Bauhaus Lamy Projektowanie to wystawa, która towarzyszyła tegorocznemu festiwalowi Wawa Design. Założeniem marki było podkreślenie myśli projektowej szkoły Bauhaus, na gruncie której dojrzała filozofia firmy Lamy.
B jak Bauhaus, L jak Lamy, P jak Projektowanie
,,Każdy człowiek jest projektantem. Wszystko, co prawie cały czas robimy, ma związek z projektowaniem, ponieważ odgrywa ono zasadniczą role we wszelkich ludzkich działaniach.”- Victor Papanek
Jest rok 1919, Walter Gropius, inicjuje w Wiemarze powstanie uczelni artystycznej nowego typu. Nazywa ją Bauhaus i nawet nie przypuszcza, że wpajane tam metody projektowania, tak silnie wpłyną na kolejne pokolenia architektów i designerów.
Program szkoły rzucił zupełnie nowe światło na projektowanie, które traktował jako synonim sztuki i nauki, interdyscyplinarną dziedzinę, a przede wszystkim swobodną wędrówkę artystycznych idei, przekraczającą granice gatunkowe, wszelkie systemy i dogmaty. Założenia Bauhausu zazębiały się z maksymą: „Form follows the function” autorstwa Luisa Sullivana, reprezentanta wczesnomodernistycznej szkoły chicagowskiej. W myśl dewizy proponowanej przez architekta, forma dekoracji nie powinna przesłaniać funkcji obiektu, a właśnie podążać jej torem.
Fenomen szkoły Bauhaus polegał na tym, że jego teorię na nowo zdefiniowały proces projektowania, stając się kamieniem milowym historii wzornictwa.
W 1966 roku dr Manfred Lamy nawiązuje współpracę z młodym projektantem Gerardem A. Müllerem. Powstaje pióro wieczne LAMY 2000, a wraz z nim charakterystyczny styl i design Lamy. Od tego momentu elementy projektowania zgodne z założeniami Bauhausu na stałe wpisują się w filozofię marki.
Müller swoje wcześniejsze doświadczenia oraz ukształtowane przez nie idee wciela również w późniejsze projekty dedykowane Lamy. Stawia na innowacyjność, użyteczność, estetykę oraz precyzję najdrobniejszych szczegółów. Model LAMY 2000 jest flagowym przykładem realizacji zamysłów projektanta, zgodnymi z założeniami dobrego designu. Innowacyjność pióra polega na zastosowaniu włókna szklanego, niezwykle trwałego materiału wykorzystywanego również w lotnictwie. Jego ważną zaletą jest lekkość, dzięki której osiąga się wygodę podczas pisania. Pióro LAMY 2000 to faktyczne przełożenie najważniejszych zasad szkoły Bauhaus. Na tle ich wszystkich, szczególnie odznacza się funkcjonalność, która oparta jest nie tylko na przesłankach mechanicznych, lecz również psychologicznych. Ergonomia oraz łatwość posługiwania się piórem od zawsze była priorytetem projektantów współpracujących z marką Lamy. Ścieżka projektowa zaczyna się od wyboru technologii, materiału, rozpoznania funkcji, a kończy na atrakcyjnej formie o najwyższej jakości wykonania, dzięki czemu dewiza XX-wiecznej architektury modernistycznej: „Form follows the function” zostaje zrealizowana.
W nadchodzącym roku pióro wieczne LAMY 2000 skończy 50 lat. Nadal produkowane w fabryce w Heidelbergu, cieszy się niezmienną popularnością. Fakt ten, podkreśla uniwersalność projektu Müllera i ponadczasowość inspiracji czerpanych z przeszłości.
Bazgramy z Lamy
W ramach tegorocznej edycji Wawa Design Festiwal odbyły się warsztaty Bazgramy z Lamy. Scrapbooking piórami Lamy w notesach Moleskine. Dzieci i ich rodzice, mogli się przekonać, że używanie pióra może być łatwe, przyjemne i kreatywne.
Marka Lamy zwraca szczególną uwagę na interakcję, jaka zachodzi między ludźmi a przedmiotami, których używają. Podkreśla również, że pióro nie jest jedynie niezbędnym przedmiotem codziennego użytku, lecz także doskonałym narzędziem przynoszącym radość z rysowania oraz zabawy na papierze.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.