Biura przyszłości. Targi biurowe 2014 Orgatec – nowoczesne środowisko pracy
Tegoroczna edycja targów Orgatec odbywających się co dwa lata w centrum Koelnmesse, na północy Niemiec, „kręciła się” wokół pytania o to, jak będziemy pracować i jak chcielibyśmy pracować w przyszłości? Do próby udzielenia odpowiedzi na tak postawione pytania przystąpiło ponad 600 firm z 40 krajów świata. Oprócz firmowych stoisk targowych, w dniach od 21. do 25. października br., zorganizowano dla zwiedzających liczne panele dyskusyjne, seminaria i pokazy prezentujące innowacyjne rozwiązania dedykowane środowisku pracy w sekcjach związanych min. z: technologią, umeblowaniem, oświetleniem, posadzkami, czy bardzo mocno akcentowanym w tej edycji Orgatec zagadnieniem akustyki pomieszczeń oraz zastosowaniem w środowisku pracy materiałów inteligentnych i odnawialnych.
Lammhulst; źródło: galleryhip.com/comet-silhouette.html
Targi biurowe 2014 Orgatec, Kolonia. Źródło: HomeSquare
Większa wiedza, to większe możliwości
W ramach Trend Forum, któremu przyświecała idea „Większa wiedza, to większe możliwości”, eksperci, naukowcy i przedstawiciele wysokiego szczebla kadr zarządczych chętnie dzielili się wiedzą dotyczącą kultury pracy i najlepszych praktyk z różnych branż. Rozważano, jakie zmiany należałoby wprowadzić w biurze, w którym pracowników dzielą wyraźne różnice pokoleniowe? Czy zmiana sposobu myślenia o organizacji pracy i zarządzaniu wprowadzi „Nowy Porządek”, tj. zarządzanie post–hierarchiczne?
Walter Knoll, źródło: HomeSquare
Gallotti&Radice, źródło: HomeSquare
German Iterior Design Prize 2014 – premiera gali na Orgatec
Orgatec przygotował także wydarzenia premierowe. Po raz pierwszy ceremonia wręczenia nagrody German Interior Design Prize 2014 odbyła się w czasie trwania targów Orgatec. Wśród laureatów znalazły się min.: firma Usus nagrodzona za projekt lampy Fly; Vola – projekt głowicy prysznicowej 060, Technogym Wellness & Biomedical – produkt: Cross Personal; Schüller Möbelwerk za linię next 125, Haworth Tompkins za projekt The Shed przy London’s National Theatre; LUNAR Europe – produkt: Nova; Hubert Kostner, Künstler za Artist’s House and Atelier, Castelrotto; designaffairs za przenośny głośnik składany Fylm, Artweger & Co. za rozwiązanie kąpielowe ARTLIFT.
Również po raz pierwszy, organizatorzy udostępnili wystawcom platformę „Speakers Corner” oferując firmom możliwość dodatkowej prezentacji produktów i usług, np. w formie wykładu. Możliwość tę wykorzystał min. Prezes firmy Zgoll Konferenzraum GmbH, p. Michael Zgoll do przedstawienia wizji „Sali konferencyjnej przyszłości”. Dowodził, że już dokonuje się zmiana jej charakteru. Ze zwykłej, reprezentacyjnej siedziby zarządu, sala konferencyjna przeistacza się w interaktywną scenę podejmowania decyzji i miejsce spotkań firmowych o zasięgu globalnym”.
Biura przyszłości – polski nowy styl pracy?
Ciekawym polskim akcentem okazało się stoisko firmy Farenheit oraz stand Nowego Stylu. Farenheit potraktował Orgatec jako doskonałą okazję do przedstawienia światu przedsiębiorstwa i gabinetowych biurek klasy high end.
Fahrenheit, źródło: HomeSquare
Fahrenheit, źródło: HomeSquare
Źródło: www.nowystylgroup.pl/press_room
Studio Hannes Wettstein, źródło: HomeSquare
Źródło: Technogym
Przestrzeń sprzyja kompetencji
Specjalny pokaz „Competence Centre Space” miał uzmysłowić widzom, że przestrzeń, także ta biurowa, jest postrzegana i doświadczana jako całość, a zatem powinna być projektowana jako całość. W projektowaniu współczesnego biura nie chodzi już o wstawienie do pomieszczenia pojedynczych mebli. Design zmierza w kierunku kreowania holistycznego środowiska pracy, które wzmacnia komunikację i współpracę, jest inspirujące dla umysłu i – co niezmiernie ważne – sprzyja też zdrowiu. Pod szyldem „out of office” zaprezentowano kreatywne pomysły na strefy relaksu zachęcające do refleksji i chwili wyciszenia po stresujących rozmowach, czy intensywnym wysiłku umysłowym. Strefa inspiracji i strefa wyciszenia to nowe „must have” w projektach biur przyszłości. Nowoczesne firmy zaczynają doceniać ich wkład w dynamiczny świat pracy.
System siedzisk Hexa, źródło: Nowy Styl
Koncepcja nowoczesnego środowiska pracy uwzględnia nakładanie się wielu aspektów. Także tego, jak funkcjonuje globalnie połączona sieć komunikacji oraz tego, jak technologia i projektowanie wnętrz zaczynają się przenikać i tworzyć jedność. Wybór materiału na podłogę w takim samym stopniu wpływa na dobór oświetlenia, jak i na akustykę całego pomieszczenia, bo wszystkie te komponenty wpływają na postrzeganie utworzonej przy ich udziale przestrzeni – tak przez użytkowników, jak i przez odwiedzających.
Wiadomo, że biura przyszłości nade wszystko będą mobilne. I nie chodzi tu wyłącznie o pracę poza konwencjonalnym biurem – niezależnie od tego, czy myślimy o domu, samochodzie, czy lotniskowych kafejkach, ale o elastyczność w samym środowisku pracy. O wszystko, co niezbędne do pracy w nieustannym ruchu, poczynając od oprogramowania, poprzez zintegrowane, bezprzewodowe terminale ładowania urządzeń przenośnych odpowiednie dla wszystkich typów infrastruktury – aż po rozwiązania klasyczne – takie, jak materiały biurowe, aktówki, czy walizki, oczywiście wytworzone przy znaczącym udziale materiałów odnawialnych.
Smart Working in Smart Buildings
Po zamknięciu hal targowych, dzięki współpracy z Insight Cologne, wydarzenie przeniosło się do miasta. W ramach projektu „Smart Working in Smart Buildings” 20 różnych biur i budynków udostępniło dla zwiedzających swoje wnętrza, oferując niespotykaną możliwość zajrzenia do świata biur przyszłości, odsłaniając zaskakujące pomysły projektowe i prezentując zastosowanie innowacyjnych rozwiązań na „żywych organizmach”. Dostępne budynki pogrupowano w trzy kategorie: ” Nowe Biuro – Koncepcja i Trendy w Architekturze”, „Praca Mobilna” oraz „Rewitalizacja i remont istniejących obiektów”.
Gallotti&Radice, źródło: HomeSquare
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.