Drzewo Wiedzy to innowacyjna rzeźba, która powstała na drodze współpracy warszawskiej pracowni projektowej BXBstudio z Unique Vision Studio, Natalią Jejer oraz Omarem Khaladoun Gharaibeh. W 2014 roku projekt wziął udział w przedsięwzięciu Land Art Generator, polegającym na stworzeniu koncepcji ekologicznej i jednocześnie artystycznej instalacji miejskiej, mającej w przyszłości zająć się produkcją energii odnawialnej. Drzewo Wiedzy pojawiło się w czołówce 50 najlepszych opracowań wybranych z ponad 300 propozycji. Projekt ujęto w albumie New Energies wydawnictwa Presel oraz zaprezentowano go na wystawie w Danish Design Centre, odbywającej się pod przewodnictwem Komisarza Klimatycznego Unii Europejskiej- Connie Hedegaard.
Fizycznie obiekt ma stanąć w stolicy Danii, która dąży do tego, aby w 2025 roku osiągnąć status miasta neutralnego pod względem emisji dwutlenku węgla.
Śladem Andersena
„Na środku holu rosło duże drzewo z bujnie wiszącymi gałęziami. Złote jabłka duże i małe wisiały jak pomarańcze wśród liści. To było Drzewo Wiedzy.” Projekt czerpie inspiracje z baśni H.C. Andersena „Rajski Ogród”. Rzeźba i otaczający ją pagórkowaty ogród kontrastują z industrialnym krajobrazem Refshaleoen. Ogród jest metaforyczną bramą, która przenosi odwiedzających z miejskiej rzeczywistości w baśniowy świat. Drzewo to symbol natury oraz wiedzy. Stworzona koncepcja ma na celu zachęcić do kontemplacji na temat ludzkiego wpływu na naturę.
Docelowa przestrzeń znajduje się na nabrzeżu, naprzeciw posągu Małej Syrenki – znaku rozpoznawczego Kopenhagi. Dzięki temu spuścizna pisarza tworzy wizualny i tematyczny pomost między dwoma brzegami. Drzewo Wiedzy, mierzące 70 metrów, to świecący cień, wpisujący się w panoramę Refshaleoen. Dla turystów staje się ono fotograficznym tłem, dla mieszkańców miasta głównym punktem orientacyjnym.
Technologiczny gigant
Celem projektu było stworzenie atrakcyjnej wizualnie rzeźby, wytwarzającej energię w sposób przyjazny dla środowiska. Innowacyjna koncepcja scala dwie technologie- turbinę oraz elementy piezoelektryczne. Podczas procesu przemiany mechanicznej energii wiatru na energię elektryczną, turbiny nie emitują do atmosfery gazów cieplarnianych. Drzewo Życia to projekt, który eliminuje trzy zasadnicze problemy dotyczące turbin wiatrowych: hałas, nieatrakcyjny efekt wizualny oraz zagrożenia dla systemów ekologicznych. Turbiny umieszczone wewnątrz obiektu redukują natężenie hałasu, ukryty mechanizm eliminuje negatywny efekt wizualny i dodatkowo nie stanowi zagrożenia dla żywych stworzeń. Natomiast elementy piezoelektryczne to urządzenia posiadające wysoką odporność na działanie niekorzystnych warunków pogodowych, dzięki temu mogą pracować w zakresie temperatur obejmujący skalę od 0-70°C oraz wilgotności względnej 90%.
Oczekuje się, że cały system przyczyni się do ograniczania emisji dwutlenku węgla, ogółem około 4,28 tCO2/rok, który z czasem zniweluje poziomy CO2 wyemitowanego podczas budowy.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.