ARTYKUŁ SPOSNOROWANY
Biuro projektowe, agencja reklamowa czy biuro architektoniczne – wszystkie te zakłady potrzebują drukarki doskonałej jakości, o określonych parametrach. Jakie wymogi powinno spełniać takie urządzenie?
Myśląc o cechach profesjonalnej drukarki biurowej, nie zawsze zastanawiamy się nad aspektem bezpieczeństwa. Tymczasem przez słabe ogniwo systemu hakerzy mogą dostać się do wrażliwych, poufnych danych – a takim słabym ogniwem często okazuje się właśnie drukarka. Przykładowo 24 marca 2016 r. na uniwersytecie w Bostonie wszystkie drukarki znajdujące się na kampusie zaczęły nagle drukować teksty nawołujące do nienawiści na tle rasowym. To tylko jeden z wielu przykładów, a zdarzają się wypadki znacznie groźniejsze niż tego typu niesmaczny żart. W ten sam sposób cyberprzestępca może ukraść cenne dane znajdujące się na dyskach komputerów firmowych. Wszystko dlatego, że firewall i antywirus nie chronią… drukarki.
Atak przez drukarkę
Każdy komputer firmowy jest zabezpieczony przed atakami cyberprzestępców. Czy aby na pewno? Okazuje się, że nie, gdyż nie każdy zwraca w ogóle uwagę na zabezpieczenie drukarki. Z raportu instytutu Ponemon wynika, że aż 64% firm nadaje o wiele wyższy priorytet ochrony służbowym laptopom i komputerom stacjonarnym niż drukarkom. Tymczasem właśnie one mogą być furtką dla hakera, który pozyska z pamięci urządzenia formularze, dane, projekty, rachunki, rozliczenia, treści umów i wszystkie inne dokumenty, które były drukowane. Przestępca może też posunąć się dalej i dostać się do dysków twardych komputerów połączonych z drukarką.
Drukarka dobrze zabezpieczona
Producenci drukarek wychodzą naprzeciw nowym wyzwaniom związanym z bezpieczeństwem. Nowe oprogramowanie potrafi obronić system operacyjny drukarki i jej pamięć wewnętrzną, a także zapobiec atakom poprzez BIOS, przywracając go do ustawień fabrycznych w przypadku wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości. Ponadto stosuje się funkcję wykrywania listy dozwolonych kodów, dzięki czemu drukarka może pracować tylko z oprogramowaniem układowym. Jeśli natomiast wykryta zostanie próba ataku, przesłany zostanie sygnał alarmowy do systemu monitorowania bezpieczeństwa, a drukarka zresetuje się automatycznie, uniemożliwiając hakerowi dalszą działalność. Ponadto wydruki mogą być chronione kodem PIN. Takie zabezpieczenie posiada chociażby urządzenie HP PageWide Pro P77740. Z kolei drukarki laserowe A3 serii HP LaserJet E725xx mają własne, firmowe oprogramowanie, które działa dwutorowo – dzięki automatycznym aktualizacjom usprawnia pracę drukarki, w tym optymalizuje wydajność i prędkość druku, jak również chroni ją przed atakami cyberprzestępców.
Wybierając między urządzeniem laserowym a atramentowym – jednakowo chronionymi – zwróćmy jednocześnie uwagę na to, jakie są nasze potrzeby praktyczne dotyczące drukarki. Jeżeli potrzebujemy wysokiej jakości wydruków kolorowych, lepiej postawić na dobrą „atramentówkę”.
Kupując drukarkę A3 do biura, zwracajmy uwagę nie tylko na koszty eksploatacji, ale także na jakość wydruku, szybkość, wydajność i niezawodność. Z tymi ważnymi cechami musi iść w parze bezpieczeństwo. Wsparcie producenta oraz odpowiednie, nowoczesne oprogramowanie nie tylko zapewnią stabilną, optymalną pracę urządzenia, ale także ochronią całą sieć firmową przed cyberatakami. Pamiętaj, że nawet najlepsze programy antywirusowe i zapory sieciowe nie uchronią komputera przed hakerem, jeśli znajdzie on w systemie słabe ogniwo w postaci niezabezpieczonej drukarki.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.