Targi designu Salone del Mobile odbywają się w kwietniu w Mediolanie i stanowią okazję do zaznajomienia się z trendami oraz nowościami ze świata wzornictwa. Wydarzeniu towarzyszą prezentacje, wystawy i spotkania propagujące konkretny kierunek w sztuce projektowania mebli, akcesoriów oraz dekoracji. Targi Salone del Mobile to najpopularniejsza tego typu inicjatywa w Europie. Licznie zgromadzeni przedstawiciele branży – designerzy, architekci, dekoratorzy oraz przedsiębiorcy odkrywają tendencje królujące w nadchodzącym sezonie w branży wnętrzarskiej. Które kolory, wzory i trendy aranżowania wnętrz skradły serca projektantów? Poniżej prezentujemy motywy wiodące na Isaloni 2019.
Meble wykończone jasnymi tkaninami
Na pierwszy plan wśród prezentowanych mebli tapicerowanych wysuwają się kremowe i białe sofy. Projektanci tym razem nie decydują się na luksusowy aksamit, ale na materiał bardzo miękki i miły w dotyku o nieco supełkowej fakturze. Uwagę zwracają inspiracje naturą oraz minimalizmem, tym wręcz ascetycznym, japońskim. Gładka tkanina łączy się tu z opływowymi, łagodnymi kształtami. Całość zapewnia maksymalny komfort wypoczynku. Miękkie linie i lekkie formy efektownie oddają charakter wnętrz zaprojektowanych w duchu nowoczesnej elegancji. Współczesna moda na minimalizm nie omija także sof narożnych. Ekspresji meblom dodają wyrafinowane detale oraz geometrycznie konfigurowane oparcia.
Sofa Granville marki Minotti
Sofa Gogan marki Moroso; proj. Patricia Urquiola
Sofa Grande Soffice marki Edra; proj. Francesco Binfaré
Czerwony akcent we wnętrzach
Czerwień w pomieszczeniach oznacza powrót ognistych i wyrazistych kolorów. Rubinowe i karmazynowe dodatki wprowadzą do wnętrza ciepło i podziałają energetyzująco. Detal w czerwonym odcieniu ożywi monochromatyczne, współczesne aranżacje i odświeży minimalistyczny wystrój. Możemy zdecydować się na konkretny element stylizacji w tym odcieniu – mebel lub wazon, poduszkę, donicę. Doskonałym rozwiązaniem będzie także zastosowanie tekstyliów, tapet oraz obrazów realizujących ten kolorystyczny motyw w postaci ekspresyjnego desenia.
Kolekcja mebli Versa Plus marki Mobi
Lampa podłogowa Pileo marki Porada
Dywan I Tappeti – Billie marki Poltrona Frau
Organiczne formy
Pionierzy branży wnętrzarskiej kolejny rok z rzędu stawiają na naturalne materiały, także te z odzysku. Na pierwszy plan wysuwa się więc drewno, również tekowe. Wykonany z niego mebel posiada prostą formę i szlachetny wygląd. Tkane i ręcznie wyrabiane elementy wyposażenia idealnie oddają charakter wnętrz i ogrodowych zakątków zaaranżowanych w stylach inspirowanych przyrodą. Organiczne formy przywodzące na myśl drzewa, rośliny, kamienie wspaniale wpisują się w trend, by być bliżej natury. Rygorystyczne wzornictwo można zauważyć także wśród lamp. Oświetlenie stanowi połączenie minimalistycznych kształtów i kreatywności odważnych designerów. Tutaj rządzą geometryczne, unikatowe klosze efektownie komponujące się z nowoczesnymi, nieco ascetycznymi aranżacjami. Wizjonerskie projekty urzeczywistniają oryginalne pomysły i reprezentują prawdziwie mistrzowski, współczesny kunszt.
Lampy Scraplights marki Graypants
Lampa Lanna marki Kundalini
Lampa Kushi marki Kundalini
Motyw kosmosu i futurystyczne wzornictwo
W tym roku obchodzimy 50-lecie wylądowania człowieka na księżycu. Inspiracje kosmosem i galaktyką zdają się o tym przypominać. Wśród aktualnych trendów nietrudno zauważyć form i kolorów nawiązujących do kosmicznych krajobrazów i magicznych konstelacji widzianych w przestworzach. Futurystyczne wzornictwo sprzyja wyobraźni i umożliwia tworzenie kreatywnych, nowoczesnych aranżacji. Nieco awangardowe i unikalne meble tapicerowane doskonale dopełniają eklektycznie urządzone wnętrza prywatne oraz komercyjne. Gwiezdne konstelacje inspirują także designerów odpowiedzialnych za projekty lamp. Świetlne kompozycje w modernistycznym wydaniu idealnie eksponują charakter współczesnych pomieszczeń i kosmicznych stylizacji.
Meble z kolekcji Mercury marki Adrenalina
Meble z kolekcji Roche marki Adrenalina
Oświetle z kolekcji Cosmos marki Porta Romana
Lampa 56 Petits Bijoux marki Catellani&Smith
Lampa PostKrisi 65 / 66 / 67 marki Catellani&Smith
Lampa Medousê W marki Catellani&Smith
Lampa Azou marki Kundalini
Niekonwencjonalne rozwiązania
Na targach Salone del Mobile można zauważyć duży zwrot ku oryginalnym meblom i dodatkom. Inspiracje kultowymi filmami, postaciami, ikonami stylu umożliwiają nadanie wnętrzom autorskiego i indywidualnego charakteru. Nietypowe elementy wyposażenia dedykowane są przede wszystkim dzieciom i młodym pasjonatom – będą zwieńczeniem kreatywnie urządzonych młodzieżowych sypialni i dziecięcych pokoi. Niekonwencjonalne meble sprawdzą się także w miejscach zaaranżowanych z dużą swobodą, eklektycznie i nowocześnie. Zabawa kolorami, formami i kontrastami proponowana lokalom komercyjnym często skutkuje wyrazistym efektem końcowym i wyjątkową atmosferą.
Meble z kolekcji Bixib marki Adrenalina
Meble z kolekcji Star Wars marki KENNETHCOBONPUE
Salone del Mobile – innowacyjność, kreatywność, jakość
Mediolańskie Salone del Mobile docelowo mają być czymś więcej niż tylko targami podczas których zostają zaprezentowane nowości i najważniejsze kolekcje czołowych marek ze świata designu oraz wnętrz. Organizatorzy stawiają na produkty idealnie wpisujące się w standardy tego ważnego i prestiżowego przedsięwzięcia, a więc te cechujące się jakością, innowacyjnością i kreatywnością. Pomysłowe projekty stają się częścią asortymentu małych, średnich i dużych przedsiębiorstw. Marki mają za zadanie wytwarzać coraz lepsze i doskonalsze wyroby przy użyciu coraz nowocześniejszych metod. Istotna jest także troska o środowisko – to właśnie wysoka świadomość ekologiczna powinna cechować design w przyszłości.
Mediolan – przemysłowe miasto wspaniale odnajduje się jako stolica światowego wzornictwa. To tutaj mistrzowie sztuki zdobniczej, projektanci i architekci dzielą się pomysłami oraz doświadczeniami między sobą i między wszystkimi uczestnikami, a także prezentują aktualny sposób myślenia o designie. Na kierunek rozwoju wpływają potrzeby człowieka i potrzeby dynamicznego, wciąż zmieniającego się świata.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.