Centra miast coraz częściej przypominają betonową pustynię, której symbolem stały się wybrukowane place i parkingi, a jedynego kolorytu bezdusznemu krajobrazowi – nadają kolorowe witryny sklepów. Tymczasem, niewiele potrzeba, aby pokryte betonem skwery, stały się bardziej przyjazne dla mieszkańców, zachęcały do aktywnego odpoczynku bądź zapewniały chwile błogiego relaksu w otoczeniu naturalnej zieleni. Rynek budowlanych materiałów wykończeniowych oraz wyposażenia dedykowanego urządzaniu wielkomiejskich powierzchni, oferuje szereg ciekawych rozwiązań i inspiracji. Przyjrzyjmy się kilku elementom małej architektury, dzięki którym betonowe skwery mają szansę zamienić się w klimatyczne, tętniące pozytywną energią „oazy” zieleni i przyciągające funkcjonalnością przestrzenie.
Mieszczuch też człowiek, czyli dlaczego w miastach potrzebne są zielone skwery
W miastach brakuje zieleni i miejsc do odpoczynku w plenerze, które w ostatnich latach ustąpiły miejsca betonowym traktom komunikacyjnym czy placom parkingowym. Szczytem wielkomiejskiej aranżacji architektonicznej, które przełamywały ten model i ocieplały zimny, betonowy wizerunek – są pojedyncze ławeczki czy systemy fontann. Na szczęście, w ostatnim czasie można zaobserwować zmiany w trendach zagospodarowywania przestrzeni w centrach miast, ukierunkowane na tworzenie bardziej przyjaznych dla ludzi przestrzeni publicznych.
Miejskie skwery wypełnione zielenią, urzekające estetyką i funkcjonalnością różnych elementów małej architektury – to przestrzeń, która daje wytchnienie oraz oferuje nowe formy spędzania wolnego czasu. Obecność zieleni w otoczeniu człowieka działa kojąco, ożywczo, poprawia jego samopoczucie, dając przy okazji możliwość odpoczynku od codziennej gonitwy i uciążliwego zgiełku.
Jak ożywić betonowe skwery zielenią?
Aby ożywić betonową przestrzeń publiczną, wcale nie trzeba zrywać kostki brukowej ani zdzierać wyasfaltowanych traktów dla rowerzystów czy amatorów rolek. Producenci małej architektury dla publicznych przestrzeni miejskich, zadbali także o bezinwazyjne rozwiązania, umożliwiające uzupełnienie istniejącej aranżacji betonowych skwerów. Idealnie do tego zadania nadają się specjalne donice, dostępne w różnych rozmiarach oraz wykonane z kilku rodzajów materiału, dzięki czemu z łatwością można je dopasować do pożądanej stylizacji przestrzeni. Aby umożliwić dopasowanie donic do pozostałych elementów małej architektury, na skwerze można zamontować m. in.:
- donice ze stali kortenowskiej,
- donice ze stali nierdzewnej,
- donice aluminiowe,
- donice drewniane,
- donice z betonu polimerowego.
Donice dedykowane są dla różnego typu roślinności – od niskopiennych kwiatów, poprzez trawy ozdobne i krzewy – aż po drzewka. Większe okazy drzew można też sadzić w otoczeniu estetycznych osłon, zabezpieczających pień i/lub system korzeniowy rośliny. Dla celów zagospodarowania bądź stworzenia zielonej skarpy, jak również trawnika na podwyższeniu, doskonale nadają się murki oporowe itp. prefabrykowane konstrukcje.
Nowoczesne elementy małej architektury na miejskim skwerze – estetycznie i funkcjonalnie
Przyjazny skwer to także funkcjonalna przestrzeń, z której skorzystać mogą zarówno piesi bywalcy miasta, jak i amatorzy dwóch kółek. Obowiązkową pozycją na terenie skweru są oczywiście ławki – z oparciem lub bez. Jeśli chodzi o miejsca siedzące, to skwer można też zaopatrzyć w siedziska typu hoker, specjalne nakładki na murki np. z drewna albo komplety piknikowe (stół zintegrowany z ławami).
Solidne, stalowe barierki pozwalają na wygrodzenie na terenie skweru różnych stref (np. dla pieszych i dla rowerzystów/rolkarzy). Cykliści z pewnością ucieszą się też z poręczy i innych konstrukcji, do których będą mogli przymocować rower, skuter czy hulajnogę. Nieodzownym elementem krajobrazu skweru, pozwalającym na utrzymanie go w czystości, są kosze na śmieci zlokalizowane w pobliżu ławeczek i traktów komunikacyjnych.
W uatrakcyjnieniu i dodatkowym ożywieniu betonowego skweru, na pewno sprawdzą się kolorowe rzeźby. Na rynku nie brakuje ciekawych propozycji w tym zakresie, a przykładem może być np. efektowna, awangardowa i kreatywna rzeźna apple graffiti, wykonana z ceramiki przez pracownię Bruno Bull and Stein. Miłośników bardziej stonowanych form, które równie dobrze korespondują zarówno z zielenią zdobiącą miejski skwer, jak i architekturą nowoczesnych budowli – z pewnością zainteresuje z kolei rzeźba czerwonego jabłka. Oba artystyczne dzieła są w pełni odporne na wszelkie warunki pogodowe i dostępne w różnych rozmiarach, w tym o średnicy ponad 1 metra.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.