Robot koszący to pracownik, który nie potrzebuje odpoczynku, a przy tym zapewnia doskonałą jakość trawnika. Jest niemal niezauważalny dzięki niewielkim rozmiarom i imponująco cichej pracy. Pod każdym względem różni się od tradycyjnej kosiarki. Przyjrzyjmy się bliżej inteligentnym kosiarkom autonomicznym.
Robot koszący – czy warto zainwestować w automatyczne kosiarki?
Koszenie trawy to dla wielu właścicieli ogrodów uciążliwy obowiązek, który zajmuje sporo czasu. Jeśli chcemy, aby trawnik zachwycał wyglądem, musimy często sięgać po kosiarkę, co pobudza murawę do krzewienia się. Nic więc dziwnego, że polski rynek ogrodniczy szturmem podbijają inteligentne roboty autonomiczne.
Kosiarki automatyczne są właściwie bezobsługowe. Wystarczy zainstalować maszynę w ogrodzie i ustalić harmonogram pracy. Resztą zajmuje się robot, który każdego dnia skosi trawnik, wymagając minimalnych prac konserwacyjnych jak czyszczenie czy wymiana noży tnących, aby zapewnić najwyższą jakość cięcia. Co więcej, regularne koszenie sprawia, że poprawia się kondycja trawnika. To niejedyna zaleta kosiarek autonomicznych.
Do niewątpliwych atutów robota koszącego należy jego ekologiczność. Maszyny renomowanych producentów, np. Husqvarna, są energooszczędne (zasilane są wydajnym akumulatorem, który zużywa niewiele energii elektrycznej), a także niezwykle ciche. Roboty Automower® generują tak niski poziom hałasu, że są właściwie niezauważalne i mogą pracować o każdej porze, bez zakłócania spokoju w sąsiedztwie.
Jak działa robot koszący Husqvarna?
Pozycję lidera na rynku zautomatyzowanego koszenia mają oczywiście roboty koszące Automower®. Firma Husqvarna wprowadziła pierwszą automatyczną kosiarkę już w 1995 roku. Od tego czasu stale udoskonala swoje technologie i oferuje najnowocześniejsze rozwiązania. Obecnie Husqvarna oferuje dwa rodzaje maszyn:
- roboty wymagające instalacji fizycznych przewodów ograniczających i doprowadzających w ogrodzie,
- roboty do koszenia bez przewodów, które wykorzystują nawigację satelitarną.
>>Czytaj także: Na co zwrócić uwagę przy zakupie robota koszącego?
Montaż robota koszącego – instalacja przewodowa
Większość modeli kosiarek automatycznych wymaga instalacji w ogrodzie specjalnych przewodów:
- przewód ograniczający wyznacza obszar pracy – robot traktuje go jak wirtualną ścianę i nie wyjedzie poza ustalony obręb,
- przewód doprowadzający (opatentowany przez Husqvarnę) – doprowadza robota w najszybszy możliwy sposób do stacji dokującej (tam robot się ładuje między kolejnymi etapami koszenia) lub po naładowaniu w odległe rejony ogrodu.
Przewody ograniczający i doprowadzające układa się na powierzchni gruntu lub zakopuje na głębokość maksymalnie 20 cm (optymalna głębokość to 5 cm). Kable te podłączone są do stacji ładującej, a wszystkie elementy instalacji komunikują się z robotem za pomocą sygnału elektromagnetycznego. Warto wiedzieć, że przewód ograniczający służy także do wyznaczania wysp, czyli obszarów, które mają być pomijane podczas koszenia.
Robot koszący bez przewodów ograniczających
Instalacja przewodowa ma jednak kilka ograniczeń. Przede wszystkim kable utrudniają montaż w ogrodach, które są podzielone przez powierzchnie twarde, np. podjazd czy alejki (położenie kabli wymaga prac budowlanych). Poza tym przewody mogą ulegać uszkodzeniu podczas prac pielęgnacyjnych, np. wertykulacji i aeracji. Stanowią również przeszkodę w częstych zmianach aranżacji ogrodu. Ponadto montaż instalacji przewodowej jest czasochłonny, choć z drugiej strony pamiętajmy, że wykonuje się go tylko raz.
Aby wyeliminować wyżej opisane problemy, Husqvarna do użytku domowego oferuje roboty koszące bez przewodów ograniczających. Najnowsza seria maszyn Automower® NERA (modele: Automower® 320 NERA, Automower® 430X NERA i Automower® 450X NERA) wykorzystuje przełomową technologię EPOS™ (Exact Positioning Operating System), opartą na systemach satelitarnych.
Aby zainstalować robota w ogrodzie, wystarczy smartfon z aplikacją Automower® Connect oraz zestaw instalacyjny Husqvarna EPOS™, składający się z wtyczki i stacji referencyjnej. Dzięki technologii satelitarnej powstaje wirtualna mapa ogrodu, której granice są wytyczone z dokładnością do 2-3 cm. Co więcej, za pomocą smartfona można wydzielić strefy pracy kosiarki i strefy wyłączone (stale lub tymczasowo). Daje to dużą elastyczność i możliwość dostosowania koszenia do zmieniających się warunków w ogrodzie i potrzeb jego właściciela.
