Akwarium w ścianie jakiś czas temu połechtało estetyczne podniebienia trendwatcherów i stylistów wnętrz. Nic dziwnego! Imponujące litraże fosforyzujące błękitem, defilada tęczowej ławicy i fantazyjne krajobrazy od pierwszego wejrzenia malują na twarzy widza tzw. „karpika”. Intrygująca toń wabi wzrok z mocą hipnotyzera… i śmiało można powiedzieć, że jest dla wnętrza tym, czym jeszcze cieplutki model Ferrari dla rasowego motomaniaka.
Muc & Scott Interiors – Przejdź do projektu
EXITDESIGN – Przejdź do projektu
Szklana laguna
Akwarium w ścianie to must have na liście stylistycznych bestsellerów. Taka forma dekoracji coraz częściej buduje scenografię ekskluzywnych wnętrz, a skompresowany reprint rafy koralowej rozpiera dumą właścicieli. Decydując się na własny skrawek oceanu dostajemy dwa w jednym – morze aranżacyjnych możliwości i okazję do rozwinięcia hobbystycznych skrzydeł w temacie aquascapingu – autoekspesyjnej sztuki tworzenia podwodnych pejzaży. Chociaż to dopiero raczkująca dziedzina, jej początków można doszukiwać się już w starożytności. Fascynację hodowlą ryb w akwariach rozbudzili Sumerowie, w ich ślady poszli Egipcjanie i mieszkańcy Asyrii, którzy swoje mini rafy urządzali we wnętrzu wazy.
EXITDESIGN – Przejdź do projektu
Akwarium w jakości HD
Akwarium w ścianie to ruchomy obraz, nasza osobista namiastka natury, kropla oceanu na wyłączność. Projektanci wnętrz z rozmachem prześcigają się w pomysłach na najatrakcyjniejsze wyeksponowanie podwodnej sceny. Akwaria umieszczane w salonie czy sypialni bezdyskusyjnie podnoszą poziom wyrafinowania i dodają wnętrzom egzotycznej nuty, pozwalają odetchnąć od pospolitości i zachwycić się niecodziennym widokiem.
Śmiało można puścić wodze fantazji, pamiętając tylko, żeby nie przekarmić nią rybek.
Nawet zasady feng shui mówią o pozytywach płynących z aranżacji domowego minioceanarium. W mniemaniu wschodnich sąsiadów akwarium jest silną tarczą ochronną, która osłania jego właściciela przed zagrożeniami i pomaga mu w osiągnięciu bogactwa. Żeby jednak w pełni wykorzystać jego moc, zbiornik należy umieścić w obrębie strefy południowo-wschodniej, najlepiej w pobliżu wejścia.
Mood Works – Przejdź do projektu
(Pod)wodna instalacja
Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami większej przestrzeni, to mamy odpowiednie warunki do zaaranżowania okazałego akwarium w ścianie działowej. Zbiornik umieszcza się wówczas na specjalnej konstrukcji albo szafce- takie rozwiązanie daje możliwość łatwego dostępu do jego wnętrza. Można pójść dalej i wkomponować akwarium we wnękę pod schodami, filar kuchennej wyspy lub konkretny mebel.
Fotograf: Sztuka Kadru
Wykonawca: Wirchomski
Przejdź do projektu
Podejmując się instalacji akwarium w ścianie, należy bliżej zapoznać się z kwestiami technicznymi. Odpowiedzi na nurtujące pytania udzielą specjaliści, którzy płynnie poruszają się w temacie domowego akwarium.
Ile waży duże akwarium? Czy są ograniczenia wagowe?
Muc & Scott Interiors: Ograniczeń wagowych nie ma, pytanie czy udźwignie to konstrukcja nośna stropu. Musimy pamiętać o tym, że 10- tonowe akwarium, może się znudzić. Wnoszenie i wynoszenie takowego akwarium to bardzo skomplikowany zabieg, więc należy być pewnym swojej decyzji.
Czy trzeba wzmocnić podłogę decydując się na duże akwarium w ścianie?
Muc & Scott Interiors: Średnia wielkość akwarium to ok. 300 litrów, każdy strop to wytrzyma. Jak chcemy dać 2 tony, to warto by było iść do spółdzielni i skonsultować przewidziane obciążenia. Zbiornik najlepiej stawiać obok ścian nośnych a nie na środku pokoju, aby uniknąć przeciążenia.
Lokalizacja – gdzie powinno stać akwarium? Jakich miejsc unikać?
Muc & Scott Interiors: Unikamy miejsc nasłonecznionych, okien itd. Chodzi tu przede wszystkim o kwestię temperaturową, zatem należy wybierać raczej ciemne kąty. Odpowiednie będą również miejsca, które nie będą narażone na za duży ruch przy akwariach. Im mniejszy ruch, im mniejsza ilość bezpośredniego kontaktu ze światłem słonecznym, tym lepiej.
