Dom jednorodzinny w Północnej Westfalii
Architektura konsekwentnych podziałów
Nowy budynek jednorodzinny w mieście Rheine w Nadrenii Północnej Westfalii imponuje swoim nowoczesnym wyglądem architektonicznym i konsekwentnym rozdzieleniem stref użytkowych. Wielkowymiarowe przeszklenia nadają elewacji transparentną estetykę i pozwalają otworzyć pomieszczenia na naturalne otoczenie.
Nowoczesny dom projektu architektów z biura Engelshove to przykład ciekawego odzwierciedlenia funkcji budynku w jego wyglądzie zewnętrznym. Budynek, z którego na co dzień korzysta pięć osób, mieści w sobie strefę mieszkalną, a także biurową. Projektanci postanowili pokazać ten podział w kształcie i na elewacji budynku, do której wykończenia użyto kontrastujących ze sobą materiałów. Na szczególne życzenie klientów do realizacji projektu posłużyły naturalne i zrównoważone materiały, a bryła budynku uzyskała wyrazisty, ekspresyjny wygląd podkreślony dużymi przeszkleniami w smukłych, aluminiowych ramach. Praca w domu to między innymi oszczędność czasu, na dojazd do i z pracy. Dlatego wiele osób, zwłaszcza tych posiadających własne firmy, decyduje się na prowadzenie biura w swoich mieszkaniach. Ma to swoje zalety i wady – często trudno jest rozgraniczyć swoje życie biznesowe i prywatne, dlatego należy wykorzystać różne sposoby. Doskonałym przykładem tego, jak to zrobić jest dom rodzinny w Północnej Westfalii. Możesz pracować i mieszkać w jednym miejscu, a przy tym zachować odpowiedni balans.
Architekci dołożyli starań, aby maksymalnie rozdzielić przestrzeń mieszkalną od biurowej. Umieścili je na oddzielnych kondygnacjach, dodatkowo podkreślając rozłączność kontrastem elewacji, gdzie część biurowa została zaprojektowana w tonacji czerwieni, a mieszkalna w kolorach jasnych i z przeszklonymi ścianami. Całość, o nietypowej bryle, tworzy niesamowite wrażenie.
Bez wątpienia jest to strzał w dziesiątkę dla tych, którzy chcą zaadaptować dom także na potrzeby firmy. Kontrastowa konstrukcja pomoże zachować równowagę pomiędzy sferą prywatną i zawodową.
Mocne kontrasty kolorystyczne
Bryła budynku została podzielona na dwie struktury: parter przeznaczony na strefę mieszkalną oraz pierwsze piętro, na którym zlokalizowano strefę biurową. Wyższa kondygnacja została przy tym wysunięta na południe i północ, dzięki czemu stanowi jednocześnie zadaszenie strefy wejścia i tarasu. Dynamiczny charakter architektury podkreśla jednospadowy dach o nachyleniu 10°. Aby uwypuklić podział funkcjonalny budynku, architekci postanowili zastosować na elewacji kontrastowe zestawienie. Na poziomie pierwszego piętra użyto czerwonej cegły klinkierowej, zaś na wysokości parteru – monochromatycznych, jasnych paneli fasadowych. Tylko w niektórych miejscach cegła klinkierowa została ułożona do samego dołu, co daje wrażenie optycznego i funkcjonalnego połączenia obydwu pięter. Elementem wspólnym dla całej elewacji są duże, poziome przeszklenia w szarych, aluminiowych ramach.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.