Fotel Egg nie jest potomkiem szczęśliwej zielononóżki, ale nadzwyczajnego farta ma ten, któremu dane było zakwaterować w nim swoje szacowne siedzenie.
Jego autor, Arne Jacobsen- ojciec duńskiego wzornictwa, profeta współczesnej sztuki użytkowej odnotował swoje nazwisko złotymi zgłoskami w pokaźnej antologii designu. Andersen pisał w swoich pamiętnikach, że: „Dania, jest krajem prawdziwej poezji.” Wiek później, jej poezją stały się projekty Jacobsena.
Fotel Egg
Źródło: www.pinterest.com/clauarchimio/arne-jacobsen
Przejdź do produktu
Inspiration Studio
Przejdź do projektu
Maciej Bogaczewicz
Przejdź do projektu
Ofdesign
Przejdź do projektu
Geniusz z powołania
Etykieta projektanta działała na niego jak „płachta na byka”. Nigdy nie ukrywał, że jest architektem z krwi i kości, a konstruowanie wielkich gmachów to jego jedyne przeznaczenie. Do wzornictwa przekonał się, kiedy bliżej poznał krzesła Eamsów. To co para odprawiała ze sklejką, zasłużyło sobie na wielki „szacun” Duńczyka. Od tego momentu Jacobsen na własną rękę zaczął praktykować eamesowską alchemię.
Arne Jacobsen
Źródło: www.pinterest.com/pin/534661786988906108
Kto Ty jesteś? Jajeczko!
„Z chaosu wyłoniło się olbrzymie jajo.”- czytamy w mitologii. Fotel Egg miał podobną historię… tyle, że wyłonił się z garażu. Gimnastyka Jacobsena z gliną i gipsem w końcu dała efekt w postaci pierwszego prototypu fotela. Ale siedzenie, które miało stanąć w tak prestiżowym miejscu jak kopenhaski SAS Royal Hotel (również jego projektu) musiało mieć „ręce i nogi”. Fotel Egg przywdział stylowy kubraczek, połknął miękką piankę i stabilnie stanął na czteroramiennym filarze z satynowego aluminium. Od tego czasu jajeczna wariacja autora stała się źródłem nieustającej inspiracji oraz ikoną światowego meblarstwa. Opływowe kształty wyznaczone falistymi liniami kontrastowały z ostrą geometrią pionów i poziomów hotelu, zostawiając daleko w tyle obowiązujące trendy wzornictwa.
Źródło: www.maisondecor.ru/product/kreslo-egg
Źródło: www.pinterest.com/pin/64809682111737726
Technogym
Przejdź do projektu
Karolina Zakrzewska
Przejdź do projektu
Be my design – Ula Kołodziejek Herman
Przejdź do projektu
Diabeł tkwi w proporcji
„Tym co czyni starożytne egipskie świątynie pięknymi są właśnie proporcje … a kiedy patrzymy na najbardziej podziwiane renesansowe i barokowe budynki, to dostrzegamy, że w nich wszystkich proporcje są idealne. Proporcje są najważniejsze”- Arne Jacobsen
O świetności jego projektów zdecydowały odważne, futurystyczne wizje i pedantyczna dbałość o równowagę proporcji. Tak jak egipskie piramidy, dzieła Jacobsena są znakiem czasu, ośmielającym współczesne projektowanie, często nawet przechodzącym jego pojęcie.
SAS Royal Hotel
Źródło: www.pinterest.com/andersaastrup/metal
Źródło: www.pinterest.com/amydgavin/mills-residence
SAS Royal Hotel wnętrze
Źródło: im.kommersant.ru/ISSUES.PHOTO/REGIONS/PERM_QUALITY/2012/001/KMO_101546_01333_1_t210.jpg
SAS Royal Hotel wnętrze
Źródło: hubhomedesign.com/hotel-lobby-modern-interior-design
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.