Pierwszego wrażenia nie można powtórzyć niezależnie, czy wywieramy je wyglądem swoim czy naszego domu. To pierwsze kilka sekund po przejściu przez drzwi i strefę wejściową zadecydują, w jaki sposób nasi goście zapamiętają nasz dom. Warto więc poświęcić jego urządzaniu równie dużo uwagi co salonowi czy kuchni. Dobrze też pamiętać o zachowaniu spójności wystroju tego wnętrza z pozostałymi pomieszczeniami, choć można sobie w nim pozwolić na nieco odważniejsze materiały i ich wzory niż w pokoju dziennym. Aranżacja przedpokoju – jak zagospodarować pomieszczenie by zachwycała przestrzenią i pomysłowymi rozwiązaniami?
Pracownia Architektoniczna USZOK – przejdź do projektu
Aranżacje przedpokoju: problem długiego korytarza
Niestety większość mieszkań zarówno w starym, jak i nowym budownictwie nie dysponuje dużym, reprezentacyjnym holem. Bardzo często mamy za to do czynienia ze stosunkowo wąskim, wydłużonym korytarzem łączącym drzwi wejściowe z przejściami do innych pomieszczeń.
Living Box Studio architektury wnętrz – przejdź do projektu
Urządzenie nieproporcjonalnego, długiego korytarza ma niebagatelne znaczenie – łatwo popełnić pomyłkę i podkreślić jego przywary. Jednym z najlepszych rozwiązań jest zastosowanie odpowiednio dużego lustra, powinno ono jednak odbijać przestrzeń wolną od widocznego bałaganu.
Concept Architektura Wnętrz – przejdź do projektu
Aranżacje przedpokoju mogą się znacznie różnić, dlatego w zależności od wybranego stylu lustro może być frontem szafy wnękowej, ozdobą tradycyjnie oprawioną w ramę czy dekoracją zajmującą swoją powierzchnią nawet całą ścianę.
Wybierając kolorystykę ścian w aranżacji przedpokoju o dość wąskiej szerokości, warto rozważyć jasne i chłodne barwy, które wizualnie powiększają przestrzeń znacznie silniej niż barwy ciepłe. Unikajmy ciemnych, nasyconych barw, które mogą przytłoczyć strefę wejściową.
Kołodziej & Szmyt Projektowanie Wnętrz – przejdź do projektu
HOLA Design – przejdź do projektu
Aranżacje przedpokoju w różnych stylach: pomysły i materiały wykończeniowe
Minimalizm i funkcjonalność to jedne z podstawowych cech, które charakteryzują nowoczesne aranżacje przedpokoju. Zaleca się wykorzystanie szaf wnękowych z designerskim wykończeniem (MDF, plexi, fornir czy grafiki w technologii plazmowej 3D), szczegółowo rozplanowanego oświetlenia ledowego i halogenowego czy jednolitej podłogi, bez której styl pomieszczenia nie będzie wyraźny.
HOLA Design – przejdź do projektu
HOLA Design – przejdź do projektu
Materiały posadzkowe w aranżacji przedpokoju, nie tylko nowoczesnej, uwydatniają jej styl. Do wyboru mamy materiały tradycyjne i sprawdzone, takie jak gres czy terakotę, które dzięki coraz większym rozmiarom podołają również wnętrzom nowoczesnym i minimalistycznym.
STUDIO.O. – przejdź do projektu
W klasycznej aranżacji przedpokoju połączenie kamiennej, marmurowej posadzki z gustowną poręczą i schodami, przeniesie przestrzeń do okresu art deco. Rozważyć również można nowocześniejsze ozdobne płytki betonowe, nawiązujące do starych wzorów.
Studio Agnieszki Zydorowicz – przejdź do projektu
Aranżacje przedpokoju industrialnego czy modernistycznego wymagają jednak innych materiałów wykończeniowych i detali.
A8 Architektura – przejdź do projektu
Betonowa, impregnowana posadzka sprawdzi się zarówno w industrialnych aranżacjach przedpokoju w nowoczesnym lofcie, jak i surowym korytarzu w modernistycznym domu. Ukryjmy szafy i półki, pozostawiając jedynie detale warte uwagi, elementy konstrukcyjne czy designerskie wykończenie ścian. Rozważmy również użycie listw ledowych ukrytych w posadzce, jak i tych przypodłogowych.
STUDIO.O. – przejdź do projektu
Aranżacje przedpokoju w starych, rewitalizowanych budynkach, takich jak kamienice czy fabryki, nabiorą domowego ciepła, dzięki deskom z drewna egzotycznego czy barlineckim, które nawiążą do oryginalnego wykończenia. Ceglane ściany, pomysłowe wieszaki czy drobne meble dopełnią stylistykę wnętrza.
HOLA Design – przejdź do projektu
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.