Okres grzewczy jest dla organizmu prawdziwym wyzwaniem. Zbyt suche powietrze negatywnie wpływa na cerę, może powodować kaszel i znacznie osłabia układ odpornościowy. Ciepłe powietrze kaloryferów przyczynia się także do wysychania śluzówki, co w konsekwencji zwiększą podatność na infekcje bakteryjne i wirusowe. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na zakup nawilżacza powietrza. Czym się kierować podczas wyboru? Na jakie parametry należy zwrócić uwagę?
Rodzaje nawilżaczy powietrza?
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów nawilżaczy powietrza. Różnica między nimi polega m.in. na skuteczności, sposobie użycia i rodzaju technologii, jaka została wykorzystana w urządzeniu. Najtańsze i najprostsze nawilżacze dostępne są w postaci naczynia montowanego na kaloryferze. W środku takiego nawilżacza znajduje się woda, która pod wpływem ciepła paruje i nawilża powietrze.
Nawilżacz powietrza Philips z serii 2000
Dużą popularnością cieszą się nawilżacze powietrza podłączane do źródła prądu. Pod tym względem najprostsze są nawilżacze parowe. Za pomocą energii elektrycznej woda przemieniana jest w naczyniu na parę wodną i wypuszczana w powietrze w postaci sterylnej mgiełki. Nawilżacze ewaporacyjne działają na nieco innej zasadzie. Po włączeniu urządzenia powietrze jest zasysane z otoczenia, nawilżane, a następnie wypuszczone w postaci chłodnej pary wodnej. Nawilżacz ultradźwiękowy, jak sama nazwa wskazuje, do tworzenia mgiełki używa ultradźwięków. Ważne, aby pamiętać o tym, że nie pozostają one obojętne dla zwierząt, dlatego ich właściciele powinni zrezygnować z takich modeli. Dodatkową opcją, którą często spotyka się przy nawilżaczach, jest jonizacja. Po włączeniu nawilżacz generuje wówczas jony ujemne (aniony), które neutralizują niekorzystnie działające na organizm jony dodatnie (kationy).
Stadler Form OSKAR nawilżacz ewaporacyjny
Na co zwracać uwagę przy zakupie nawilżacza?
Najważniejszymi parametrami, na jakie należy zwrócić uwagę przy zakupie nawilżacza, są:
- moc – im jest wyższa, tym szybciej oczyści określoną objętość powietrza. Należy jednak pamiętać, że wyższa moc pobiera więcej energii elektrycznej;
- wydajność – najczęściej podawana jest w m2. Mówi o tym, jak dużą przestrzeń jest w stanie nawilżyć urządzenie;
- hałas – podawany jest w decybelach. Jeśli nawilżacz ma stać w pokoju dziecka czy sypialni, to powinien być cichy;
- filtry – zwiększają bezpieczeństwo i higienę użytkowania. Najczęściej w nawilżaczach powietrza znajdują się filtry węglowe lub HEPA.
Ceny dobrej jakości nawilżaczy powietrza zaczynają się od ok. 250 złotych. Najdroższe modele mogą kosztować nawet kilka razy więcej.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.