Duża łazienka – co sprawia, że duże powierzchnie zachwycają? Pierwsze wrażenie wskazuje oczywiście na sposób wykończenia, barwy, faktury, meble. Potem zauważamy przestrzeń i światło, które dopełniają stylu. Wtedy zdajemy sobie sprawę, jakie aktywności realizowane są w środku i jak bardzo współczesne łazienki ewoluowały od czasu skromnych, wręcz zgrzebnych, pomieszczeń sanitarnych z dawnych czasów.
BBHome – przejdź do projektu
Warto, aby duża łazienka, o powierzchni bliskiej lub przewyższającej 10m², została zagospodarowana na pokój kąpielowy. Wiąże się to ze zmianą w funkcjonowaniu współczesnego człowieka. Wystrój nowoczesnych wnętrz ułatwia ukrycie schowków na AGD, domową chemię i inne przedmioty gospodarcze. Dominującym trendem jest przykładanie coraz większej uwagi do własnego wyglądu. Eksploatujące życie na wysokich obrotach rodzi zapotrzebowanie na domowe Spa, miejsce na zaopiekowanie się sobą.
Przestrzeń dużej łazienki pięknie wyeksponuje podłoga wyłożona większymi płytami gresowymi, polerowanym betonem architektonicznym czy odpowiednio zakonserwowanymi drewnianymi parkietami. Zazwyczaj powierzchnie narażone na kontakt z wodą pokrywane są prostymi kaflami. Wystarczający metraż pomieszczenia pozwala swobodnie wybierać te o ponadprzeciętnych rozmiarach.
W łazienkach dominują spokojne, wyciszające barwy. Pomieszczenie ma wprowadzać nas w harmonijny nastrój. Z raportu amerykańskiego stowarzyszenia National Kitchen & Bath Association zrzeszającego architektów wnętrz i designerów z USA wynika, że biel i szarość są najczęściej wybieranymi kolorami łazienek. Ten sam trend widać też w Europie.
Oczywiście nasze położenie geograficzne wymaga optycznego ocieplenia wnętrz, dlatego często wybierane są beże i tworzywa naturalne. Drewno doskonale uzupełni betonowe płytki. Powierzchnię ścian można także pokryć odpornymi na parę wodną tapetami lub farbami. Znowu można skorzystać z coraz bardziej modnego architektonicznego betonu, także z kamienia, mozaik, okładzin.
Duża łazienka potrzebuje ciepłej temperatury barwowej światła, z wyjątkiem miejsca do makijażu czy golenia, bo zimna zapewnia lepszą ostrość widzenia detali. Zaplanujmy oświetlenie wielopunktowe. Salon kąpielowy można ozdobić centralnie zawieszonym eleganckim żyrandolem, podkreślimy jego pokojowy charakter.
Duża łazienka często ma okno lub nawet wyjście na taras, co doskonale poprawia komfort odpoczynku. Warto pomyśleć o tym, żeby usytuować wannę pod oknem połaciowym lub w lukarnie, głównie dlatego, że da nam to poczucie bliższego kontaktu z naturą.
Przykładowe sprzęty, jakie powinny znaleźć się w pomieszczeniu to wanna, wanna z prysznicem, prysznic, kabina łaźni parowej, bidet, sedes, umywalka, lub dwie, gdy korzystać będą dwie osoby, toaletka, lub pełniący jej rolę blat, a także kącik wypoczynkowy. We wnętrzach klasycznych, odpowiednio zabezpieczone, znajdą doskonałe zastosowanie antyczne stoliczki, toaletki, szezlągi. W nowoczesnych pole manewru jest szersze i daje możliwość eksperymentowania z formą i tworzywem mebla.
Jeżeli podjęto decyzję o usytuowaniu wanny na środku pokoju, już na etapie wylewki realizuje się projekt podejścia wody z posadzki. Dodatkowo, można dynamizować wnętrze stosując postument, lub w ogóle dzieląc podłogę na dwa poziomy. Nie trzeba podkreślać, że duża łazienka, której styl ma być luksusowy, wymaga najlepszych dostępnych w danej chwili dla właściciela materiałów.
Projekt warto zwieńczyć subtelnie zastosowanymi ozdobami, choć ostatnio, w duchu minimalizmu, obserwuje się raczej nacisk na dbałość o piękno i wysoką jakość wykończeń szklanych i metalowych.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.