Dom z perspektywą na naturę
Życie w zgodzie z naturą, oszczędzanie energii, segregowanie śmieci to pojęcia ostatnio niezwykle modne. Na załączonym zdjęciu widzimy dom z perspektywą na naturę Casa Benedetti. Został on doskonale wpasowany w otoczenie, nie przytłacza go, zdają się razem współgrać. Dom ten to połączenie drewna i szkła, które łączą w sobie naturalne surowce z minimalizmem i przestronnością.
Na tarasie zostało użyte drewno, które przypomina to, wyrzucone przez morze. Nie jest idealne, nadaje surowości, która komponuje się z widokiem na jezioro. Stoi tam tylko jeden mebel – fotel, na którym można podziwiać zapierające dech w piersiach widoki.
Wnętrze jest ogromnie minimalistyczne i jasne. Zostały tutaj użyte okrągłe lampy zwieszające się z sufitu, jedna nad stołem i krzesłami, druga nad białym kompletem wypoczynkowym. Mało tutaj mebli, w pomieszczeniu jest bardzo dużo wolnego miejsca. Znaleźć można jeszcze tylko niezwykle nowoczesny, pleciony z wikliny fotel. Stoi on przed oknem, gdzie otwiera się piękny widok na jezioro.
Nowa skóra budynku
Zabudowa wokół jeziora Como w północnych Włoszech cechuje się zwartym i bardzo tradycyjnym charakterem. Zmodernizowany dom jednorodzinny nawiązuje do otaczających go budynków kubaturą, obrysem bryły i kształtem dachu, jednak już na pierwszy rzut oka wygląda bardzo minimalistycznie – architekt wzorował się na takich twórcach jak Mies van der Rohe czy Achille Castiglioni. Podstawowym zamysłem projektanta było otwarcie bryły budynku na jezioro Como. W tym celu na obydwu kondygnacjach od strony zachodniej wstawiono lekkie przeszklenia złożone z różnych kombinacji sekcji stałych i przesuwnych w systemie Schüco ASS 70.HI. W sypialni na pierwszym piętrze architekt przewidział harmonijny podział przeszkleń na cztery równe części. W jednej ramie umieszczono dwa skrzydła przesuwne i dwa skrzydła stałe, które dostarczają niczym niezakłóconych, panoramicznych widoków na akwen. Natomiast na parterze, gdzie zlokalizowano otwartą strefę dzienną łączącą funkcje salonu, jadalni i kuchni, wstawiono dwie wielkowymiarowe sekcje stałe, którym towarzyszą mniejsze skrzydła przesuwane. Na południowej elewacji rozmieszczono natomiast okna z serii Schüco AWS 75 SI. Profile w jasnoszarym kolorze tworzą pionowe podziały szkła i wchodzą w delikatny kontrast z drewnianymi podłogami oraz białym tynkiem na elewacji domu.
Inteligentne sterowanie mikroklimatem
Idea otwarcia budynku na światło i krajobraz jeziora od strony zachodniej musiała iść w parze ze spełnieniem wymagań odnośnie energooszczędności oraz zapewnieniem komfortu w pomieszczeniach przez cały rok. Energooszczędne drzwi aluminiowe Schüco ASS 70.HI w połączeniu z potrójnymi szybami i inteligentnymi systemami zacieniania zapewniają ochronę przed przegrzewaniem wnętrza, podglądaniem, a także oślepianiem. Ruchome przesłony zostały sprzężone z czujnikami nasłonecznienia i wiatru, dlatego system samodzielnie czuwa nad utrzymaniem komfortowego mikroklimatu. Wymianę powietrza zapewnia system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Do tej pory kombinacja termoizolowanych drzwi przesuwnych z automatycznym systemem zacieniania okazała się na tyle efektywna, że w miesiącach letnich nie było potrzeby uruchamiania opcjonalnej funkcji bypassu. Na indywidualne życzenie mieszkańców wszystkie drzwi zostały wyposażone dodatkowo w okucia w klasie antywłamaniowej RC2 oraz czujnik wibracji reagujący na ewentualne próby manipulacji przy zamku czy stłuczenie szkła. Wszystkie właściwości stolarki z ochroną akustyczną włącznie sprawiły, że mieszkańcy mogą czuć się komfortowo i bezpiecznie przez cały rok.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.