Sypialnia to ważne miejsce w domu – to właśnie w jej przestrzeni zasypiamy i budzimy się każdego dnia. Istotne w aranżowaniu sypialnianych wnętrz jest to, by sprzyjały one relaksowi. Wystrój powinien działać na nas odprężająco i wyciszająco. Trudno osiągnąć ten efekt bez odpowiednio dobranego dywanu do sypialni – ten doskonale dopełnia całość i czyni pomieszczenie nie tylko przytulniejszym, ale także lepiej wyciszonym. To z kolei wpływa na jakość snu i naszego wypoczynku. Poniżej piszemy o tym, jakie dywany warto wykorzystać we wnętrzach urządzonych w duchu klasycznej elegancji i nowoczesnego minimalizmu.
Dywan do sypialni w stylu klasycznym – jaki wybrać?
Klasyczna aranżacja zapewnia najwięcej wariantów dywanów do wyboru – trudno się dziwić. W eleganckich wnętrzach efektownie prezentuje się zarówno szykowny model, jak i ten prosty, o gładkiej, neutralnej powierzchni. Jeśli w pomieszczeniu przeważają barwy ziemi, naturalne materiały i tradycyjne zestawienia, warto wykorzystać na podłodze dywan do sypialni o zbliżonej kolorystyce. Spójny i harmonijny efekt będzie sprzyjać dobremu samopoczuciu i równowadze w wystroju. Świetnie sprawdzą się tutaj dywany w odcieniu beżu i écru, dekorowane geometrycznymi, subtelnymi kompozycjami i ornamentem oraz te całkowicie pozbawione jakichkolwiek zdobień. Jeśli decydujemy się wprowadzić do sypialni kolorowe elementy, zdecydujmy się na pastelowe fiolety i błękity. Taka paleta doda stylizacji kolorytu i pozwoli zachować w pomieszczeniu odprężającą atmosferę. Pamiętajmy, by stawiać na przygaszone, nierażące barwy. Wnętrze w kolorach ziemi doskonale dopełni także dywan do sypialni w kolorze szarości i ciepłego brązu.

proj. Francesco Design, przejdź do projektu

proj. Agnieszka Ludwinowska Studio Architektury, przejdź do projektu

proj. Dominika Rostocka, przejdź do projektu

proj. Mood Works, przejdź do projektu
Dywan do sypialni nowoczesnej – jak przy jego użyciu ożywić i ocieplić przestrzeń?
Dywan do sypialni wykończonej monochromatycznie i urządzonej w stylu minimalistycznym, może wiele zdziałać dla efektu końcowego. Przy jego użyciu warto nieco ocieplić wystrój. Doskonałym rozwiązaniem w nowoczesnych sypialniach jest zastosowanie modeli z długim i gęstym włosiem. Przyjemny w dotyku, dywan typu shaggy, doda aranżacji ciepła i przytulności. Ten w stonowanym, szarym kolorze, podkreśli wiodącą paletę. Dywan do sypialni w odcieniu ciepłego beżu będzie się dobrze komponować z drewnianą podłogą, nowoczesnymi meblami i skandynawską bielą wokół. Jeśli w pomieszczeniu przeważa śnieżna paleta, warto przełamać ją białym dywanem wzbogaconym o czarne i kremowe akcenty w różnych geometrycznych konfiguracjach. Innym sposobem na dodanie stylizacji szczypty ekspresji jest wykorzystanie dywanu z subtelnym efektem ombre, charakteryzującym się cieniowaną kompozycją jednego koloru – od jego najjaśniejszego do najciemniejszego odcienia.

proj. Francesco Design, przejdź do projektu

proj. Hola Design, przejdź do projektu

proj. Francesco Design, przejdź do projektu

proj. Agnieszka Ludwinowska Studio Architektury, przejdź do projektu

proj. Katarzyna Kraszewska Architektura Wnętrz, przejdź do projektu

proj. EXITDESIGN, przejdź do projektu

proj. Dominika Rostocka, przejdź do projektu
Dywan do sypialni – element dopełniający aranżację
Najbardziej uniwersalnymi z modeli dostępnych na rynku, są dywany jednobarwne o stonowanej palecie kolorystycznej. Te estetycznie wpasują się w sypialnie urządzone zarówno nowocześnie, jak i klasycznie – świetnie sprawdzą się także w eklektycznych przestrzeniach łączących różnorodne stylistyki. Jeśli decydujemy się na elegancję w wydaniu modern lub glamour, możemy postawić na dywany z naturalnymi cętkami oraz na modele delikatnie połyskujące w świetle. Te drugie będą się dobrze prezentować także we wnętrzach czerpiących inspiracje ze stylu art déco – będą efektownym dopełnieniem pomieszczenia, którego bazę stanowią pikowane meble, błyszczące i szklane akcenty. Dywany w ciemnych odcieniach granatu, grafitu i brązu, polecamy miłośnikom industrialnej stylistyki. Estetycznie wkomponują się w przestrzeń, w której zastosowano surowe formy i materiały. Dla spójnego efektu warto unikać zbyt wielu barw w industrialnej sypialni.
Przyjemne w dotyku włosie to cecha charakterystyczna tych dywanów, które najlepiej sprawdzają się o poranku, w kontakcie z bosą stopą. Pamiętajmy, by wybrać model możliwie najlepiej dopasowany nie tylko do wystroju wnętrza, ale także do naszych upodobań i potrzeb.

proj. Pracownia Architektury Wnętrz Jeżewska & Zakrawacz, przejdź do projektu

proj. Agnieszka Ludwinowska Studio Architektury, przejdź do projektu

proj. Dominika Rostocka, przejdź do projektu

proj. Smania, przejdź do projektu

proj. Pracownia Architektury Wnętrz Jeżewska & Zakrawacz, przejdź do projektu
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.