Fontanna z kamienia stanowi doskonałe dopełnienie ogrodowej aranżacji inspirowanej naturalnym krajobrazem oraz angielskim, francuskim i śródziemnomorskim stylem kreowania zielonej przestrzeni. Kamień może posłużyć za formę dla fontanny lub jej bazowy budulec – swoje szerokie zastosowanie w ogrodach zawdzięcza naturalnemu wyglądowi, trwałości i umiejętności łatwego wtapiania się w scenerię. Widowiskowe wodotryski spotykamy w parkach, reprezentacyjnych ogrodach i obszarach będących częścią ważnych urzędów i instytucji państwowych. Fontanna może zostać wykonana z betonu, metalu, włókna szklanego. Poniżej przyglądamy się jednak oczywistemu fenomenowi wodotrysków z kamienia. Pięknie dekorowane rzeźbami, fontanny kamienne pełnią swe role od wieków.
Fontanna z kamienia: kunsztowna od zawsze
Fontannę wynaleziono 3 tysiącleciu p.n.e. w Mezopotamii. Swoją okazałą formą zachwycała potem w Grecji, gdzie wykonywano ją z kamienia oraz marmuru. Wodotryski powstające z naturalnych źródeł, poświęcano poszczególnym bogom i w ten sposób oddawano im cześć. W Pompei majętni Rzymianie umieszczali fontanny na dziedzińcach i w niezadaszonych salonach wewnętrznych, będących centrum życia całej rodziny. Monumentalne, rzymskie fontanny czerpały wodę z kanałów wodociągowych – akweduktów. W starożytności fontanna stanowiła źródło wody. Zresztą sama nazwa pochodzi z języka łacińskiego. „Font”, „fontis” oznacza źródło. W średniowieczu fontanna stała się symbolem czystości. Jej cechą charakterystyczną jest dekoracyjna oprawa rzeźbiarska i architektoniczna – stanowi wyrazisty element scenerii parków, ogrodów, placów miejskich, dziedzińców. Fontanna pełni dziś funkcję reprezentacyjną. W naszych przydomowych ogrodach tworzy przyjemną atmosferę – ta sprzyja wypoczynkowi.
Fontanna z kamienia – dlaczego warto ją wybrać?
Fontanny kamienne cechują się naturalnym wyglądem i unikalnym kolorytem. Zamontowane jako element wodnej, dekoracyjnej sadzawki, wprawiają w ruch wodę – budują w ten sposób odprężający i uspokajający nastrój. Fontanny kamienne doskonale wpasują się w estetykę ogrodu – z uwagi na pochodzenie budulca łatwiej wkomponują się w otoczenie, w którym przeważają rośliny, żywopłoty i ziemiste barwy. Na uwagę zasługuje także wyjątkowa trwałość i wytrzymałość kamienia. Kolor nie będzie się ścierać i kruszyć, w efekcie fontanna zachowa walory estetyczne na wiele lat. Usytuowana w widocznym miejscu, umili relaks w domu – ta widowiskowa i monumentalna, doda wykwintności parkom oraz placom w centrum miast.
Fontanna z kamienia w ogrodach w stylu angielskim, francuskim i śródziemnomorskim
Kamień to materiał niezbędny w zielonych zakątkach czerpiących inspiracje z najpiękniejszych ogrodów świata. Romantyczne, angielskie scenerie zyskują na nastrojowej aurze, kiedy w ich przestrzeni usytuowane zostają zachwycające fontanny, kamienne ławki oraz rzeźby. Trudno także sobie wyobrazić Ogród Królewski w Wersalu bez efektownie skomponowanej powierzchni, której centralnymi punktami są okazałe, wręcz monumentalne wodotryski z mnóstwem rzeźbionych posągów. Francuski szyk można wprowadzić do ogrodu przy pomocy kamiennej, dwupoziomowej fontanny z rzeźbami inspirowanymi starożytną mitologią. Znakomitym dopełnieniem wodnej dekoracji będą symetryczne trawniki, żywopłoty, kwiatowe kolaże. Fontanna z kamienia w ogrodzie śródziemnomorskim uwydatni klimat przestrzeni zaczerpniętej ze scenerii Morza Śródziemnego. Charakter aranżacji, której bazę stanowią słoneczne akcenty, pastelowe dodatki i kamienna podłoga, warto uwydatnić wprowadzając do zakątku fontannę wykonaną z jasnego kamienia. Dekoracja ogrodowa nie tylko wyeksponuje paletę kolorystyczną, oscylującą między pomarańczą, bielą, beżem i błękitami, ale także stworzy w ogrodzie radosną, sprzyjającą witalności i wyjątkowym chwilom, atmosferę.
Fontannie kamiennej nie można odmówić urody i efektownego wyglądu. W mgnieniu oka dodaje dostojności i reprezentatywności dowolnemu skrawkowi zielonej przestrzeni. Fontanny wykonane z kamienia, zachwycają w ogrodach całego świata – pozostają wierne ponadczasowemu kanonowi piękna i harmonii.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.