Biała porcelana inaczej – kto twierdzi, że biała porcelana to wyłącznie elegancka klasyka z zeszłego wieku, zmieni zdanie. Wystarczy, że zobaczy te inspiracje. Dzięki skandynawskim (i nie tylko!) projektantom serwisy do kawy i herbaty zmieniają swoje oblicze.
Jak w XXI wieku tworzyć naczynia z materiału, który ma już ponad tysiącletnią tradycję? Jest to pytanie, na które współcześni projektanci odpowiadają: z humorem. Dostojne, poważne filiżanki o cienkich ściankach, mają, i zapewne zawsze będą mieć, swoich zagorzałych zwolenników. Jest jednak więcej możliwości, które pokazują, że nie trzeba rezygnować z białego koloru, z którym zwykliśmy kojarzyć porcelanę – pozostają jeszcze eksperymenty z kształtem, fakturą i wzorem.
Ten kubek ma nogi!
O tym, że naczynia z porcelany potrafią zaskoczyć, przekonują prace Barbary Śnieguli, projektantki z Dolnego Śląska. Z jej porcelanowych kubków w stylu art déco wystaje zgrabna niczym z paryskiego kabaretu nóżka, a czubek cukiernicy zdobi para końskich kopyt. Jednocześnie naczyniom nie sposób odmówić elegancji, przez którą instynktownie czujemy, że porcelanowy serwis to propozycja na wyjątkowe okazje. A może przeciwnie, od kawy z białej porcelanowej filiżanki powinno się zaczynać każdy dzień? Biała porcelana inaczej – tu wszystko jest dozwolone.
Zastawa autorstwa Barbary Śnieguli
Biała porcelana inaczej prosto ze Skandynawii
Skandynawskie wzornictwo to proste, funkcjonalne formy, w których widać inspiracje surową północną przyrodą. Czy ktoś potrafi pełniej cieszyć się chwilami spędzonymi w domu, gdy na zewnątrz panuje nieprzyjemna aura niż Skandynawowie? Dodajmy do tego jeszcze hygge, sztukę cieszenia się drobnymi przyjemnościami, i wiadomo już, że inspiracji należy szukać właśnie tam. Porcelanowe naczynia od duńskich producentów Menu i Skagerak utrzymane są w nowoczesnym stylu, który charakteryzuje skandynawski design. Surowy kształt dzbanka łączy się z jego praktyczną funkcją, sprawiając, że nalewanie herbaty staje się wyjątkowo przyjemnym doświadczeniem. Pozbawione ucha czarki to ukłon w stronę wschodniej ceremonii picia herbaty. Napar najpierw wlewamy, a następnie czekamy, aż ostygnie, obserwując unoszącą się parę. Niemożliwe jest wypicie na raz całego płynu, co zdarza się, gdy w pośpiechu pijemy za gorącą herbatę z kubka z uchem. Skandynawskie picie herbaty pomaga zwolnić bieg i wyciszyć ciało.
Gra w białe/czarne
Na koniec przewrotna gra: czy filiżanka jest tym, czym się wydaje? Na pozór zwykła biała filiżanka o prostym kształcie. Jednak gdy przyjrzymy się jej z bliska, dostrzeżemy nieregularną krawędź brzegu i grube ścianki. Niby klasyczna, ale nie zwykła: inspirowana rzemieślniczą tradycją rękodzieła. Do tego idąca w parze kontrastującą, wpadającą w kolor ołowiu porcelanową filiżanką z tej samej kolekcji. Biała porcelana inaczej to propozycja dla odważnych.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.