Pokój ucznia to temat nieustannie powracający „na tapetę” rodziców dzieci w każdym wieku. Urządzenie miejsca pracy kilkulatka nie jest proste, dlatego tym większym wyzwaniem okazuje się moment, w którym nasz niesforny brzdąc przedszkolak wybiera się do szkoły. Zmiana przedszkola na szkołę musi przełożyć się także na wygląd jego pokoju. Miejsce dotychczasowej zabawy i wypoczynku powinno w widoczny sposób zyskać dodatkowy, niemały kącik nauki. W świecie fantazji naszych dzieci wystarczy dołożyć kilka klocków, aby przestrzeń zwiększyła swoje rozmiary. W świecie realnym takie dogodności niestety nie istnieją. Więc co zrobić, kiedy przestrzeń, którą dysponujemy, musi pomieścić nie tylko dotychczasowe funkcje, ale i tą zupełnie nową?
Nowy rok szkolny zbliża się wielkimi krokami, dlatego warto wykorzystać najbliższy miesiąc na poprawę starej aranżacji pokoju ucznia lub zrealizowania zupełnie świeżego pomysłu. Poniższe sugestie i inspiracje na pewno ułatwią każdemu rodzicowi ten proces.
Pokój ucznia z wyraźnie wydzielonymi strefami nauki, zabawy i wypoczynku. Przejdź do projektu
Z chwilą rozpoczęcia okresu szkolnego nasze dziecko większość czasu będzie spędzać w tym pomieszczeniu, dlatego warto zadbać o poprawność ergonomiczną naszego pomysłu. W dobrej aranżacji muszą znaleźć się trzy strefy główne, tj. wypoczynku, nauki i zabawy, a ich lokalizacja w pomieszczeniu nie powinna być przypadkowa. W tym przypadku celnym posunięciem będzie próba wyrysowania kształtu pokoju oraz zaznaczenie okien i drzwi, co później ułatwi zlokalizowanie poszczególnych stref, mebli, kolorów i akcesoriów.
Na wstępie warto wybrać gamę kolorystyczną zarówno ścian, jak i dodatków pokoju ucznia. Dzięki konkretnie przyjętej kolorystyce, wykorzystywanej podczas urządzania wnętrza, pod koniec uzyskamy spójny, estetyczny efekt. Do niedawna polecaną bazą kolorystyczną pokoju ucznia były kolory stonowane, głównie pastelowe – niebieski i zielony dla chłopców oraz żółty i różowy dla dziewczynek. Aktualnie podział ten się zatarł, również dlatego, że polecana paleta barw poszerzyła się o kolory chłodniejsze (rozbielone błękity i szarości, miętę, chłodny stonowany beż), które z łatwością możemy uzupełnić pasującymi kolorowymi wstawkami z tapet, farb tablicowych, aplikacji naściennych, naklejek, jak i rozmaitych akcesoriów. Takie rozwiązanie łatwo jest później modyfikować, wymieniając jedynie elementy tworzące design. Stonowane bazy kolorystyczne, a także biel ścian zostaną wspaniale uzupełnione kolorowymi pudełkami, segregatorami i organizerami strefy nauki, pufami, poduszkami i pledami strefy wypoczynku, jak i kolorowymi zabawkami. Nie trzeba się wtedy martwić o przeładowanie kolorystyczne.
Stonowana kolorystyka pokoju ucznia. Przejdź do projektu
Najlepsze do lokalizacji strefy nauki i ustawienia takich mebli jak biurka, półki, nadstawki nad biurka, czy wreszcie wygodnego krzesła są obie ściany prostopadłe do tej, na której znajduje się okno. W przypadku dziecka praworęcznego przestrzeń do nauki i pracy powinna być naturalnie doświetlona z lewej strony, czyli stać przy ścianie na prawo od okna. Odwrotnie, jeżeli dziecko jest leworęczne. Ustawienie względem okna nie ma znaczenia, gdy wykorzystane zostaną różne źródła światła sztucznego, zarówno górne punktowe, jak i bezpośrednie lampki na biurku, które jednak powinny mieć światło łagodniejsze. Warto również zwrócić uwagę na wielkość planowanego blatu roboczego, uwzględniając przy tym zmieniający się typ edukacji naszego dziecka. W pokoju ucznia klas 0-3, czyli w trakcie nauczania początkowego, blat roboczy powinien być dość duży by nasz prymus mógł swobodnie wykonywać na nim wszystkie zadania manualne, w tym zabawy plastyczne i techniczne. W dalszych klasach nauka opierać się będzie głównie na korzystaniu z książek i komputera, więc warto poszukać biurka z nadstawką na monitor lub laptop. Ogólnie przyjętymi ergonomicznymi wymiarami blatu ucznia jest 120cm szerokości na 60cm głębokości. Wysokość biurka nie powinna być niższa niż 70cm, jednakże warto wybrać mebel, który posiada możliwość regulacji wysokości. Zapewni to długie i wygodne użytkowanie mebla.
