Piękno jest tym, co: „(…) podoba się z subiektywną koniecznością, w sposób bezpośredni i zupełnie bezinteresowny.” – pisał Kant. Poleganie na indywidualnym guście, poczuciu smaku i własnej intuicji niesłychanie przydaje się w projektowaniu wnętrz, a szczególnie przestrzeni łazienki, która jest zdecydowanie najbardziej osobistym pomieszczeniem w domu. O tym, jak powinna wyglądać piękna łazienka, subiektywnie – mgr architekt wnętrz Katarzyna Kowal.
Myśląc o łazience możemy myśleć o zupełnie różnych przestrzeniach. Dla jednych piękna łazienka to praktyczna łazienka, strefa, która ma pełnić funkcję tylko użytkową – umyć się ubrać, jak najszybciej uczesać i zmykać do codziennych obowiązków. Nie myślę tylko o mężczyznach. Dla innych łazienka to salon, w którym spełniają swe najbardziej intymne fantazje o miłości do samego siebie, gdzie próbują zatrzymać czas, który nieubłaganie odciska na naszym ciele swe ślady. Starają się dać sobie troskę i uwagę, których im brakuje w pędzie codzienności, gdzie życie zawodowe dominuje wszystkie pozostałe sfery. Po przekroczeniu drzwi (niekoniecznie drzwi) łazienki jesteśmy w strefie intymności, do której warunkowo wpuszczamy tylko parterów i to tylko pod warunkiem, że nadal jesteśmy zakochani. W łazience udaje nam się schować na kilka minut przed dziećmi, czworonogami, partnerami w kłótni. Piękna łazienka jest strefą intymną, w której jesteśmy nadzy i bezbronni, bez ubrań zasłaniających nasze niedoskonałości, bez makijażu, bez masek.
mgr architekt wnętrz Katarzyna Kowal – przejdź do projektu
Formativ – indywidualne projekty wnętrz – przejdź do projektu
Pomyśl dwa razy!
Ludzie często myśląc o remoncie, zmianie mieszkania, myślą o zmianie w życiu. Remontu łazienki nie wykonujemy co rok. Zwykle raz na 5-10 lat. Dlatego uleganie corocznym zmianom gustów i preferencjom w doborze kolorów i materiałów do łazienki jest o tyle ryzykowane, ze ściany i kolory zasłon możemy zmieniać bez konieczności zapraszania ekipy remontowej. Dlatego zachęcam klientów do przemyślanego wyboru, będącego wypadkową ich stałych gustów, sprawdzonych preferencji i w tym wypadku – zachowawczych wyborów materiałów i kolorów. Barwy stonowane, naturalne materiały, monochromatyczne zestawienia pozostaną dłużej kompatybilne z resztą mieszkania, nawet jeśli w reszcie pomieszczeń kolory ścian, dodatki i detale będziemy zmieniać nawet co rok. Warto podjąć wiążącą decyzje czy całe mieszkanie utrzymane jest w tonacji ciepłej czy chłodnej i konsekwentnie prowadzić tą droga wszystkie pomieszczenia, tak aby stanowiły niepodzielną całość w doborze tonacji i materiałów. Jednak piękna łazienka to przestrzeń harmonizująca nie tylko z wnętrzem mieszkania, ale także z osobowością mieszkańców.
Agnieszka Ludwinowska Studio Architektury – przejdź do projektu
Inventive Interiors – Małgorzata Brewczyńska – przejdź do projektu
W najlepszym gatunku
Jeśli łazienka jest przestronna i ma dużą ilość światła dziennego, to nie ma żadnych przeciwskazań, aby zaprojektować ją w ciemnych, matowych szarościach, oczywiście pomniejszających optycznie dużą przestrzeń. To barwy eleganckie, ale przy tym bezpretensjonalne i pasują do wszystkiego. Jednak unikałabym tylko dużej ilości czerni, która bardzo mocno działa na odbiorcę, niekoniecznie pozytywnie. Bazalt możemy zastąpić bardziej ekskluzywna basaltiną lub grandżowym betonem: oczywiście stosujemy wtedy ogrzewanie podłogowe, podgrzewające zimne posadzki. Materiały o dość surowym charakterze wizualnie ocieplą dodatki z drewna, fragmenty podłogi w teku lub innym drewnie odpornym na wilgoć. Chcąc dodać odrobinę nostalgii(szczególnie, jeśli remontujemy mieszkanie w starej kamienicy) i nawiązać do stylistyki loftowej, białe ściany można zastąpić cegłą w naturalnym rdzawym odcieniu lub malowaną farbą w neutralnym odcieniu bieli lub delikatnym popielu.
Piękna łazienka nie ulega całkowicie modnym materiałom, nowym kolekcjom płytek w szokujących kolorach i fakturach od znanych projektantów – te, zbyt często ulegają zmianom.
Agnieszka Ludwinowska Studio Architektury – przejdź do projektu
Formativ – indywidualne projekty wnętrz – przejdź do projektu
Agnieszka Ludwinowska Studio Architektury – przejdź do projektu
Panna wanna
Kto powiedział, że wanna i umywalka muszą stać pod ścianą? Kto kazał wybierać: albo jedno, albo drugie? Kto narzucił nam, że sypialna i łazienka muszą być oddzielone? A jeśli mamy świetny system wentylacji nad wanną i tym, co kochamy najbardziej są długie, wieczorne rozmowy z partnerem toczące się w wannie? Z tym że partner nie lubi dyskutować leżąc w wannie, on woli leżeć na łóżku. A co jeśli uwielbiamy dotyk drewna pod stopami wychodząc z wanny? Piękna łazienka powinna zatem dostarczać nie tylko doznań estetycznych, lecz także musi również sprzyjać relaksowi, zapewnić wygodę, komfort i ciała, i ducha.
Justyna Smolec – przejdź do projektu
Goszczdesign – przejdź do projektu
Piękna łazienka po swojemu
Niech naszym credo będą słowa: piękna łazienka to moja najbardziej intymna przestrzeń i chce się w niej czuć zawsze doskonale. Chcę móc nasycić swoje zmysły dobrymi wrażeniami, choć raz dziennie dać sobie sama to, czego nie daje mi świat zewnętrzny: doskonały zapach, doskonały ciepły materiał pod stopami, o odpowiedniej fakturze, doskonale zestawienie kolorystyczne i oświetlenie, które jest nastrojowe, ale jednocześnie pozwala zrobić perfekcyjny makijaż.
mgr architekt wnętrz Katarzyna Kowal – przejdź do projektu
Formativ – indywidualne projekty wnętrz – przejdź do projektu
Autor: mgr architektury wnętrz Katarzyna Kowal, Politechnika Białostocka, Wydział Architektury
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.