Kolorowe i przezroczyste szkło w projektach ikon designu
Szkło to lubiany i chętnie wykorzystywany materiał, co wcale nie oznacza, że jest to materiał łatwy. Wręcz przeciwnie, aby oddać mu sprawiedliwość, trzeba być prawdziwym mistrzem wzornictwa: umiejętnie połączyć oryginalny pomysł z naturalnymi właściwościami szkła. Pozwolić, by jego szlachetność wysunęła się na pierwszy plan, a przy tym powiedzieć coś nowego w designie. Jeśli komuś udała się ta rzadka sztuka, to na pewno Patricii Urquioli, jednej z najbardziej rozpoznawalnych osobowości współczesnego wzornictwa.
Kolorowe szklane stoliki i stoły
W ciągu ostatnich pięciu lat Urquiola stworzyła kilka autorskich projektów dla Glas Italia, specjalistów od manufaktury szkła. Od przezroczystej kolekcji Shimmer o opalizującym wykończeniu, poprzez L.A. Sunset ze szkła klejonego i warstwy lustrzanej, aż po Liquefy, Urquiola po raz kolejny wyznacza trendy. Jej szklane stoliki i stoły Liquefy z ultralekkiego szkła pokryte są dynamicznym motywem organicznym, który świetnie współgra ze statyczną formą. Blaty stolików przypominają żyłki marmuru lub powierzchnię wody, która, w zależności od kąta patrzenia, wydaje się płynąć. O charakterze całości decydują hipnotyczne kolory – zielony, różowy, szary i beżowy, które wydają się być nawiązaniem do estetyki disco lat 70.
Inne podejście do tematu kolorowego szkła zaprezentował nagrodzony Red Dot Award projektant greckiego pochodzenia, Yiannis Ghikas w kolekcji Soda dla Miniforms. Jego szklane stoliki kawowe nie powstają ze szkła klejonego, a wyłącznie z ręcznie dmuchanego szkła. Każdy z ważących 20 kilogramów stolików, zarówno blat, jak i przypominające płatki kwiatu nogi, jest efektem pracy trzech szklarzy, prawdziwych mistrzów w swoim fachu. Dmuchane do góry nogami szkło wibruje, tworząc intrygujący wzór na powierzchni, w której dodatkowo przegląda się otoczenie. Stoliki występują w dwóch kolorach: intensywnym bursztynie i eterycznej zieleni. Projekt łączy industrialną technikę z artystycznym, awangardowym podejściem do roli mebla we współczesnym wnętrzu.
Na użycie kolorowego szkła zdecydował się także włoski architekt i guru projektowania mebli, Piero Lissoni w swojej propozycji dla Glas Italia. Innowacyjna technika pozwoliła mu na stworzenie projektu, w którym barwy nie tylko płynnie przechodzą z jednej w drugą, ale też urzekają swoim nasyceniem i energią. Przy tak wyrazistej kolorystyce, naturalnym wyborem jest prosta blokowa forma. Półprzezroczyste szkło sprawia, że mimo tego całość sprawia wrażenie mebla lekkiego jak tęczowa chmurka.
Szklany stół The Dark Side of the Moon, proj. Piero Lissoni dla Glas Italia
Przezroczyste szklane stoliki i stoły
Kiedy myślimy o szkle, prawie na pewno mamy przed oczami obraz przezroczystego szkła. Nic dziwnego, że to nadal najchętniej wybierana przez projektantów forma, także jeśli chodzi o szklane stoliki stoły. Różnorodność proponowanych rozwiązań jest naprawdę duża, a poszczególne modele równie zaskakujące i świeże, co prezentowane produkty ze szkła kolorowego. Główna różnica polega na rozmieszczeniu akcentów estetycznych, które w tym wypadku skupiają się na fantazyjnej oprawie szkła. Przezroczysta, płaska tafla blatu chętnie łączona jest z metalową podstawą w złocie, srebrze czy mosiądzu. Taki stolik będzie pasował do przestrzennych wnętrz urządzonych w ekskluzywnym wydaniu klasyki. Z kolei stoliki o drewnianym trzonku bardziej pasują do nowoczesnego stylu skandynawskiego. Poniżej wybór naszych propozycji.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.