Filozofia projektowania Mazdy jest prosta: inspirację należy czerpać z żywiołów i dynamiki przyrody, pokazując jej moc i piękno, a dzięki temu nawet w statycznych formach dostrzeżemy wewnętrzną energię. Te idee najlepiej udało się zawrzeć w swoich pracach Marcinowi Rusakowi (rocznik 1987), który mieszka i tworzy w Londynie, i który odebrał tegoroczną nagrodę.

Nie jest to pierwsza nagroda młodego projektanta, jego projekty były już doceniane i nagradzane na całym świecie – wymieńmy choćby: Perrier – Jouët Arts Salon przyznawaną najlepszym młodym artystom.
Prace Rusaka zawierają w sobie poetycki pierwiastek, który przyciąga uwagę i fascynuje odbiorów jego twórczości.

Mazda Design Award 2017: Marcin Rusak
– FLORA to są meble na granicy rzeźby, stworzone z materiału, który sam opracowałem, a ten materiał to połączenie żywych kwiatów i tworzywa. Cała ideologia kolekcji polega na jej efemeryczności, na jej ciągłej zmianie. Kwiaty, które są zatopione w tworzywie ulegają wizualnym zmianom z czasem. Miałem w głowie pomysł stworzenia materiału, który by się starzał. Chciałem, żeby ten materiał miał w sobie poetycki pierwiastek.” – mówi o swojej nagrodzonej pracy projektant.






Przyjrzyjmy się, na co zwracali uwagę jurorzy:
– Czy twórca inspirował się siłami natury w dziedzinie designu?
– Wykorzystanie materii organicznej, kwiatów i roślin – do tworzenia mebli i elementów wystroju wnętrz.
– Czy prace to osobne dzieła designu i sztuki?
– Czy poza funkcją użytkową przedmiot zachęca do nawiązania głębszej więzi uczuciowej?

Laureaci Mazda Design 2017: Olga Winiarczyk , Marek Kasperek, Marcin Rusak, Kacper Radziszewski
Nagrodę Mazda Design Award przyznano po raz pierwszy w tym roku. W tym samym czasie rozstrzygnięto konkurs Mazda Design, który po raz ósmy wyróżnił najlepszych młodych twórców w dziedzinie designu, które łączą piękno i innowację.
Szymon Sołtysik – dyrektor działu public relations Mazda Motor Poland podkreślił, że wśród 20 rekomendacji zgłoszonych do nagrody jury szukało takich, które wyprzedzają swój czas i wyróżniają się niekonwencjonalnym pomysłem.
– W tym roku w konkursie zaproponowaliśmy takie kategorie, które miały uwolnić potencjał młodych projektantów i trochę zmotywować ich do tego, żeby wymyślili nam przyszłość – to, co będziemy mieli za dwadzieścia lat. – mówił podczas gali Szymon Sołtysik – Dlatego, że projektanci samochodów już dzisiaj projektują samochody, którymi będziemy jeździć za 4, 5, 6 lat. Czyli w pewnym sensie są wizjonerami, bo kiedy my zobaczymy te samochody na ulicach, oni już będą pracować nad następną generacją nowych modeli.

Michał Mazur, Anna Grużewska, Szymon Sołtysik
Dzieje się tak, bo projekty samochodów muszą wyprzedzać swój czas i pomysł, aby ten konkurs sięgał w przyszłość, to jest też trochę naszą próbą stymulowania młodych projektantów, żeby zachęcić ich do takiego wizjonerskiego myślenia.
Laureaci konkursu Mazda Design 2017/37 – Piękno przyszłości
„Wyłącz się do życia” – GRAND PRIX i pierwsze miejsce w kategorii: Człowiek
Autor: Marek Kasperek. Absolwent wydziału Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach z 2017 roku.
Opis: Są na świecie rzeczy, których wartość trudno przecenić – chociażby bliskość między ludźmi. Rozwój ludzkości, oprócz skoku technologicznego, oddala nas od drugiego człowieka. Powrót do stanu, w jakim funkcjonują bliscy sobie ludzie jest możliwy dzięki nowej serii biżuterii. Wystarczy założyć pierścionek, a po zbliżeniu się do innej osoby następuje proces sparowania ze sobą urządzeń, co odcina rozmówców od pozostałych bodźców płynących ze świata wirtualnego, oferowanego przez zdobycze techniki. Sytuacja, w której natrętny telefon przerywa nam spotkanie z przyjacielem już się nie wydarzy.

„Post-automotive” – pierwsze miejsce w kategorii: Przestrzeń
Autor: Filip Król – Absolwent kierunku Industrial Design w poznańskiej School of Form z 2015 roku.
Opis: Samochód stanie się „trzecią przestrzenią” – między domem a miejscem pracy. Pojazd nie będzie już obciążał nas obowiązkiem prowadzenia, czy skupienia uwagi na drodze. Nasza nowa mikroprzestrzeń podaruje nam swobodę, rozrywkę, spokój i, co najważniejsze – prywatność. Rok ten mija pod znakiem Post-Reality. Granice między światem cyfrowym a światem rzeczywistym zaczynają się zacierać, z czym ściśle wiąże się Mixed-Reality (MR) oraz Audio Augmented Reality (AAR). Za pomocą tych dwóch technologii, przy użyciu zmysłów wzroku oraz słuchu, będziemy porozumiewać się z pojazdem.

„Towarzysz” – pierwsze miejsce w kategorii: Znak
Autorka: Olga Winiarczyk – Studentka V roku Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Sztuki Mediów w Pracowni Przestrzeni Malarskiej Pawła Susida.
Opis: Zaproponowane znaki i ich funkcje to pewna wizja niedalekiej przyszłości uwzględniająca rozwój nauki oraz potrzeby człowieka. Projekt skupia się na praktycznym aspekcie relacji człowiek – maszyna, prawdopodobnych rozwiązaniach ułatwiających życie i sześciu 6 hipotetycznych funkcjach: przystosowanie, rozpoznanie, witalność, towarzysz — określona według preferencji sztuczna inteligencja, dotrzymująca towarzystwa, kamuflaż , funkcja krajobrazowa — sensory czytające elementy stałe, nie poruszające się jak np.: budynki zamienią je na wybraną scenerię.

„Emergent” – wyróżnienie w kategorii: Człowiek
Autor: Kacper Radziszewski – Absolwent wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Gdańskiej z 2016 roku.
Opis: Emergent – sztuczna forma inteligencji rozproszonej w służbie człowiekowi. Samoorganizująca forma będzie osobistym rozszerzeniem właściwości ludzkiego ciała, zabezpieczy organizm w przypadku uszkodzenia jego fizycznej struktury. Dzięki szybkiej reakcji oraz uniwersalności, emergent pozwoli na towarzyszenie oraz ochronę nosiciela w trakcie zarówno uprawiania sportów jak i w codziennym życiu. Każdy z emergentów będzie dopasowany indywidualnie do swojego nosiciela, w czasie ulepszając swoje właściwości.

O konkursie:
Mazda od 8 lat jest organizatorem cenionego konkursu koncepcyjnego dla projektantów – Mazda Design, a w tym roku po raz pierwszy wręczyła swoją nagrodę specjalną – Mazda Design Award, której celem jest wyróżnianie najciekawszych realizacji z zakresu wzornictwa przemysłowego, mody, grafiki użytkowej czy architektury wnętrz. Nagroda MDA, w swojej pierwszej edycji przyznawana za okres ostatnich trzech lat wynosi 50.000 złotych.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.