Designerskie lampy stołowe, designerskie oświetlenie – coraz częściej właśnie tak formułujemy nasze oczekiwania w kwestii nowoczesnego oświetlenia. Co sprawia, że lampa jest designerska? Najczęściej, naturalnie, chodzi o osobę projektanta stojącego za projektem. W poniższym artykule prezentujemy kilka niezwykłych nowości w kategorii designerskie lampy stołowe.
Lampa stołowa Mr Light, proj. Javier Mariscal
Z Pałacu Elizejskiego do Wersalu
Philippe Starck (ur. 1949) to prawdziwa ikona współczesnego designu. Jego kariera trwa już niemal 50 lat, a międzynarodowy rozgłos zdobył na początku lat 80., gdy François Mitterrand poprosił go o ‘odświeżenie’ wnętrz Pałacu Elizejskiego. Nie ma chyba rzeczy, której Starck by się nie podjął: projektował wszystko, od zegarków po turbiny wiatrowe, pracował też jako architekt i architekt wnętrz. Współpracując na przestrzeni lat z wieloma producentami, m.in. Kartell czy Vitra, odpowiada za wiele ikonicznych przedmiotów. Czy ikoną okaże się również lampa Bon Jour Versailles? Najprawdopodobniej, bo to, czego dotyka Starck, zamienia się w złoto.
Philippe Starck z najnowszym modelem lampy Bon Jour.
Designerskie lampy stołowe z pałacu Króla Słońce
„W Wersalu narodził się Król Słońce.
Pewnego dnia miał wizję, w której ukazała mu się błyskawica, nowa i niezwykła, różna od jego własnego blasku rozświetlającego Galerię Luster. Marzył o niej, a nawet uczynił ją swoim herbem.
Kilkaset lat później, Flos i Baccarat przekuli ją w rzeczywistość, łącząc najnowsze zdobycze technologiczne z ponadczasowym know-how. Historia stała się Współczesnością.” ~Philippe Starck
Lampa Bon Jour Versailles sporo zawdzięcza wcześniejszej kolekcji Bon Jour oraz kryształowemu świecznikowi Baccarat. Jej kształt jest lekki i pełen królewskiego dostojeństwa, przez co wydaje się odwoływać do realiów historycznych, a jednocześnie jest na wskroś nowoczesna. Konceptem przyświecającym całej karierze Philippe’a Starcka jest demokratyzacja designu, a co za tym idzie, polepszenie jakości masowo produkowanych obiektów. W myśl tej filozofii, trzon lampy choć wygląda jak kryształ, wykonany jest z metakrylatu, zaś góra z chromu lub miedzi, co sprawia, że lampa wydaje się skąpana w słońcu.
Małe u duże lampy Bon Jour Versailles (miedź, tkanina i chrom)
Lampy godne pałacowego wnętrza
Designerskie lampy stołowe produkowane przez Il Paralume Marina śmiało mogłyby wejść na salony, a nawet do apartamentów króla. Włoski producent wykorzystuje bowiem prawdziwie arystokratyczne materiały: włoski kryształ, szkło murano, jedwab, organzę oraz kryształki Swarovskiego. Lampy zawierają elementy z ręcznie polerowanego metalu i są dopracowane po najdrobniejszy szczegół. Dzięki temu roztaczają świetlisty blask, który mógłby przyćmić jedynie sam Król Słońce.
Lampy stołowe w stylu klasycznym, Il Paralume Marina
Lampa stołowa w stylu klasycznym, Il Paralume Marina
Jaśnie panujący futuryzm
Mimo wspomnianych nawiązań do historii, w nowoczesnym oświetleniu nadal królują tendencje futurystyczne. Designerskie lampy stołowe często przypominają elementy wyposażenia statku kosmicznego lub międzyplanetarnej bazy. Za projekt lampy stołowej Panama od Nemo odpowiada studio Euga Design. Tak mówią o projekcie:
„Dekoracyjna lampa zasilana światłem LED do użytku domowego to wciąż nieodkryty teren. Zależało nam na uniknięciu nadmiernej linearności, stąd użycie aluminiowego dysku. Za cel wzięliśmy sobie oswojenie uznawanego za chłodne światła LED, naszym wyzwaniem było więc ‚ubranie’ ledowego dysku.”
Lampa stołowa Panama, proj. Euga Design
Czy ktokolwiek jest w stanie się domyślić, patrząc na lampę stołową AM1N, że została zaprojektowana kilkadziesiąt lat temu? Jej twórcą jest zmarły w 1977 roku włoski projektant Franco Albini. Wydaje się, że jego modernistyczne formy nie postarzały się o jotę. Wciąż produkowane przez Nemo lampy Albiniego wykonane są z chromowanego metalu z charakterystycznym dyfuzorem ze szkła opalowego.
Lampa stołowa AM1N, proj. Franco Albini
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.