Sztuka kowalstwa artystycznego nie zniknęła w odmętach czasu! Całe szczęście, że nadal istnieją prawdziwi rzemieślnicy, którzy są w stanie przeistoczyć z pozoru zwykłe balustrady kute w istne dzieła sztuki. Podejrzenie, że ostatni kowal był widziany na ekranie telewizora w kultowym serialu Dr Quinn, a misternie zdobione poręcze – w oglądanej razem z babcią Modzie na sukces (tam, gdzie bohaterka Brooke Logan schodzi po schodach przez 6 kolejnych odcinków) wydaje się przerażające. Czas sprawdzić, krok po kroku, jak wyglądały poszczególne stopnie sukcesu tych niesamowitych konstrukcji, skąd czerpano inspiracje do ich stworzenia i czy sprawdzą się one w każdym wnętrzu.
Alab KOWALSTWO
Alab KOWALSTWO – przejdź do projektu
Alab KOWALSTWO – przejdź do projektu
„Do nieba nie chodzę, bo jest mi nie po drodze”
Właśnie tymi słowami piosenki wypromował się pewien polski artysta. A może po prostu nie znalazł odpowiedniego oparcia w pięknie zdobionych poręczach schodów i stąd ten utwór? Balustrady kute marki Alab Kowalstwo mają w sobie ducha secesji, gdyż nawiązują do stylu w sztuce europejskiej ostatniego dziesięciolecia XIX wieku i pierwszego XX wieku. Istotna była wówczas stylowa jedność sztuki i płynne połączenie rzemiosła artystycznego, architektury wnętrz, rzeźby i grafiki, a ornamentacja abstrakcyjna bądź roślinna idealnie przeplatała te dziedziny. Szczegółowo dopracowane detale i misterne wykonanie sprawiło, że balustrady kute zyskały szersze uznanie wśród osób ceniących klasę i unikalny styl. Szybko stały się także wyznacznikiem luksusu i wyższego statusu społecznego. Marka Alab stara się odtworzyć tę niesamowitą atmosferę i wprowadzić elementy dekoracyjne do wyposażenia oraz wykończenia wnętrz.
Alab KOWALSTWO
Balustrady kute – Piękna i Bestia
Skąd ten tytuł? Po pierwsze, balustrady kute są zdobione niczym baśniowe ilustracje najpiękniejszych książek z dzieciństwa. Każdy detal jest na wagę złota, a wysoka jakość wykonania, solidność i odporność na działanie różnorodnych czynników to gwarancja trwałości na długie lata. Po drugie, można tutaj dostrzec zarówno piękno zewnętrzne, jak i wewnętrzne, ponieważ balustrady kute nadają się do montażu w domu lub też poza nim. Idealnie spełnią swoje zadanie, jako element artystyczno-estetyczny w eleganckim mieszkaniu oraz jako element zabezpieczenia danej powierzchni na terenie otwartym (tarasy, murki, barierki na balkonach).
Alab KOWALSTWO
W tajemniczym ogrodzie
Motyw botaniczny sprawia, że balustrady kute, mimo ciężkości materiałów, z których są wykonane, zyskują niezrównaną lekkość w odbiorze i wyglądzie. Niepowtarzalne wzornictwo zamienia z pozoru surową i zimną konstrukcję w dekoracyjny majstersztyk. Przemierzając kolejne stopnie schodów można odnieść wrażenie, że przechodzi się w zupełnie inny wymiar, w miejsce tajemnicze, osnute lekką dozą niepewności i artystycznej melancholii. Faliste linie prowadzą w zawiłe zakamarki ogrodowego labiryntu. Swobodnie układające się pnącza otulają prostotą i jednocześnie kuszą swoją zawiłością. Niczym femme fatale naprowadzają na dobrą drogę (w górę, lub w dół schodów), by następnie uwieść i zatrzymać przy sobie uwagę widza.
Alab KOWALSTWO – przejdź do projektu
Alab KOWALSTWO
Do odważnych świat należy
Mogłoby się wydawać, że balustrady kute sprawdzą się tylko w eleganckiej rezydencji, ekskluzywnym hotelu lub odrestaurowanej kamienicy. Takie rozwiązanie znakomicie przełamuje jednak kolorystycznie stonowane mieszkanie z prostymi meblami, dodając mu charakteru i nietuzinkowości. Nie trzeba zaraz zamieniać domu w kryjówkę Trującego Bluszczu (postać z filmu „Batman i Robin”). Wystarczy po prostu uwolnić drzemiący w nim potencjał, który rozkwitnie niczym ogród z powieści Burnetta.
Alab KOWALSTWO
Alab KOWALSTWO – przejdź do projektu
Publikacja powstała we współpracy z marką Alab KOWALSTWO
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.