Mieszkania w blokach nierzadko zmuszają do poszukiwania kreatywnych i praktycznych rozwiązań ze względu na swoją niewielką powierzchnię. Wiele osób zastanawia się, jak urządzić mały przedpokój, aby był i funkcjonalny, i stylowy. To wcale nie musi być trudne zadanie, bo inspiracji i sprytnych rozwiązań jest całe mnóstwo!
Mały przedpokój, który jest ładny i funkcjonalny – czy jest to możliwe do osiągnięcia?
Idealny mały przedpokój powinien stwarzać przestrzeń do przechowywania odzieży wierzchniej i butów, a także do przejrzenia się w lustrze, odłożenia kluczy czy parasola. Nawet w bardzo ciasnych pomieszczeniach da się umieścić odpowiednie meble i estetycznie je zaaranżować. Propozycji jest kilka. Można kupić zarówno pojedyncze meble, jak i zamówić wysoką szafę w zabudowie. Stylowym rozwiązaniem są także meblościanki z wnękami, w których da się umieścić puf lub lustro.
Jeśli chodzi o stylowe urządzenie przedpokoju, to dobrym rozwiązaniem jest dopasowanie go do aranżacji dalszych części mieszkania. Warto zrobić to za pomocą dekoracji, które nie zajmują wiele miejsca. Przykładem są lamele na filcu, które nawet w niewielkiej ilości nadają pomieszczeniu zupełnie nowego charakteru i sprawiają, że jest nowoczesne i stylowe. Lamele doskonale wpisują się m.in. w styl skandynawski czy loftowy, które w ostatnich latach podbijają serca osób urządzających swoje mieszkania.
Poza tym dobrym rozwiązaniem, które w ogóle nie zabiera przestrzeni użytkowej, jest tapeta lub fototapeta. Liczne wzory i kolory dostępne w sklepach sprawiają, że da się znaleźć model pasujący do każdego wnętrza. Później pozostaje jedynie dopasować do ścian kolor i materiał mebli, aby wszystko tworzyło spójną i funkcjonalną całość.
Jak urządzić mały przedpokój? Kilka wskazówek
Jak urządzić mały przedpokój, aby jak najlepiej spełniał swoje zadanie? Jeśli to tylko możliwe, to warto zdecydować się na szafę w zabudowie. Takie rozwiązanie to maksymalne wykorzystanie przestrzeni do przechowywania i przejaw minimalizmu w aranżacji. Dzięki temu, że szafa dotyka zarówno podłogi, jak i sufitu, można wypełnić ją po brzegi nie tylko ubraniami i butami, ale także sprzętami domowymi (np. deską do prasowania, odkurzaczem). W indywidualnych projektach da się samemu zaaranżować liczbę i rodzaj półek oraz drążków wewnątrz mebla. Dzięki temu szafa jest skrojona idealnie do potrzeb użytkowników.
Kolejnym rozwiązaniem jest umieszczenie pojedynczych mebli w przedpokoju. Kiedy w innych częściach domu jest odpowiednia ilość miejsca do przechowywania, można pozwolić sobie na minimalistyczne zagospodarowanie przedpokoju. Na niewielkiej przestrzeni sprawdzą się wieszaki ścienne. Dzięki nim okrycia wierzchnie nie zajmują sporo miejsca i można je szybko odwiesić bez konieczności zaglądania do szafy.
Warto zdecydować się na jak największą szafkę na buty, w której każda para będzie miała swoje miejsce. Buty porozkładane na podłodze znacznie utrudniają poruszanie się po pomieszczeniu, więc pionowa gablota pozwala pozbyć się tego problemu. Warto rozważyć zakup siedziska z lustrem, dzięki któremu przygotowanie się do wyjścia będzie znacznie prostsze. Tuż obok drzwi dobrze byłoby umieścić wieszaki lub skrzyneczkę ścienną na klucze.
Podczas aranżacji przedpokoju trzeba wziąć pod uwagę rodzaj materiału do pokrycia powierzchni. Najważniejszy jest ten, który trafi na podłogę, ponieważ to ona będzie najbardziej narażona na kontakt z wilgocią i zabrudzeniami. Praktycznym rozwiązaniem są zatem kafle, które łatwo się sprząta. Nie każdemu odpowiadają one wizualnie, a minusem przy braku ogrzewania podłogowego może być także ich temperatura. Wtedy warto wybrać najwyższej jakości panele podłogowe, które będą odporne na kontakt z przemoczonymi i brudnymi butami.
Postaw na minimalizm i porządek
Schludne i funkcjonalne wnętrze powinno cechować się minimalizmem i porządkiem. Warto stawiać na jakość mebli i elementów wykończenia, a nie na liczbę dekoracji czy mnogość kolorów. Właśnie z tego powodu tak dobrym rozwiązaniem są szafy w zabudowie. To jeden mebel, który nie wprowadza chaosu do pomieszczenia i pozwala na schowanie wszelkich elementów mogących powodować nieporządek.
