Wiosna i lato to czas największej aktywności na świeżym powietrzu, która wiąże się zarówno z realizacją różnych przydomowych obowiązków, jak też błogim odpoczynkiem na łonie natury. W ramach drugiej aktywności, właściciele domów jednorodzinnych, działek rekreacyjnych i ogrodów, często oddają się przyjemnościom związanym ze naszym „sportem narodowym”, jakim jest… grillowanie. Wśród amatorów tej formy przyrządzania potraw w plenerze, większość osób ma do czynienia z grillem węglowym, jednak stale przybywa zwolenników innego rozwiązania, jakim jest grill elektryczny. Miłośnicy gotowania za pośrednictwem tego rodzaju urządzenia, na każdym kroku podkreślają jego zalety i przewagę nad rozwiązaniem węglowym oraz szeroką paletę możliwości zastosowania dla grilla elektrycznego. Czym charakteryzuje się grill elektryczny, gdzie można go wykorzystywać oraz na jaki model się zdecydować?
Grill elektryczny – specyfika i zalety urządzenia oraz możliwości jego zastosowania
Na grill elektryczny decydują się przede wszystkim osoby, które cenią wygodę, szybkość przygotowywania posiłków oraz zdrową kuchnię. Użytkowanie tego typu urządzenia jest też znacznie mniej kłopotliwe i czasochłonne, niż w przypadku grilla na węgiel. Grillowanie z wykorzystaniem dobrej klasy sprzętu elektrycznego, to oszczędność czasu i zdrowsze jedzenie, ponieważ przyrządzane jest bez tłuszczu, w przeciwieństwie do tradycyjnej formy smażenia mięs.
Inwestycja w elektryczny grill szybko się zwraca, ponieważ do jego funkcjonowania wymagane jest wyłączenie zasilanie prądem (brak paliwa węglowego, podpałek). Nowoczesne i przemyślane konstrukcje, jakimi charakteryzują się dzisiejsze grille elektryczne, pozwalają na jednoczesne przygotowywanie przy ich udziale kilku rodzajów/elementów posiłku. Lekkostrawne potrawy, wysoka wydajność i produktywność oraz brak uciążliwego dymu – to podstawowe zalety, jakie cechują grill elektryczny.
Grill elektryczny doskonale sprawdza się zarówno w użytku domowym, jak i na tarasie, w ogrodzie, a nawet na balkonie. Urządzenie to równie dobrze nadaje się do grillowania mięsa, ryb, kiełbasy czy warzyw. Zużycie prądu zależy głównie od wielkości i mocy grilla. Ze względu na specyficzną płytową konstrukcję większości grillów elektrycznych, są one łatwe do utrzymywania w czystości.
Grille elektryczne – rodzaje
Elektryczne urządzenia do grillowania można podzielić na kilka rodzajów, biorąc pod uwagę różne kryteria. Głównym kryterium podziału jest rodzaj powierzchni do grillowania, na podstawie którego na rynku można spotkać:
- grill elektryczny z płytą grzewczą – najpopularniejsze urządzenie, wyposażone jest w płytę wykonaną najczęściej z teflonu lub ceramiki, która równomiernie przewodzi ciepło na całej powierzchni. Zwykle taki sprzęt posiada specjalny zbiornik ociekowy, w którym gromadzony jest tłuszcz wytapiający się w trakcie grillowania,
- grill elektryczny z rusztem – wyglądem przypomina tradycyjne grille węglowe, bowiem wyposażony jest w ruszt, pod którym umieszczona jest grzałka,
- grill elektryczny typu raclette – konstrukcja urządzenia składa się zarówno z powierzchni do grillowania (teflon/ceramika/kamień) oraz patelni. Dzięki takiemu połączeniu, można w jednym czasie przygotowywać kilka różnych potraw, dlatego grill raclette doskonale sprawdza się podczas większych przyjęć rodzinnych bądź imprez towarzyskich w gronie znajomych.
Pod względem wielkości i przeznaczenia, wyróżniamy z kolei elektryczne grille stołowe/domowe oraz wolnostojące. Grill elektryczny stołowy to świetne rozwiązanie do użytku domowego. Zazwyczaj wyposażony jest on w dodatkową górną płytę grzejną albo transparentną pokrywę wykonaną ze szkła hartowanego. Grill elektryczny (wolno)stojący to urządzenie z płytą lub rusztem, które idealnie nadaje się do przyrządzania potraw w plenerze (np. w ogrodzie, na działce) czy na tarasie/balkonie.
Najlepszy grill elektryczny – czym kierować się przy wyborze?
Wybierając grill elektryczny, należy kierować się przede wszystkim potrzebami domowników i technicznymi możliwościami ulokowania urządzenia (wielkość grilla, opcja użytkowania w plenerze). Jeśli chodzi o potrzeby użytkowników, to warto wziąć pod uwagę m. in. liczebność rodziny/gości, planowaną częstotliwość korzystania z grilla oraz rodzaj posiłków, jakie zamierzamy przyrządzać (jedno- lub wielodaniowe).
Płyta grzewcza jest rozwiązaniem, które dedykowane jest głównie do sporadycznego grillowania dla niewielkiej liczny osób. Jeżeli rodzina jest liczniejsza i/lub planujemy często grillować z przyjaciółmi – to najlepiej sprawdzi się grill elektryczny z rusztem czy grill raclette, na którym można przygotowywać bardziej zróżnicowane posiłki (np. omlet). Największą „zmorą” każdego grilla jest jego czyszczenie. Grille płytowe czyści się zdecydowanie łatwiej, niż urządzenia wyposażone w ruszt, gdzie wytapiający się tłuszcz i soki – zanieczyszczają dodatkowo powierzchnię grzałki. Kolejnym czynnikiem, jaki należy rozważyć przy wyborze grilla elektrycznego, jest moc urządzenia. Im większa moc, tym grill szybciej się nagrzewa, a dania przyrządza się krócej, ale trzeba liczyć się z większym wydatkiem za tego typu sprzęt.
Gorszej jakości grille często posiadają elementy wykonane z tworzywa sztucznego, które mają tendencję do nagrzewania i uszkadzania pod wpływem kontaktu w wyższą temperaturą. Nowoczesne grille elektryczne mogą być wyposażone w szereg dodatkowych funkcji, np. termostat, cyfrowy wyświetlacz czy wskaźniki stopnia wypieczenia lub pomiaru grubości mięsa. Kupując solidny grill elektryczny renomowanej marki, można cieszyć się nie tylko jego niezawodnością i funkcjonalnością przez długie lata, ale także atrakcyjnym designem.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.