Pokój ucznia z ergonomicznie zaprojektowaną strefą nauki. Przejdź do projektu
W związku z dużą ilością zajęć manualnych w pokoju świeżo upieczonego pierwszaka pojawią się zeszyty i pierwszy elementarz, dlatego warto pomyśleć również o doborze pióra wiecznego zaprojektowanego z myślą o małych, dziecięcych dłoniach. Wachlarz manualnych prac wzbogacą również nowe przybory szkolne, kredki, flamastry, farby, plastelina, kolorowe papiery i kleje oraz brokat, który mimo naszych starań zawsze jakoś się rozsypie. Dlatego tak ważnym elementem w pokoju ucznia, zarówno młodszego jak i starszego, jest organizacja miejsca pracy. Warto jednak mieć na uwadze, że biurko naszego dziecka nie musi wyglądać jak nasze w biurze i wręcz wskazane są kolorowe segregatory, pudełka z etykietą do podpisania zawartości (lub jej narysowania), organizery na kredki i flamastry oraz szczelnie zamykane plastikowe kontenery na przybory plastyczne mokre i sypkie. Warto te elementy podzielić i za ich pomocą pokazywać dziecku, jak ważny jest porządek. Na pewno zwróci się nam to w przyszłości.
Fot. Meble Moll
Fot. Famfara
Fot. Lamy
Strefa nauki wyposażona w ciekawie zorganizowane biurko, ergonomiczne krzesło oraz kolorowe dodatki. Przejdź do projektu
Ale skoro nasz maluch stał się poważnym pierwszakiem posiadającym własny pokój ucznia, warto również zadbać o prawdziwie wygodne krzesło do pracy. Gdybyśmy je kupowali dla siebie wybór pewnie padłby na skórzany fotel, ale czy taki sam typ jest dobry dla dziecka? Otóż nie. Zwłaszcza w przypadku małych dzieci, nieprzyzwyczajonych do parogodzinnego siedzenia w ławce, a potem jeszcze przy biurku w pokoju. Dlatego krzesło powinno zachęcać nie tylko swoim wyglądem, ale także wygodą. Ergonomiczne krzesło posiada regulowaną wysokość oraz profilowane oparcie, które zapewni optymalne ułożenie kręgosłupa. Zaleca się, by siedzące na krześle dziecko miało zgięte kolana pod kątem 90 stopni. Nogi nigdy nie powinny wisieć, jeżeli nie mamy innej możliwości, dziecko powinno mieć oparte stopy na podnóżku. Prawidłowa postawa w trakcie pisania jest ważna nie tylko ze względu na zdrowie. Dobra postawa gwarantuje nam prawidłowe ułożenie rąk oraz szyi i karku. Niweluje to zmęczenie i bóle głowy oraz ułatwia stawianie pierwszych liter. Krzesło młodego ucznia powinno zachęcać do pracy w nim, dlatego warto wybrać ładny, kolorowy mebel z materiału naturalnego i odpornego na zabrudzenia. Najlepiej jest skonsultować wybór mebla z dzieckiem, co da nam pewność, że krzesło będzie „zagrzewać” do pracy, a nie zniechęcać.
Tak jak wcześniej zostało wspomniane pokój ucznia to jednak nie tylko ważna strefa nauki, ale również miejsce zabawy i wypoczynku. Dziecko z dnia na dzień nie zmieni swoich przyzwyczajeń, jak i nie stanie się od razu studentem. W dalszym ciągu strefa zabawy stanowić będzie ważną przestrzeń do rozwoju psychoruchowego i emocjonalnego, a bez odpowiedniego wypoczynku nasz uczeń nie osiągnie dobrych wyników. Gdzie je zlokalizować by było wygodnie i funkcjonalnie?
Fot. Meble Moll
Kreatywna strefa zabawy. Przejdź do projektu
Strefa zabawy, w której młody i starszy uczeń może rozwijać swoje zainteresowania i pasje, jak również przyjmować rówieśników zazwyczaj usytuowana jest naprzeciwko drzwi. W pokoju młodego ucznia dobrym pomysłem jest umieszczenie w strefie zabawy siedzisk. Puf, ciekawy fotel lub zawieszany na górnym haku hamak, na pewno stanowić będzie hit całego pokoju. Warto to miejsce wyposażyć także w pudła i kontenery, które poskromią zabawki.
Strefa wypoczynkowa stanowi wyjątkowe miejsce dla naszego dziecka, dlatego nie powinna być urządzana przypadkowo. Prawidłowe usytuowanie strefy wypoczynkowej w pokoju ucznia powinno zagwarantować możliwie najbardziej zaciszne miejsce, odsunięte od drzwi. Jeżeli dysponujemy wystarczającą przestrzenią warto zainwestować w wolnostojące łóżko z wygodnym, średnio twardym materacem będącym podporą dla kręgosłupa. Jeżeli dysponujemy mniejszą przestrzenią do wyboru mamy łóżka rozkładane lub piętrowe. Ciekawym rozwiązaniem dla samodzielnego kilkulatka jest łóżko na antresoli (piętrowe), gdzie poniżej usytuowane zostaje biurko lub kącik zabawy.
Niezależnie jednak od typu łóżka, strefę wypoczynku należy wyposażyć w elementy nadające temu miejscu przytulności – ciekawą narzutę, pled, poduszki oraz lampkę nocną stanowiącą właściwe, rozproszone oświetlenie tego wyjątkowego miejsca.
Marynistyczny pokój dla dwóch chłopców z piętrowym łóżkiem. Przejdź do projektu
Przytulny i właściwie zaaranżowany pokój ucznia będzie rósł razem z nim, stanowiąc miejsce nauki, zabawy i wypoczynku. Niezależnie od wieku dziecko chętnie będzie do niego wracało, gdyż to w nim budowane jest poczucie domowego bezpieczeństwa.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.