Woda pitna to skarb, z którego wartości często nie zdajemy sobie sprawy. Wybieramy pomiędzy wieloma markami gazowanej i niegazowanej na sklepowych półkach, chociaż i woda z kranu w wielu miejscach nadaje się do picia. Tymczasem istnieją całe wsie, miasta, regiony i kraje, gdzie wody nie ma praktycznie w ogóle. Skoro woda to życie, konsekwencje łatwo przewidzieć.
Brak wody pitnej w wielu krajach przyczynia się do utrwalania biedy i rozprzestrzeniania chorób. Architektura i design powinny wziąć sobie za punkt honoru misję poprawy warunków życia dla najbardziej potrzebujących. W końcu mają ogromny potencjał. Jednym z pionierów „misyjnej” działalności w tych dziedzinach jest Arturo Vittori – włoski architekt, artysta i designer; współtwórca konstrukcji Warka Tower.
Człowiek nie kaktus – pić musi
Choć powyższe sformułowanie używane jest raczej w żartobliwym tonie i w innym kontekście, sytuacja wcale nie jest zabawna. Woda pitna, w drugiej połowie drugiej dekady XXI wieku nadal jest cennym surowcem, na przykład w wielu krajach afrykańskich. Podczas gdy świat żyje, zdawałoby się, błahymi problemami, na czarnym lądzie zwyczajnie umiera się z braku wody do picia.
Warka Tower – konstrukcja do zbiórki wody pitnej z powietrza powstała dzięki obserwacji cech przystosowawczych zwierząt i roślin. Korzysta z lokalnych materiałów i umiejętności mieszkańców etiopskich wiosek, angażując w akcję całe społeczności.
Survival
Pomijając kwestię biedy i problemów tamtejszych państw, sam klimat nie dostarcza optymistycznych prognoz. W miejscach, gdzie panują wysokie temperatury, a krajobraz często przechodzi od tropikalnego lasu do przerażającej pustyni, nie ma dobrych warunków dla pozyskiwania czystej wody. Twórcy projektu Warka Water, których celem jest woda pitna dostępna dla każdego, wzięli niekorzystne czynniki pod uwagę.
Warka Tree – ogromny figowiec, święte drzewo Etiopii. Pod nim odbywają się zgromadzenia, jego korona rodzi jadalne owoce i daje zbawienny cień.
W wielu miejscach świata każda kropla wody pitnej jest na wagę złota, dlatego kapituła International Council of Societies of Industrial Design uhonorowała projekt Warka Tower I. nagrodą World Design Impact Prize 2015.
Woda pitna dla lokalnych społeczności – Warka Water
Warka Water to specjalny rodzaj wysokiej konstrukcji, którą można stawiać w miejscach objętych klęską suszy. Nie wymaga zasilania elektrycznego, ponieważ opiera się jedynie o właściwości grawitacji czy parowania. Po prostu – stawiana i obsługiwana przez mieszkańców wieża wodna nie tylko dostarcza wodę, ale pozwala też na realną integrację i budowanie lokalnej społeczności.
Ani kropla wody pitnej się nie zmarnuje – Warka Tower kondensuje wilgoć z rosy, a nawet mgły, wspomagając się powszechnym prawem ciążenia.
Wieża Wodna
Konstrukcja pozwala na zebranie około 50-100 litrów wody pitnej dziennie. Może się to wydać niewielką liczbą, ale jak na tereny objęte suszą – to prawdziwy skarb, zwłaszcza że nie wymaga praktycznie żadnych nakładów pracy ani finansowych. Zbudowanie Warka Water trwa około dwóch dni, jeżeli w pracę zaangażuje się 10 osób wyposażonych w podstawowe narzędzia. Jednorazowy koszt konstrukcji to 1000 dolarów.
zdjęcia: Warka Water
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.