Showroom z ekskluzywnymi dywanami Sarmatia Trading otwarty! 22 kwietnia 2015 nastąpiło oficjalne otwarcie salonu. Na własne oczy mieliśmy okazję zobaczyć cały performance związany z wydarzeniem oraz osobiście zapoznać się z dywanami, które zdolną dłonią tkane były. Bogatsi o te nowe „znajomości”, stwierdzamy chórem, że: „Bajeczne są tylko rzeczy przyziemne, gdy muśnie je ręka geniusza.”
Dywany, arrasy i inne rarytasy
W dniu otwarcia kolejnego salonu showroom Sarmatia Trading przywitał wielu projektantów i architektów wnętrz, przedstawicieli świata mediów oraz gości specjalnych: pracownika Ambasady Iranu w Polsce, Rahima Farhadian oraz Rokni Mohammada Amin- znawcę literatury perskiej.
Uroczystości otwarcia towarzyszyło wystąpienie Tomasza Polońskiego – twórcy marki oraz właściciela salonu, który przybliżył misję firmy Sarmatia Trading, polegającą na stworzeniu pomostu kulturowego między Wschodem a Zachodem. Jako znawca tematu i wielki miłośnik sztuki tkania dywanów podzielił się z zaproszonymi swoją pasją i zachwytem nad wyjątkowością tego rzemiosła.
Historyk sztuki i krytyk designu- dr Krystyna Łuczak-Surówka odsłoniła przed gośćmi historię kobiernictwa, natomiast pracownik salonu- Michał Jędrasik opowiedział o perskim wzornictwie oraz magii przypisywanej dywanom.
Showroom tętnił, pachniał i rozbrzmiewał Orientem, empiryczna podróż egzotycznym szlakiem Wschodu była niezwykle fascynująca!
Showroom Sarmatia Trading – sztuka na poziomie
Showroom Sarmatia Trading prezentuje dywany, które są czymś więcej niż jedynie ozdobą, dodatkiem wnętrz, jego suplementem, nierzadko kryją się w nich historie ludzi, ich tradycja, kultura, pasje i talenty. Jedwabne i wełniane kreacje sztuki kobierniczej pochodzące z Iranu, Afganistanu, Indii, Pakistanu i Turcji, tkają własną opowieść:
„Sztuka kobiernicza jest dla mnie żywym świadectwem wielkiej cierpliwości, wielkiej pokory i wielkiej dyskrecji ludzi Wschodu. Jest w tych przedmiotach coś znacznie więcej niż i wiedza umiejętności- to postawa życiowa- zamknięta i udokumentowana. Dopiero mając świadomość jakim wysiłkiem osiągnięty został końcowy rezultat, możemy poczuć (bo zobaczyć i dotknąć to za mało) wielki szacunek do owocu tej sztuki, a później bardzo długo pozostawać pod jego wpływem, ze względu na jego niewiarygodną trwałość.”
Najlepsi tkacze tworzą hand made w wersji master. Nie ma dwóch identycznych dywanów, tu nic dwa razy się nie zdarza. Każdy dywan to indywidualne dzieło sztuki, misterne, wypieszczone, niewiarygodnie piękne, niepowtarzalnie oryginalne:
„Czasami wykonanie dywanu spoczywa na jednej osobie, a czasami rzemieślnicy wykonują pracę na zmianę. W przypadku najdroższych dywanów – każdy egzemplarz sygnowany jest nazwiskiem wykonawcy i projektanta w jednej osobie.” – Tomasz Poloński
Luksusowe dywany, które oferuje showroom obejmuje bogactwo wzorów klasycznych, jak i nowoczesnych. Całe misterium artyzmu, wsparte tradycją tkactwa orientalnego, jest długometrażową twórczością, ale to właśnie stanowi o wartości dywanów:
„Zakończenia wszystkich prac przy dywanie może upłynąć od roku do czterech lat.” – zdradza Tomasz Poloński. „Kobiernictwo jest bardzo czasochłonne, ale chodzenie na skróty bardzo przekłada się na jakość.”
Showroom Sarmatia Trading robi ukłon w stronę swoich klientów. Zainteresowany może przyjąć dywan na własne salony, zastanowić się czy stylistycznie pasuje do imagu jego wnętrz i czy wybrany kobierzec „wodzi na pokuszenie” zmysł estetyczny. Jeśli na myśli mamy indywidualną wizję projektu, istnieje możliwość jej urzeczywistnienia.
„Dywan wprowadza do pomieszczenia cudowny ciepły nastrój, ciepłe kolory, atmosferę bezpieczeństwa, dostojność i wielką, prawdziwą elegancję.” Tym bardziej kiedy jest to istny majstersztyk splatający dwie strony świata.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.