ARTYKUŁ SPOSNOROWANY
Wybór drukarki do firmy takiej jak biuro projektowe, agencja reklamowa, profesjonalna firma budowlana czy biuro grafika lub projektanta wnętrz to niebagatelne zadanie. Trzeba tutaj przeanalizować zarówno parametry związane z jakością druku oraz z bezpieczeństwem urządzenia.
Czy haker może zaatakować przez drukarkę? Okazuje się, że tak – urządzenie drukujące często bywa najsłabszym ogniwem w całym systemie komputerowym, m.in. dlatego, że stosunkowo rzadko jest chronione czymś więcej niż firewallem. Efekty tego mogą być opłakane, np. 24 marca 2016 r. na uniwersytecie w Bostonie wszystkie drukarki na uczelni nagle zaczęły drukować teksty nawołujące do nienawiści na tle rasowym. To tylko jeden z wielu podobnych incydentów: Niektóre z nich mają charakter prowokacyjny; inne to sytuacje, w których przestępca wykorzystuje słabo chronioną drukarkę jako wejście do całego systemu firmy. W ten sposób może ukraść cenne dane znajdujące się na dyskach połączonych w sieć komputerów. Wybór drukarki do firmy nie powinien ograniczać się więc jedynie do analizy parametrów drukowania – warto też zwrócić uwagę na zabezpieczenia zastosowane w urządzeniu.
Drukarka – słaby punkt systemu
Dobry program antywirusowy, firewall, podstawowe zasady ostrożności – to wszystko dotyczy znajdujących się w firmie komputerów, ale niestety nie wszyscy zwracają uwagę na zabezpieczenia drukarek. Dostępu do pamięci czy zmiany ustawień drukarek nie chronią zazwyczaj żadne hasła. Jak wynika z badań instytutu Ponemon, aż 64% przedsiębiorstw przydziela znacznie wyższy priorytet ochrony firmowym laptopom i komputerom stacjonarnym niż wykorzystywanym w firmie drukarkom. Tymczasem zapora systemowa czy oprogramowanie anti-malware na komputerze może nie wystarczyć, gdy przestępca zechce wedrzeć się do sieci firmowej poprzez drukarkę. Może w ten sposób przeszukać dane na dyskach; może też skupić się na pamięci samej drukarki – zdolny haker może wyciągnąć wszystkie dane i dokumenty, które trafiły do druku, w tym dane finansowe, rozliczenia, umowy, a także same projekty.
Jak bronić się przed hakerem?
Producenci drukarek nie pozostali obojętni na zaistniały problem i wdrażają coraz lepsze systemy zabezpieczeń. Oprogramowanie chroni system operacyjny drukarki i jej pamięć, potrafi zapobiec atakom poprzez BIOS, przywracając go do ustawień fabrycznych w przypadku wykrycia nieprawidłowości. Do innych wdrażanych zabezpieczeń należy funkcja wykrywania listy dozwolonych kodów – w ten sposób drukarka jest w stanie pracować wyłącznie z oprogramowaniem układowym. W przypadku próby ataku, oprogramowanie urządzenia przesyła sygnał alarmowy do systemu monitorowania bezpieczeństwa oraz automatycznie resetuje się. Do innych funkcji należy konieczność zatwierdzania przy pomocy numeru PIN każdego zadania drukowania – taką funkcję zastosowano np. w drukarce HP PageWide Pro P77740. Do bezpiecznych urządzeń należą również drukarki laserowe A3 serii HP LaserJet E725xx. Posiadają one własny, regularnie aktualizujący się firmware, który pełni dwojaką funkcję – usprawnia pracę samego urządzenia, co przekłada się na wydajność i jakość druku, a także chroni urządzenie przed cyberatakami.
Profesjonalne drukarki A3 są nie tylko bezpieczne, ale także funkcjonalne – zwłaszcza w profesjach, w których liczą się jakość wydruku, możliwość wydrukowania projektu czy wizualizacji na formacie większym niż A4, a także koszty eksploatacji. Wybierając drukarkę do firmy, zwracajmy więc uwagę na jej oprogramowanie oraz technologię stosowaną przy druku: Rekordy prędkości druku dzierżą nadal drukarki laserowe, do wysokiej jakości wydruków kolorowych wciąż poleca się jednak drukarki atramentowe, oczywiście te najwyższej klasy. Warto też zapoznać się z opiniami innych użytkowników na temat danego modelu.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.