Chcesz szybko sprzedać mieszkanie i dlatego zamierzasz skorzystać ze wsparcia specjalisty – agenta nieruchomości? To, z którym biurem nieruchomości podpiszesz umowę, ma znaczenie. Dowiedz się, czym wyróżnia się dobry pośrednik nieruchomości.
Na jakich zasadach pracuje pośrednik nieruchomości?
Wielu pośredników nieruchomości pracuje wyłącznie na podstawie umowy na wyłączność. Dlaczego? Podpisanie z klientem takiej umowy gwarantuje agentowi otrzymanie wynagrodzenia po sfinalizowaniu transakcji sprzedaży. To z kolei oznacza, że pośrednik może:
- poświęcić czas na przygotowanie dokładnego ogłoszenia – takiego, które będzie zawierać wszystkie najważniejsze informacje i które zachęci potencjalnego kupca do kontaktu,
- przeznaczyć budżet na promocję oferty – mowa tu nie tylko o działaniach w internecie, ale również np. o umieszczeniu baneru na nieruchomości,
- informować klienta o podjętych działaniach czy liczbie osób zainteresowanych nieruchomością – jako klient będziesz wiedział, na jakim etapie są poszukiwania nabywcy.
W przypadku umów nie na wyłączność, pośrednik nie może ani poświęcić dużo czasu klientowi, ani zaangażować się w pełni w promocję oferty. To nie pozostaje bez wpływu na efekt – mieszkanie, dom czy obiekt komercyjny może pozostać w sprzedaży przez długi okres.
Jak wygląda strona internetowa pośrednika nieruchomości?
Dziś to właśnie strona internetowa jest często pierwszym źródłem informacji. Właśnie dlatego dobry pośrednik nieruchomości powinien mieć własną stronę internetową. Standardem jest, że agenci nieruchomości umieszczają na stronie-wizytówce nie tylko informacje o sobie, ale również prezentują aktualne oferty.
Przeglądając stronę internetową biura nieruchomości:
- zastanów się, czy chcesz, aby Twoja nieruchomość została zaprezentowana w podobny sposób – jeżeli tak, to możesz nawiązać współpracę,
- sprawdź, czy oferty są aktualizowane – zwróć uwagę na daty, bo to właśnie one świadczą o tym, czy informacje są na bieżąco odświeżane,
- sprawdź, z kim pośrednik współpracuje – mogą to być m.in. inne biura nieruchomości czy firmy deweloperskie.
Strona internetowa pośrednika nieruchomości nie musi być rozbudowana. Aby usprawnić swoją pracę, niektóre biura wykorzystują oprogramowanie CRM, np. system CRM Esti. Pozwala ono zarówno na stworzenie witryny, jak i oszczędność czasu poświęcanego na aktualizację ofert.
Na czyją rzecz działa pośrednik i ile wynosi jego wynagrodzenie?
Niektórzy pośrednicy w obrocie nieruchomościami zapewniają, że reprezentują interesy zarówno nabywcy, jak i sprzedawcy. Czy to dobre rozwiązanie? Niekoniecznie. Osoba, z którą zawierasz umowę o współpracę, powinna reprezentować Ciebie, bo to Ty jesteś jej klientem. Właśnie dlatego warto dopytać agenta o tę kwestię.
Jednym z etapów wyboru pośrednika nieruchomości jest sprawdzenie wysokości jego wynagrodzenia. Z całą pewnością nie warto wybierać najtańszej oferty – zdecydowanie lepiej sprawdzić, co otrzymasz w zamian za kwotę, którą zapłacisz. Sprawdź choćby, jak Twoja oferta będzie promowana, czy w cenę jest wliczone oprowadzanie potencjalnych klientów po nieruchomości i czy możesz liczyć na home staging lub wirtualny spacer.
Nieprzypadkowo mówi się też, że istotne jest pierwsze wrażenie. Jeżeli pośrednik nie wzbudził Twojego zaufania, poszukaj innego specjalisty.
Artykuł sponsorowany
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.