Blacha tytan-cynk, korten i inne rodzaje powierzchni metalowych coraz śmielej wkraczają do projektów nowoczesnych wnętrz. To bardzo wyraźna i „charakterna” tendencja. O powody oswajania tego „zimnego” tworzywa zapytaliśmy architektów: Agatę Kobus – Studio.O. (Organic Design) i Justynę Smolec. Obie pracownie chętnie stosują metal w swoich realizacjach.
Wnętrze biurowca Jackson Laboratories – ściana pokryta blachą układaną techniką łuski. Źródło: Rheinzink
„Blacha jest uzyskiwana z materiałów naturalnych, a według mnie wszystkie elementy naturalne wpisują się bardzo dobrze w koncepcję wnętrza nowoczesnego” – twierdzi Justyna Smolec. „To takie materiały jak drewno, kamień, szkło, beton czy właśnie elementy metalowe. Wnętrza bazujące na szczerości tych materiałów mają jednoznaczny wyraz. Ich naturalność jest ponadczasowa, nie nudzi się – stąd moje przekonanie do stosowania blachy. Ważne, aby zostały zachowane proporcje materiałowe – wtedy człowiek w takim wnętrzu czuje się dobrze.”
projekt: Justyna Smolec
Według Studio.O., blacha dodaje aranżacji designerskiego pazura, jest bardzo oryginalnym elementem we wnętrzu. „Stosujemy blachy perforowane, lakierowane, czasem polerowane czy matowe” – mówi Agata Kobus. „Już same w sobie są ciekawym wykończeniem, a dodatkowo pełnią funkcję użytkową. Stosując blachy perforowane, możemy wydobyć industrialny styl i eksperymentować ze światłocieniem, uzyskując ciekawe efekty rzucane przez wzór wycięty w blasze – na ścianę, sufit czy podłogę. Blacha znajduje zastosowanie nie tylko w aranżacji wizualnej, ale również w obudowach, zabudowach czy osłonach na najróżniejsze przedmioty, jak np: ażurowy parawan czy półka pod prysznic.”
Projekt: Studio.O.
Wchodzimy z blachą do wnętrza
… choć praca z tym surowcem nie należy do najprostszych. Po akceptacji projektu należy skorzystać z pomocy specjalistów, bo często sami nie jesteśmy w stanie uzyskać takiego efektu, jaki zaprojektowaliśmy – przyznają architekci Studio.O. „Niektóre wzory należy zrobić na zamówienie, a specjaliści znają tajniki obróbki tego materiału. Często konsultujemy np. to, jaki promień gięcia blachy jest możliwy do uzyskania, jak grubość surowca wpłynie na ciężar całej konstrukcji – najogólniej: jak uzyskać upragniony efekt, biorąc pod uwagę specyfikę materiału. Po kilku realizacjach okazuje się, że to dość wdzięczny materiał do modelowania, a sama praca z surowcem nie jest aż taka trudna.”
„dach” w łuskę na ścianach wnętrza, źródło: Rheinzink
projekt wnętrza: Studio.O.
Blacha tytan-cynk, czy stal kortenowska?
„Tu będę nieobiektywna, bo bardzo lubię korten” – mówi Agata Kobus. „Według mnie, w wyważonych proporcjach, pasuje do wszystkiego. Korten powszechnie używany jest do elewacji zewnętrznych, ale również np. do rzeźb, które możemy spotkać w parkach. Swoją surowością podkreśla industrialny klimat lub doskonale kontrastuje z klasycznym stylem. Komponuje się z betonem, szkłem, drewnem, ale zawsze dominuje. Jest odporny na różnej maści czynniki, jednak jeśli chodzi o wodę – może ulegać korozji. Inaczej jest w przypadku blachy cynkowej, która na wodę jest odporna i nie ulega zniszczeniu pod jej działaniem. Blacha cynkowa jest – moim zdaniem – bardziej neutralna. Nie dominuje wizualnie, lepiej wtapia się w otoczenie.”
projekt: Studio.O.
Na ścianie „patynowa łuska” blaszana, wnętrze Yarm School, Wlk. Brytania. Źródło: Rheinzink
No właśnie. Zdaniem Justyny Smolec „wszystko zależy od konkretnego projektu. Nie da się jednoznacznie opowiedzieć na to pytanie, bo zbyt ograniczałoby to możliwości projektowe. Z pewnością nie należy w jednym wnętrzu stosować zbyt wielu kombinacji wykończeń. Warto zdecydować się na jedno lub dwa. Bardzo ciekawie wyglądają elementy blachy, które są ażurowe – wtedy możemy podświetlić je z tyłu, uzyskując nieco magiczny efekt we wnętrzu.”
Doskonale objaśnia to lampa budująca klimat we wnętrzu warszawskiej restauracji Senses. Instalację wykonano z blachy tytan-cynk.
Projekt: Agata Semka & Marcin Zuzański, wykonanie: Tomaszczyk i Synowie; źródło: Rheinzink
Kiedy połysk, kiedy mat?
„Blachy cynkowe to powierzchnie często stosowane na elewacjach, a więc dość odporne. Natomiast taki materiał, jak stal nierdzewna, bardzo się rysuje. Widać też na nim ślady po dotknięciu, dlatego unikam w projektach frontów stalowych – wyjaśnia Justyna Smolec. „Ważne, aby mieć świadomość, jak taki materiał pracuje i, decydując się na jego zastosowanie, zaakceptować niedoskonałości.”
projekt: Justyna Smolec
Jeśli blacha lśniąca, to do elementów, które nie będą narażone na bezpośredni kontakt z palcami, gdyż widoczne są na niej wszystkie ślady i zabrudzenia. Pamiętajmy, że surowa blacha zmienia swoją barwę w zależności od umiejscowienia, ciepła czy wilgotności, co może być widoczne jeszcze bardziej na powierzchni lśniącej. Blacha polerowana wymaga podczas eksploatacji większej atencji niż matowa – podpowiadają także architekci Studio.O., którzy blachę stosowali w swoich projektach wielokrotnie. „Tytan-cynk jest to blacha, która ma bardzo dużą wytrzymałość i wysoką jakość. Dodatkowo zabezpiecza dach, elewację czy inne elementy wykonane z tego surowca przed korozją, a także eliminuje konieczność pielęgnacji oraz konserwacji materiału. Korzystamy z blach najwyższej jakości, oznaczonych symbolem Quality Zinc. Najchętniej wykorzystujemy tę malowaną proszkowo, ze strukturą matową – decyduje o tym łatwość w utrzymaniu czystości, atrakcyjny wygląd oraz korzystna cena. Surowiec ten nie jest trudny w utrzymaniu, nawet w warunkach zewnętrznych. Wewnątrz wystarczy niewielka ilość wody.”
blat kuchenny z blachy tytan-cynk, źródło: Rheinzink
Znajdź nas: