Od wieków, jednym z najlepszych zabiegów dla duszy i ciała była kąpiel parowa w saunie. Zalety sauny poznali i rozpowszechnili Finowie, przekazując nam jej nazwę, jednakże korzystali z niej pod różną postacią także inni mieszkańcy Skandynawii, starożytni Rzymianie (termy Rzymskie, pomieszczenia laconicum – łaźni parowej), Turcy (łaźnie tureckie Hammam) czy nawet Indianie (sauna indiańska, ang. Sweat Lodge – „szałas potu”).
Aktualnie sauna stanowi jeden z ważniejszych zabiegów odnowy biologicznej ośrodków spa, detoksykując i wprowadzając w stan relaksacji. Dzięki dostępnym technologiom możemy jednak urządzić prywatne spa w domowym zaciszu, wykorzystując wszystkie zalety sauny w dogodnie wybranym momencie.
KM rubaszkiewicz Pracownia Architektury – przejdź do projektu
Concept Architektura Wnętrz – przejdź do projektu
Maer Charme – przejdź do projektu
Z pośród wykorzystywanych typów sauny w domach prywatnych poleca się szczególnie cztery z nich. Podczas dokonywania wyboru powinniśmy w szczególności zwrócić uwagę na zalecenia i przeciwwskazania zdrowotne, dostępność przestrzenną i możliwości realizacyjne.
Sauna sucha (fińska, szwedzka)
Zalety sauny suchej to przede wszystkim korzyści prozdrowotne, jednak jest to najbardziej wymagający rodzaj sauny. Z uwagi na temperaturę (90°C) i wilgotność powietrza (10-15%), co 8 minut należy się schłodzić. Podgrzanie powietrza uzyskuje się dzięki piecowi z nagrzanymi wulkanicznymi kamieniami, które oddają ciepło, a drewniane elementy wykończenia je zatrzymują. Zalety sauny fińskiej to gwałtowne wypacanie, utrata kalorii i zatrzymanej w organizmie zbędnej wody, poprawa krążenia i odporności.
Sauna fińska w nowoczesnej łazience
Hola Design – przejdź do projektu
Minimalistyczna sauna fińska
Minimoo – przejdź do projektu
Sauna mokra
Zalety sauny mokrej to stopniowy wzrost temperatury rozpoczynając od 50° do prawie 90° Ciepło uzyskuje się poprzez stopniowe polewanie wodą rozgrzanych kamieni, dzięki czemu wilgotność osiąga nawet 40%. Wykończenie sauny zazwyczaj wykonane jest z drewna liściastego lub egzotycznego, które będzie mniej chłonąć wilgoć.
Katarzyna Kraszewka Architektura Wnętrz – przejdź do projektu
Sauna mokra w domowym zaciszu
artMOKO – przejdź do projektu
Sauna parowa
Sauna parowa różni się od innych rodzajów nie tylko warunkami w niej panującymi czy działaniem, ale także materiałami z których jest zbudowana. Sauna rzymska charakteryzuje się wysoką wilgotnością dochodzącą do niemal 100%, która odczuwalnie podwyższa realną temperaturę ok. 50°. Zalety sauny parowej w przestrzeni domu to m.in. możliwość wykonania w nowoczesnych materiałach, ceramice, tworzywach sztucznych czy hartowanym szkle, co niejednokrotnie bardziej pasuje do wystroju domu. Zalety sauny rzymskiej to również możliwość wykorzystania leczniczych ziół czy aromaterapii.
Tarnowski Division – przejdź do projektu
Nowoczesna sauna parowa w mozaice ceramicznej i szkle hartowanym
MAJOR architekci – przejdź do projektu
Sauna typu Infrared
Sauna typu Infrared, czyli wykorzystująca promieniowanie podczerwone, a nie tradycyjny piec, nagrzewające powietrze do ok. 50-60° przy jednoczesnej wilgotności ok. 25%. Zalety sauny Infrared to możliwość jej codziennego stosowania, brak pieca, możliwy mały metraż pomieszczenia i dowolność wykończenia.
Fot. Tomasz Dziadosz – przejdź do projektu
Sauna typu Infrared o małym zapotrzebowaniu przestrzeni
Goszczdesign – przejdź do projektu
Standardowo wyposażenie kabiny sauny powinno zawierać ustawione stopniowo ławki (tak by wysokość stopnia stanowiła oparcie) z wypolerowanego drewna egzotycznego lub liściastego. Warto zaprojektować otwierane lub podnoszone wieka, by móc łatwo posprzątać saunę.
Wyjątkowo ważne dla uzyskania nastroju, relaksacji i detoksykacji organizmu jest właściwe światło, rozproszone, o ciepłej barwie i słabym natężeniu. Należy zwrócić uwagę na właściwy montaż opraw oświetleniowych. Dobrym miejscem będzie lokalizacja pod ławkami lub na suficie, w miejscu oddalonym od pieca. Oprawa oświetleniowa musi być przystosowana do pracy w saunie.
By poznać zalety sauny w domowym zaciszu i uniknąć problemów, należy zadbać o jej prawidłową lokalizację, instalację, izolację termiczną i wentylację. Wymagana jest odległość ok. 2-5cm pomiędzy ścianką kabiny sauny a ścianą pomieszczenia, by prawidłowo zaizolować konstrukcję. Wyjątkowo istotna jest wentylacja. W czasie kąpieli należy zapewnić stały dostęp świeżego powietrza oraz odprowadzenie ciepłego i wilgotnego.
Sauna połączona z przeszkloną łazienką
HOLA Design – przejdź do projektu
Sauna mokra z wyposażeniem i nastrojowym światłem
artMOKO – przejdź do projektu
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.