Jak zabezpieczyć się przed zalaniem?
Muc & Scott Interiors: Wykupić dobre ubezpieczenie albo brać pod uwagę sprawdzone firmy. Do prawidłowego montażu akwarium potrzebne są odpływy kanalizacyjne, aby w razie awarii bezpośrednio odprowadzały wodę.
Jakie filtry są odpowiednie dla dużych akwariów?
Bartosz Blum Aqua Medic Poland: W przypadku akwariów słodkowodnych o pojemności do około 1000 litrów mamy na rynku dostępnych kilka gotowych urządzeń, które praktycznie kompleksowo rozwiązują problem filtracji. Sprawa komplikuje się w przypadku akwariów wielkogabarytowych i akwariów morskich, gdzie filtr musi być praktycznie każdorazowo zaprojektowany i wykonany przez osobę ze sporym doświadczeniem.
Na rynku obecnych jest kilku producentów profesjonalnego sprzętu, takiego jak pompy, sterylizatory, filtry mechaniczne, filtry biologiczne, które po właściwym skompletowaniu zapewnią wydajną filtrację i uzdatnianie wody akwariowej. Dobrze dobrana i zaprojektowana filtracja będzie gwarantowała czystą wodę w akwarium nie tylko w aspekcie mechanicznym, ale także w biologicznym i chemicznym.
Oprócz tego co widzi nasze oko, woda ma szereg parametrów fizycznych i chemicznych, które muszą zostać utrzymane na określonym poziomie dla każdego odtwarzanego w akwarium biotopu wodnego. Zadaniem filtra jest także wzbogacenie wody w niezbędne mikro i makroelementy. Dobrze przefiltrowana woda zapewni utrzymanie naszych zwierząt i roślin w dobrostanie. Warto też wspomnieć że profesjonalnie zaprojektowany i wykonany filtr sprawi, że akwarium będzie absolutnie bezwonne.
Jaki rodzaj oświetlenia wybrać w akwarium?
Bartosz Blum Aqua Medic Poland: Przez lata akwaria były oświetlane specjalistycznymi świetlówkami, żarnikami halogenowymi i meta-halogenkowymi. Kiedy nastała era oświetlenia LED-owego, pozostałe źródła światła odeszły do lamusa. Diody LED sprawiły, że oświetlenie akwariów morskich i słodkowodnych stało się znacznie tańsze i wyeliminowane zostały dwa problemy: problem przegrzewania się akwariów oraz wymiany źródeł światła.
Czas jednak udowodnił, że oświetlenie oparte na diodach LED w przypadku niektórych roślin i koralowców nie zawsze się sprawdza. To, co wydawało się na początku właściwe, nie zawsze dawało oczekiwane efekty w postaci właściwych przyrostów roślin i koralowców. Akwaryści świadomi plusów i minusów każdego z rozwiązań coraz częściej powracają do oświetlenia swoich zbiorników lampami ze specjalistycznymi żarnikami meta-halogenkowymi lub świetlówkami T5.
Producenci profesjonalnego oświetlenia akwarystycznego znaleźli także rozwiązanie dla niezdecydowanych klientów. Powstały lampy hybrydowe, które łączą w różnych proporcjach typy oświetlenia LED-owego z żarnikami i świetlówkami. Przed wyborem lampy oraz źródeł światła trzeba głęboko się zastanowić, jaki efekt będziemy chcieli uzyskać i jakim kosztem.
Jaką rolę odgrywa system napowietrzenia?
Bartosz Blum Aqua Medic Poland: W przypadku właściwie zaprojektowanych akwariów system napowietrzania nie jest aż tak istotny, jak by się mogło wydawać. Powód tego stanowi fakt, że tlen z powietrza atmosferycznego dostarczony do zbiornika za pomocą pompy powietrza i kostki (dyfuzora) rozpuszcza się w wodzie dość powoli.
O wiele lepszym rozwiązaniem jest stworzenie takiego ekosystemu w akwarium, gdzie biomasa roślin jest w stanie absorbować nadmiar dwutlenku węgla i zamieniać go w procesie fotosyntezy w czysty tlen i oddawać go bezpośrednio do wody.
Napowietrzanie wody za pomocą kostek lub kurtyn powietrznych niesie za sobą jeszcze jeden bardzo pożyteczny aspekt – unoszące się do góry pęcherzyki powietrza przemieszczają ze sobą sporą ilość wody, co skutkuje poprawą cyrkulacji w zbiorniku. Dobra cyrkulacja wewnątrz zbiornika zapewnia, że w akwarium nie będą powstawały bardzo niebezpieczne strefy beztlenowe.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.