Eko dom, który stanął na początku tego roku w nadbałtyckiej miejscowości Trosa (ok. godzinę jazdy samochodem na południe od Sztokholmu) stanowi namacalny dowód, że jest inaczej. O Trosie – zapewne nie bez przyczyny – mówi się, że to miasteczko milionerów. H8, jeden z flagowych projektów firmy Procyon, z pewnością przykuje uwagę osób ceniących nowoczesne, ale dalekie od szablonowych, rozwiązania.
Projekt budynku i rozwiązań technicznych: mgr inż. arch. Łukasz Traczyk; foto: Peter Hagström
Cóż, że ze Szwecji
Prosta forma domu pasywnego o powierzchni ok. 180 m² została wyraźnie przełamana optyczną grą dwóch, przenikających się pod ostrym kątem, brył. Tę grę dynamizuje dodatkowo kontrast między bielą a grafitem elewacji. Do jej pokrycia użyto malowanych desek drewnianych, nawiązując tym samym do tradycyjnej szwedzkiej architektury. Z tym, że tutaj użyto desek ściśle podporządkowując kierunek ich łączenia „połamanej” geometrii budynku. Odejście od konwencji – wyraźną asymetrię widać też w podziałach okiennych, zarówno od wewnątrz, jak i na zewnątrz (przy podniesionych żaluzjach).
foto: Peter Hagström
Dom jest pasywny i są na to papiery
Dom w Trosie został zaprojektowany i – co znacznie ważniejsze – zrealizowany jako pasywny, co potwierdza nadanie indywidualnego certyfikatu Passive House Institute. Wodę, zarówno tę użytkową, jak i tę krążącą w instalacjach ogrzewa pompa ciepła typu: powietrze woda. Południowa ściana eko domu – zgodnie z wytycznymi Instytutu w Darmstadt – posiada liczne przeszklenia, które maksymalizują wnikanie energii słonecznej do wnętrza wtedy, kiedy to najbardziej pożądane – czyli jesienią i zimą. Za zatrzymanie ogrzanego powietrza odpowiada rekuperacja poprowadzona w przestrzeni sufitu. Okna i drzwi domu H8 spełniają wyśrubowane normy szczelności i przenikalności ciepła. Za to od strony północnej postawiono jedynie na akcent kolorystyczno-formalny, w postaci zadaszenia nad wejściem. Poza tym w zasadzie nie ma okien z tej strony, co z kolei minimalizuje straty cieplne.
foto: Peter Hagström
Projekt wnętrz: mgr inż. arch. Magdalena Kulik; foto: Peter Hagström
Eko architektura też ma designerskiego pazura
Przestronne wnętrza eko domu zaprojektowano w zgodzie z głównymi założeniami stylu skandynawskiego, jednak bardzo nowocześnie – tak, by zapewnić maksymalną swobodę korzystania z przestrzeni oraz doskonałą integrację z otoczeniem. Ogromne tafle okien otwierają się na pobliskie lasy i kamienne zbocza, zacierając gdzieniegdzie granicę między domem a przyrodą. Jasne posadzki i ściany potęgują jeszcze efekt doświetlenia. Element ekstrawagancji wnosi sztuka nowoczesna, fortepian, znakomite głośniki, czy ikoniczne krzesła (Eames Plastic Side Chair DSR). Czerń i biel są tu równie naturalne, jak kora brzóz rosnących tuż za oknem. Jedyną „obcą” w tym krajobrazie barwą jest parę akcentów czerwieni w otwartym salonie i pomarańczowe dodatki w sypialni połączonej z łazienką. Dom idealnie wpasował się w klimat i gust właściciela, który nie boi się wyróżnić na tle typowej szwedzkiej architektury.
foto: Peter Hagström
Eko dom na skale
Solidna konstrukcja szkieletowa izolowana wełną mineralną, wykonany z podobnych komponentów dach, wykorzystanie energii pasywnej (solarnej) i rekuperator o wysokiej sprawności, precyzja połączeń – wszystko to razem gwarantuje niskie zużycie energii potrzebnej do ogrzania budynku. Podczas budowy domu H8 wykonano ogrom prac, polegających min. na … wysadzeniu skał. Tak – płytę fundamentową eko domu H8 (spełniającą oczywiście rygorystyczne wymogi izolacyjności) posadowiono na najsolidniejszym z możliwych, podłożu skalnym. Już za parę miesięcy nikt nie będzie sobie zaprzątał głowy rozwiązanymi po drodze problemami technicznymi. Wszyscy będą natomiast zwracać uwagę na estetykę oraz funkcjonalność dobrze zrealizowanej inwestycji. Eko dom w Trosie intryguje formą, cieszy pięknymi wnętrzami i zaawansowanymi rozwiązaniami technicznymi – taka jest architektura domów Procyon.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.