Od czego zacząć i na co zwracać uwagę urządzając pokoje nastolatków?
Pokoje nastolatków – czy to już manifest dorosłości?
Dzięki dotychczasowym zmianom pokoleniowym pokoje nastolatków nie są już dosłownym przedłużeniem wnętrz mieszkań czy domów dorosłych. Młody człowiek potrzebuje przestrzeni do pokazania swojej indywidualności. Pokoje nastolatków muszą jednak rosnąć razem z nimi.
KM rubaszkiewicz Pracownia Architektury – przejdź do projektu
Jak podzielić przestrzeń?
Urządzając pokoje nastolatków zarówno dziewcząt, jak i chłopców pierwszym etapem prac nad metamorfozą wnętrza powinno być wyznaczenie podstawowych trzech stref: nauki, wypoczynku oraz inspiracji i rozrywki. Warto zwrócić uwagę, by zarówno w strefie nauki, jak i rozrywki było biurko lub blat do pracy, by rozrywki pozaszkolne nastolatka nie rozpraszały go w trakcie nauki. Strefy pozwalają w pokojach nastolatków by nauka i rozrywka, nie kolidowały ze sobą.
Aktualnie standardem jest wyposażanie biurka w nadstawkę na komputer lub laptop oraz liczne organizery, tablice lub specjalnie przystosowane do pisania ściany. Drobne akcesoria do przechowywania i organizowania strefy nauki pozwalają, by pokoje nastolatków nie straszyły bałaganem.
Pokoje nastolatków to nie tylko nauka i rozrywka, to także relaks. Obowiązkowym elementem jest wygodne łóżko lub sofa z dostosowanym do potrzeb kręgosłupa materacem. Nastolatki coraz częściej odrabiają część lekcji leżąc na łóżku. Nie jest to oczywiście dobry nawyk, jednak warto pomyśleć nad zakupem dodatkowego oświetlenia i stoliczka pod laptop.
Jaki jest młodzieżowy styl?
Pokoje nastolatków są równie indywidualne jak oni sami, nie istnieje jeden trend ani styl. Od początku warto założyć zarówno kolor ścian, jak i dodatków. Dzięki przyjętej na początku kolorystyce wykorzystywanej dalej, łatwiej pod koniec uzyskamy spójny, estetyczny efekt. Warto pozwolić wybrać źródło inspiracji nastolatkowi. Czy jest to ciekawa podróż, inspiracje wnętrzarskie z magazynu czy zainteresowania? Inspiracje stają się głównym motywem aranżacji w pokojach nastolatków, później dopasowując styl, by całość stanowiła wspólną koncepcję. Może nam się wydawać, że jest to odwrócona kolejność tego, co my, dorośli wykonywaliśmy urządzając resztę domu, wybierając początkowo styl. Pokoje nastolatków to jednak przestrzeń, w której nastolatek dopiero się rozwija, poznaje swój gust, stąd to jego inspiracje i przyszłe aspiracje są najważniejsze. Jeżeli zainteresowania młodego człowieka są niczym kalejdoskop, warto zastosować stonowaną bazę kolorystyczną (paleta bieli, szarości, beży i brązów), które dzięki zmieniającym się motywom i dodatkom aranżacyjnym dogonią zainteresowania dzieci.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.