katarzyna Kraszewska stawia na gładki sufit i ściany oraz na wyeksponowaną podłogę. Meble rozmieszczamy tak, aby tworzyły funkcjonalne strefy, pozostawiając część przestrzeni pozornie niezagospodarowaną. Obowiązuje zasada im mniej przedmiotów, tym większy efekt. Jeśli kanapa w salonie to raczej jedna i duża (w roli tzw. statement piece), a jeśli szafa, to zaprojektowana pod konkretną przestrzeń. Unikamy pojedynczych „mebelków” – szafek, stolików itp. – które odwracają uwagę od starannie wykończonych powierzchni ścian, sufitów i podłóg, a więc optycznie zagracają przestrzeń.
Gra powierzchni – ściana wysuwa się na pierwszy plan.
Niewielki apartament wydaje się bardziej przestronny dzięki lustru, które zajmuje jedną z jego ścian
Pomysł na ścianę z wzorem marmuru i drewnianą zabudowę. Królują linie i kąty proste
Eleganckie wnętrze umiejętnie wykorzystuje kolor. W przeważającej większości swoich aranżacji architekt wnętrz Katarzyna Kraszewska ściśle przestrzega z góry ustalonej, harmonijnej palety kolorystycznej. Nie jest to monochrom, ale wąska paleta ciepłych i zimnych barw, które razem tworzą poczucie wysmakowanej elegancji. To kolory od lat pozostające na wnętrzarskim topie: rozmaite odcienie beży, brązów i szarości. Nie bez powodu – umiejętnie zestawione przyczyniają się do uzyskania wnętrza, które oprócz wytworności cechuje przytulność. Subtelne operowanie kontrastami jasno-ciemno i ciepło-zimno to wizualna gra, która wymaga sporej wprawy i rozeznania, dlatego najlepiej oddać ją w ręce profesjonalistów. Tutaj dołączają również wzór i faktura, dzięki czemu jednolity kolor nie staje się nudny. Jeśli chodzi o ściany, zamiast farby architekt wnętrz może zaproponować oryginalne materiałowe pokrycie, płytki o prostym wzorze lub marmurowy slab. Ciekawy efekt można osiągnąć również wprowadzając szlachetne drewno czy przezroczyste szkło.
Na ścianach (i podłodze) królują wzór i faktura. Efekt? Subtelnie i elegancko.
Proste formy geometryczne ożywia ciekawa faktura.
Rola, jaką w eleganckim wnętrzu pełni światło, jest nie do przecenienia. W realizacjach Katarzyny Kraszewskiej widać dwa różne podejścia do tego tematu: z jednej strony, mamy źródła światła, które nie zwracają na siebie uwagi, np. wbudowane w sufit. Pozwala to w osiągnięciu efektu przestrzenności poprzez ciągłą poziomą linię sufitu, której nie zaburza wisząca lub przytwierdzona doń lampa. Z drugiej strony, w niektórych aranżacjach oświetlenie dodatkowo pełni funkcję dekoracyjną, jednak zawsze formalnie nawiązuje do strukturalnych elementów pomieszczenia, poprzez kolor, materiał lub kształt.
Nowoczesne oświetlenie sufitowe – dyskretne i praktyczne.
Światło nie tylko nie ogranicza przestrzeni, ale jest jej strukturalnym elementem.
Eleganckie wnętrza – miedzy ciepłem a chłodem
Czasami elegancja niesłusznie kojarzy nam się z chłodem – to relikt poprzedniej epoki. Współcześni architekci udowadniają, że we wnętrzu domowym nie trzeba rezygnować z estetycznej elegancji kojarzonej z miejscami publicznymi, takimi jak hotele czy restauracje. Dobry projektant jest w stanie przy użyciu tych samych elementów dostosować wnętrze do potrzeb klienta. Eleganckie wnętrza w rezydencji mieszkalnej można „udomowić” poprzez umiejętne użycie dodatków takich jak zasłony czy poduszki. W swoich projektach Katarzyna Kraszewska chętnie sięga po podnóżki czy pufy do siedzenia, a także długie, monochromatyczne zasłony. Dodatkowo, gdy problemem nie jest brak przestrzeni, na ściany salonu i sypialni wędrują obrazy, a ściany łazienki – duże lustra. Podłogę może zaś ocieplić dużych rozmiarów dywan o geometrycznym kształcie.
Odpowiadając na postawione na początku pytanie, eleganckie wnętrza według Katarzyny Kraszewskiej to wnętrza jasne, szlachetne, pełne harmonii. Wysmakowane kontrasty temperaturowe i świetlne powstają przy użyciu wąskiej gamy barw, jednak różnorodność użytych rozwiązań i materiałów sprawia, że są zarówno nowoczesne, jak i oryginalne. Wykorzystanie najnowszej technologii i produktów wysokiej jakości nadaje im ponadczasowej elegancji.
W eleganckiej sypialni bardzo ważną rolę pełni tkanina, która dodaje pomieszczeniu ciepła.
Dom czy biurowiec? Elegancja sprawdzi się zarówno w przestrzeni prywatnej, jak i publicznej.
Jasno i przestronnie, czyli współczesna twarz elegancji
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.