Im mniejsze pomieszczenie, tym bardziej brak porządku wpływa na jego funkcjonalność. W przedpokoju nie warto umieszczać wielu dekoracji – kwiatów, figurek, obrazów czy flakonów. Wpływają na zagracenie przestrzeni i optycznie pomniejszają pomieszczenie. Poza tym w niewielkim przedpokoju można je łatwo strącić np. podczas ubierania kurtki. Dobrym miejscem na ustawienie dekoracji jest konsola, ale ta sprawdzi się raczej w większych pomieszczeniach lub w miejscu łączącym przedpokój z salonem.
Konsola to wąski stolik, który służy głównie do wyeksponowania dekoracji. Można na niej postawić m.in. świece czy wazony z kwiatami. Meble da się kupić w wielu wariantach stylistycznych. Do wnętrz glamour pasują te wykonane z metalu, które w połączeniu ze szkłem pięknie odbijają światło. W pomieszczeniach industrialnych i boho sprawdzą się konsole z czarnych rurek i z drewnianymi blatami. Do klasycznych i skandynawskich aranżacji warto wybrać stoliki z pomalowanego na biało drewna.
Mały przedpokój – jak go optycznie powiększyć?
Mały przedpokój w bloku można powiększyć za pomocą zabiegów optycznych. Najprostszym rozwiązaniem jest wybranie jasnych kolorów do aranżacji. Białe, beżowe czy szare ściany to coś, co sprawi, że pomieszczenie natychmiast wyda się przestronniejsze. Jasne kolory warto wybierać także na podłogę. Szare płytki lub ciepłe odcienie drewna doskonale rozświetlą pomieszczenie.
Drugim sposobem na optyczne powiększenie przedpokoju jest zamontowanie w nim lustra. Im większa tafla, tym lepiej. Lustro może znaleźć się bezpośrednio na ścianie, ale także na drzwiach szafy. Szczególnie często rozwiązanie to spotyka się w przypadku szaf na wymiar w zabudowie. Nierzadko taflę montuje się również na toaletkach oraz we wnękach z siedziskami.
Aby przedpokój był jeszcze jaśniejszy, a co za tym idzie – optycznie większy, warto dobrze go oświetlić. To najczęściej pomieszczenie bez okna, w którym można zamontować zarówno lampę sufitową, jak i kinkiet. Trzeba pamiętać, aby oświetlenie było odpowiednio dopasowane do stylu pomieszczenia. W loftowych wnętrzach warto pomyśleć o kilku żarówkach rozwieszonych na kablach pod sufitem. W nowoczesnych przestrzeniach sprawdzą się płaskie lampy z jasnymi przeszkleniami.
Sztukateria w przedpokoju – idealny dodatek do małego wnętrza
W modnych mieszkaniach w stylu vintage czy paryskim często spotkać można sztukaterię. To ozdobne elementy ze styropianu lub gipsu, które montuje się na ścianach i tworzy z nich dekoracyjne wzory. Najczęściej układa się je w pionowe prostokąty, ale nie tylko. Czasami trafiają także na sufity, gdzie otaczają nasadę żyrandola.
Sztukateria w przedpokoju nadaje pomieszczeniu elegancji i wprowadza unikatowy styl. Z takimi elementami łatwo osiągnąć aranżację eklektyczną lub w stylu art deco. Sztukateria zazwyczaj znajduje się na białych ścianach i sprawia, że nawet minimalistyczne wykończenie można łatwo spersonalizować do własnych potrzeb. To obok lameli najlepszy sposób na dekorację ściany w efektowny i prosty sposób.
Jaki styl aranżacyjny wybrać do przedpokoju?
Styl przedpokoju najlepiej dopasować do aranżacji reszty mieszkania. Najważniejsze, aby był on spójny z pomieszczeniem, z którym się łączy, czyli zazwyczaj z salonem. We wnętrzach retro czy vintage warto stawiać na meble z drugiej ręki lub stylizowane na lekko zniszczone. W pomieszczeniach loftowych i industrialnych można pokusić się o wykonanie ściany z surowego betonu lub ozdobienie powierzchni cegłą.
Wnętrza w eleganckim stylu świetnie przyjmą pikowane siedzisko i meble ze żłobionymi wzorami. Nowoczesny przedpokój to idealne miejsce do eksperymentowania z ledowym światłem wyłaniającym się np. zza okrągłego lustra. Jasne oświetlenie nadaje nie tylko modernistycznego charakteru, ale także optycznie powiększa pomieszczenie. W niedużych holach lustro w nietypowym kształcie może być nie tylko dodatkiem praktycznym, ale i designerskim.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.