Pomysł na ścianę, a właściwie pomysłów kilka, bo wyjazd na targi w Mediolanie (zobaczcie tutaj) okazał się prawdziwą kopalnią inspiracji, a samo miasto kipiało kreatywnością. W tym roku włoscy producenci postawili na znane nazwiska, do współpracy zapraszając wyśmienite sławy designu. Nic tylko się cieszyć, bo powstały produkty ikoniczne i ponadczasowe, które z pewnością zobaczymy jeszcze nie raz. Tymczasem prezentujemy pomysły na dekorację i aranżację ścian, wzbogaconą o nowoodkryte przez nas firmy prosto z Salone del Mobile. Ściana jako tło? O nie. Zobaczcie ściany, które wysuwają się na pierwszy plan.
Kolekcje tapet marki Wall and Deco
Pomysł na ścianę: duże powierzchnie
Przy dużych powierzchniach trzeba postawić na duży efekt. Najlepiej sprawdzą się materiały wykończeniowe, które pokryją całą ścianę lub spory jej fragment. Często stosowanym i prostym rozwiązaniem są tapety lub fototapety – w tym sezonie producenci wyraźnie preferują stylistykę orientalną. Możliwości jednak jest o wiele, wiele więcej, bo do salonu wkroczyła nowoczesna technologia w parze ze szlachetnymi materiałami. Drewno na ścianie znów jest w modzie, ale w niczym nie przypomina mało eleganckiej, a do tego zawężającej przestrzeń boazerii. Trendem, który obserwujemy na stoiskach producentów od kilku lat, jest lite drewno w wersji XXL, najlepiej z jednego pnia. Im surowiej, tym lepiej, bo bardziej szlachetnie i luksusowo. Drewno z natury ma ciepły odcień i wycisza przestrzeń, a do tego świetnie komponuje się z innymi elementami wnętrza.
Ściany wykończone panelami w orzechu włoskim, a wyrafinowany dekoracyjny panel pośrodku… kryje drzwi.
Matrix, proj. Piero Lissoni dla Lualdi
Poza drewnem, efekt wow na ścianie zapewniają także płytki oraz szkło. Coraz częściej słowem-kluczem we wnętrzu jest trójwymiarowość. Pisaliśmy już o płytkach strukturalnych w łazience. Do salonu również proponujemy płytki 3D, jednak w formie artystycznych płaskorzeźb i instalacji, które kradną show. Od designerskich kolekcji paneli ściennych Lithea nie mogliśmy oderwać wzroku na tegorocznej International Bathroom Exhibition w Mediolanie. Włoskim (sycylijskim) projektantom udało się z niezwykłym wyczuciem połączyć tradycję ze współczesnością. Wielkie brawa.
Kolekcja Caltagirone i Monreale, proj. Elena Salmistraro dla Lithea
Inspiracją dla tej kolekcji trójwymiarowych paneli Caltagirone, była majolika z regionu Caltagirone na Sycylii. Tradycyjnie występujące motywy dekoracyjne uległy modernizacji i stylizacji, także dzięki właściwościom materiałów, z których je wykonano. Ciemnobrązowy kamień to szkliwo wulkaniczne, na nim zaś ręcznie naniesiono płatki miedzi.
Kolekcja Monreale przedstawia geometryczne arabeski, które powtarzają się i nachodzą na siebie, jak w historii sycylijskiego Monreale, gdzie przez wieki mieszały się kultury europejska i arabska. Wyrzeźbione w białym marmurze linie formują nieregularne piramidy, zaś kalejdoskop wzorów wzbogacają metalowe aplikacje, przypominająco złoto miejskiej katedry.
Miał być pomysł na ścianę… A gdyby tak ściana była przezroczysta i jeszcze można było przez nią przejść? Włoska firma Lualdi specjalizuje się w rozwiązaniach systemowych i wykończeniowych, wykorzystując najnowszą technologię. L7 proj. Piero Lissoni dla Lualdi
Kredowa tablica zamiast ściany? Oryginalnie! Proj. Ornamenta – Płytki dekoracyjne
Pomysł na ścianę: mała powierzchnia
Do zaaranżowania mamy mniejsze mieszkanie, mniejszą powierzchnię ściany, a może po prostu szukamy innego rozwiązania. Ścianę można ubrać w tkaninę, przyozdobić lustrem bądź parawanem, powiesić grafiki lub lampę-instalację. Zgromadzone poniżej inspiracje pokazują, że nie musi to być sztampowe rozwiązanie – a może tak spróbujemy naszą ścianę ozdobić „inaczej?”
Przejdź do kategorii parawany dekoracyjne
Kolorowe lampki ścienne Volet Pivotant Double i Volet Pivotant Nemo
Kolekcja Còrbulas, proj. Pierluigi Piu dla Lithea
Okrągłe, trójwymiarowe panele podświetlone żarówkami ledowymi, wykonane z kamienia i marmuru, inspirowane są tradycyjnymi koszami używanymi w Sardynii. Kobiety zwykły nosić corbulas na głowach, utrzymując doskonały balans. Kosze zrobione z siana i trzciny, przetykane były kolorowym brokatem i włóczką, tworząc proste, dekoracyjne wzory. Zawieszone na ścianach kosze zwykły też dekorować domy rolników. Pierluigi Piu zdecydował się wyeksponować dno koszy, dodając aureolę ze światła.
Detal z kolekcji paneli ściennych Cento Centrini, proj. Marella Farella
Przejdź do kategorii lustra dekoracyjne
Proj. Aleksandra Kurowska
Przejdź do kategorii ramy i ramki dekoracyjne
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.