Snycerstwo to pradawna dziedzina rzemiosła artystycznego, polegająca na rzeźbieniu w drewnie. Popularnością cieszyła się w starożytności i we wczesnym średniowieczu, a swój największy rozkwit osiągnęła w epoce baroku i gotyku. Czy zdobienie drewna w ten sposób sprawdza się także w czasach współczesnych? Które z marek postanowiły wskrzesić trend i zaprezentować w swoich kolekcjach meble zaprojektowane w duchu nowoczesnego snycerstwa? Postanowiliśmy przyjrzeć się przykładom nadania tradycyjnej sztuce zdobniczej bardziej innowacyjnego wydźwięku przez czołowych producentów wyposażenia wnętrz i światowych kreatorów designu.
Bośniacka technika snycerska – kluczem do sukcesu rodzinnej firmy
Zanat – bośniacka firma rodzinna, stanowi doskonały przykład marki, która z powodzeniem przywraca trend na zdobienie mebli z wykorzystaniem sztuki snycerskiej. Jej założyciel, zainspirowany lokalną techniką ręcznego rzeźbienia, postanowił wykorzystać potencjał tkwiący w meblarstwie i stworzyć przedsiębiorstwo produkujące luksusowe meble. W bośniackim mieście Konjic rozpoczęło swą działalność wiele warsztatów, czyniąc obszar zagłębiem rzemiosła artystycznego i stolarstwa. Firma założona przez rodzinę Niksiców z czasem przekształciła się w dobrze prosperującą markę Zanat o globalnym zasięgu, a wytwarzane przez nią meble zostały zaliczone do światowego dziedzictwa niematerialnego UNESCO. Modele z pierwszych kolekcji, powstałe sto lat temu, można było znaleźć w rezydencjach arystokratów i elit w całej Europie Środkowo-Południowej. Współcześnie wyposażenie sygnowane marką Zanat, zdobi eleganckie domy, obiekty komercyjne, a także instytucje o charakterze kulturowym i religijnym nie tylko w Europie, ale także Stanach Zjednoczonych i na Bliskim Wschodzie. Nowoczesne snycerstwo według designerów marki Zanat, powinno integrować tradycyjne rękodzieło ze współczesnymi, obowiązującymi formami. Ukłon w stronę minimalizmu pozwala marce ewoluować i zapewnić sobie miejsce wśród najpopularniejszych wytwórców tego rodzaju mebli na świecie. W ofercie możemy znaleźć nie tylko krzesła, stoły i komody, ale także akcesoria wzbogacone o piękne, ręcznie rzeźbione kompozycje.
Komoda Touch Zanat
Komoda Wave Zanat
Krzesła Unna Zanat
Regały Tara Zanat
Stół Ombra Zanat
Stół Dausy Zanat
Nowoczesne snycerstwo w kolekcjach marek Gervasoni i MOBI
Włoska marka Gervasoni prezentuje w swoich kolekcjach unikalne meble cechujące się niewielkimi wymiarami. O ile firma Zanat stawia na wytwarzane w drewnie wzory, o tyle italijskie, również rodzinne przedsiębiorstwo zachwyca designerskimi wyrobami o oryginalnych formach. Przykładem może być ręcznie rzeźbione, mahoniowe krzesło o hebanowym kolorze z kolekcji „Carve”. Autorem projektu jest Paola Navone – jedna z najsłynniejszych kobiet w świecie włoskiego designu. Krzesło zostało zaprojektowane w duchu plemiennego wzornictwa i przywodzi na myśl odległe, tajemnicze miejsca. Wyrzeźbione w drewnie oparcie, dzięki charakterystycznym dziurkom w kształcie kół, przepuszcza światło i dodaje meblowi lekkości – stanowi także doskonały przykład snycerki w designerskim, nieco awangardowym wydaniu.
Krzesła Carve Gervasoni
Turecka marka MOBI z kolei, podobnie jak Zanat, inwestuje w nowoczesne snycerstwo i meble łączące w sobie dwie funkcje: użytkową i dekoracyjną. Założyciel firmy i projektant – A.Rasit Karaaslan, stawia na wysoką jakość, współczesny design i wytwarzanie wyposażenia według systemu będącego połączeniem tradycyjnego kunsztu oraz innowacyjnej technologii. Snycerka zdobiąca poszczególne modele, zachowuje zgodny z aktualnymi trendami, wydźwięk i nie zaburza stylistyki. W kolekcjach firmy znajdziemy między innymi stoliki z pięknie rzeźbionymi blatami, krzesła z ażurowymi oparciami, konsole z frontami wzbogaconymi o dekoracyjne kompozycje oraz zdobione efektownym deseniem, gabinetowe meblościanki i gablotki. Meblom trudno odmówić akcentu na charakterystyczne tureckie, orientalne wzornictwo.
Snycerstwo przestaje być zamierającą dziedziną artystyczną – w dobie XXI wieku, zyskuje na wartości. Sztuka tradycyjnego rzemiosła została podporządkowana prawom rządzącym współczesnym designem. Dzięki temu przetrwa, bo jak łatwo zauważyć po globalnym sukcesie prezentowanych marek, znajduje swych miłośników na całym świecie.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.