>>Dowiedz się więcej: Automower® NERA – roboty koszące bez przewodu ograniczającego
Zalety posiadania kosiarki samojezdnej Husqvarna
Kosiarki autonomiczne mają zdecydowanie więcej zalet niż modele tradycyjne. Nie tylko samodzielnie koszą trawę, ale także sprawiają, że trawnik staje się gęściejszy i z czasem zamienia się w zielony dywan. Przy tym nie wymagają nakładów czasu ze strony właściciela ogrodu. Roboty koszące są też przyjazne dla środowiska. Cechują się cichą, bezemisyjną pracą i rozwiązują problem z pokosem.
Dźwięk kosiarki automatycznej i poziom hałasu
Warto wiedzieć, że roboty koszące Husqvarna cechują się imponująco cichą pracą. Wyposażone są w wydajne i energooszczędne silniki bezszczotkowe. O niskim poziomie hałasu decyduje także optymalnie zaprojektowany system cięcia z obrotowym dyskiem, na którym zamontowane są ostrza. Dodatkowo kosiarki Automower®mają gumowe opony, które umożliwiają bezgłośną jazdę po twardym terenie.
Poziom hałasu, jaki wytwarzają roboty koszące Husqvarna, nie przekracza 60 dB(A). Przykładowo, Automower® 435X AWD z napędem na cztery koła pokonujący nierówny teren oraz zbocza o nachyleniu do 70% generuje 60 dB, a Automower® 320 NERA zaledwie 58 dB(A). Poza tym dźwięk kosiarki autonomicznej Husqvarna porównywany jest raczej do mruczenia niż skrzypienia. Dzięki temu maszyny te mogą pracować o każdej porze dnia i nocy, nie zakłócając spokoju w sąsiedztwie.
Robot koszący a jakość trawnika
Tym, co wyróżnia roboty koszące, jest codzienna praca. Regularne koszenie pobudza trawnik do krzewienia się, a przez to staje się on gęsty. Co więcej, kosiarki automatyczne nie zbierają trawy, a pozostawione, drobne ścinki trafiają z powrotem do gleby, odżywiając ją i tym samym zmniejszając potrzebę dodatkowego nawożenia.
Roboty koszące Husqvarna wyróżniają się także inteligentnymi funkcjami, które wpływają na poprawę jakości trawnika. Przykładem może być chociażby czujnik mrozu, który automatycznie przerywa harmonogram koszenia w przypadku wykrycia niskich temperatur. Dzięki temu nie dochodzi do uszkodzenia trawnika – zamarznięte źdźbła są bowiem podatne na łamanie. Praktycznym rozwiązaniem jest również zegar pogodowy, który dostosowuje tryb pracy robota do tempa wzrostu trawy i warunków atmosferycznych. W okresie suszy i upałów oraz jesienią Automower® kosi krócej, ograniczając eksploatację trawnika i zużycie samej maszyny.
Jaki robot koszący kupić? Wskazówki przy wyborze modelu
Husqvarna ma w ofercie roboty koszące do każdego ogrodu. Przy wyborze odpowiedniego modelu należy wziąć pod uwagę:
- wielkość trawnika,
- ukształtowanie terenu,
- stopień skomplikowania ogrodu.
Drugorzędną kwestią są preferencje dotyczące wyposażenia robota. Wielbicielom najnowszych rozwiązań technologicznych z pewnością spodoba się funkcja kontroli stref Automower® AIM, która pozwala zdefiniować obszary robocze z różnymi wysokościami koszenia i harmonogramami. Docenią oni także wbudowany GPS, który umożliwia śledzenie lokalizacji kosiarki za pomocą aplikacji Automower® Connect, funkcję TargetHeight (automatyczne obniżanie wysokości koszenia z maksymalnej do określonej w okresie 10 dni) czy GeoFence (możliwość otrzymywania powiadomień, gdy kosiarka opuści predefiniowany obszar). Wszystkie wymienione rozwiązania (i o wiele więcej) ma model Automower® 415X z serii X-line, który przeznaczony jest do koszenia trawników o powierzchni do 1500 m².
Dla osób, które szukają klasycznych kosiarek automatycznych, nie zamierzają spędzać wiele czasu na konfiguracji i chcą mieć tylko perfekcyjnie ścięty trawnik, polecany jest model Automower® 315 Mark II. Jego cechy charakterystyczne to: czujnik mrozu, zegar pogodowy, spiralne koszenie, a także automatyczna obsługa przejść. Model ten ma zatem wszystko to, co jest niezbędne, by cieszyć się gęstym, równo skoszonym i intensywnie zielonym trawnikiem.
Bieżącą konserwację robotów Husqvarna ułatwia możliwość ich czyszczenia z wykorzystaniem wody z węża ogrodowego.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.