Z chwilą nastania jesiennych chłodów, dla właścicieli ogrodów nadchodzi czas wytężonej pracy, które wymagają odpowiedniego zabezpieczenia przed zbliżającą się zimą. Aby wiosną ponownie cieszyć oczy widokiem zieleni i budzącego się do życia ogrodu, konieczna jest zarówno prawidłowa ochrona roślin, jak również właściwe zakonserwowanie sprzętu oraz zabezpieczenie instalacji użytkowych. Wszelkie zaniedbania w tych obszarach mogą spowodować zniszczenie wrażliwej na mróz roślinności, a ponadto trwale uszkodzić wyposażenie przydomowego ogródka. Co należy wziąć pod uwagę w trakcie prac w ogrodzie przed zimą?
Chrońmy rośliny przed mrozem
Część gatunków drzew, w tym m.in. świerki czy sosny – bez problemu wytrzymują temperatury powietrza przekraczające nawet -20 st. C. Mniej odporne na tego typu warunki są np. berberysy oraz ogniki, które zmarzną już przy ok.-10 st. C. Na mróz bardzo wrażliwe są ponadto róże, którym nie służy temperatura poniżej -7 st. C. Odpowiedniej ochrony przed chłodem potrzebują także rośliny wrzosowate, bukszpan, ostrokrzew, jak również młode drzewka owocowe (przede wszystkim pestkowate). Pośród najlepszych sposobów na osłonięcie przed zimnem jest usypanie wokół pnia wysokiego kopca ziemi oraz świerkowe gałęzie, wióry, stroisz, słoma, kora i przesuszone liście jesienne. Takie naturalne materiały gwarantują właściwą cyrkulację powietrza, a ponadto ułatwiają efektywne nawadnianie gleby. Warto zapamiętać, że roślinność o zimozielonych liściach – należy przed nastaniem zimy obficie podlać oraz spryskać wodą.
Osłanianie roślin powinno wykonywać się w chwili, gdy średnie temperatury powietrza ustabilizują się na poziomie od 0 st. C do +5 st. C. Przedwczesne zabezpieczenie roślinności może bowiem spowodować ich przegrzewanie oraz niepotrzebnie pobudzić do aktywności i wegetacji. Oprócz tego, krzewy i drzewa posiadające przekrój kolumnowy, należy obwiązać sznurkiem, dzięki czemu uchroni je to przed ryzykiem połamania i deformacji pod wpływem naporu śniegu. Dobrym rozwiązaniem jest ponadto bielenie wapnem pni drzew, co pomaga w odbijaniu od takiej powierzchni promieni słonecznych, które wysuszają rośliny, pozbawiając je soków i zmagazynowanych zasobów wodnych.
Mobilne donice z delikatnymi kwiatami, jak np. fuksje albo pelargonie – warto przenieść jesienią do jakiegoś pomieszczenia, zapewniając im dostęp do światła i temperaturę ok. +10 st. C, czyli optymalne warunki do przezimowania. Jednocześnie, dobrze jest wówczas skrócić pędy takich roślin i ograniczyć podlewanie wodą. Paprocie czy draceny, które latem zdobiły balkony bądź tarasy – trzeba przed zimą przenieść do ciepłego wnętrza. W momencie, kiedy masz wątpliwości w zakresie zapewnienia najlepszych warunków bytowych przez zimę dla danej grupy roślin, to sięgnij po poradę profesjonalnego ogrodnika.
Czy zimą należy odśnieżać trawnik?
Ogród pokryty białym puchem wygląda niezwykle malowniczo, jednak śnieg nie zawsze bywa dobry dla przydomowego trawnika. Niewielka warstwa zimowej pierzyny nie jest dla trawnika problemem, ale w momencie, kiedy zaczyna tworzyć się zbita lodowa skorupa, to negatywnie wpływa to już na jakość źdźbeł trawy. Z tego przyczyny nie jest dobrym rozwiązaniem zarzucanie trawnika zwałami śniegu, np. w trakcie odśnieżania chodnika czy podjazdu na posesji.
Zbyt gruba oraz zwarta warstwa zalodzonego śniegu odcina dopływ powietrza do trawy, co skutkuje zamarzaniem zmagazynowanej w roślinie wody, a w konsekwencji do rozrywania pędów. Rezultatem tego jest znacznie spowolniony wzrost trawy na wiosnę oraz nieatrakcyjny wygląd całego trawnika. Niezależnie od tego, uszkodzone źdźbła trawy, mogą przyczyniać się do powstania pleśni podczas wiosennych roztopów.
Zabezpieczamy elementy wyposażenia ogrodu i małej architektury na zimę
Aby korzystać z mebli ogrodowych i innych elementów wyposażenia przez długie lata, cieszyć się ich funkcjonalnością i estetyką przez wiele sezonów, istotne jest odpowiednie zabezpieczanie tego rodzaju sprzętów na okres jesienno-zimowy. Meble ogrodowe powinno konserwować się w oparciu o materiał, z jakiego zostały one wykonane. Przy meblach drewnianych ważne jest ich umycie, dokładne osuszenie, a w razie konieczności – używanie wyłącznie dedykowanych do drewna impregnatów. Jeżeli chodzi o wyposażenie wyprodukowane z tworzywa sztucznego, to zazwyczaj wystarczające jest oczyszczenie przy zastosowaniu delikatnego środka chemicznego i zeskładowanie go w zamkniętym pomieszczeniu. Dobrze jest znaleźć miejsce do przechowywania elementów wyposażenia ogrodu odseparowane od wilgoci i wysokich wahań temperatury. Inwestując w solidne obrzeża z kortenu albo odporne na warunki atmosferyczne donice ze stali kortenowskiej, nie ma potrzeby ich demontowania na zimę.
Posiadacze fontanny w ogrodzie powinni całkowicie usunąć z niej wodę, ponieważ nawet niewielkie jej ilości, które zwiększą swoją objętość pod wpływem ujemnej temperatury – mogą trwale uszkodzić ten cenny i efektowny element małej architektury. Zaleca się poza tym zasłonięcie fontanny folią lub geowłókniną. Stałe wyposażenie ogrodu warto osłonić przed jesiennymi liśćmi, które butwiejąc, mogą spowodować powstanie odbarwień na jego powierzchni i pogorszenia estetyki. Przed nastaniem zimy warto sprawdzić stan konarów i gałęzi, aby ciężki śnieg nie doprowadził do złamania pękniętych części drzewa, które spadając – mogłyby wyrządzić w ogrodzie duże straty.
Ochrona instalacji ogrodowych przed zimą
Przed zimą koniecznie trzeba również zdemontować mobilne elementy systemu nawadniającego, w tym m.in. zwinąć węże ogrodowe, pozbywając się wcześniej zalegającej w nich resztek wody. Istotne jest ponadto spuszczenie wody z beczki/pojemnika na deszczówkę oraz zakręcenie dopływu wody do przyłącza zlokalizowanego na zewnątrz.
Pozostałą w zraszaczach wodę należy usunąć za pomocą kompresora tłoczącego sprężone powietrze. Warto również zabezpieczyć/osłonić zewnętrzne elementy instalacji elektrycznej i oświetleniowej, aby ochronić je przed nadmierną wilgocią oraz odciąć obwód odpowiedzialny za zasilanie ogrodu, jeśli planujemy zimową przerwę w korzystaniu z jego uroków.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.