Chyba nikt nie zaprzeczy, że przy budowie domu czy remoncie mieszkania kluczową rolę odgrywają koszty. Zaplanowanie budżetu nie należy do łatwych. Jak (przynajmniej w przybliżeniu) określić, ile pieniędzy potrzeba już na wstępie? Co powinniśmy wziąć pod uwagę? Czy aby na pewno zdajemy sobie sprawę z tego, ile będziemy musieli wydać? Znamy ceny rynkowe? Wiemy, na czym możemy, a na czym absolutnie nie powinniśmy oszczędzać? Okazuje się, że istnieje bardzo prosty sposób, aby to wszystko sprawdzić.
Szukając praktycznych rozwiązań, które mogłyby pomóc zwłaszcza (ale nie tylko) tym, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z budowaniem domu, trafiliśmy na Kalkulatory Budowlane. Postanowiliśmy zapoznać się z ich funkcjonalnością. Oprócz samego narzędzia, bardzo zainteresował nas dostępny na stronie internetowej raport, w którym – wykorzystując dane analityczne kalkulatorów – przedstawiono szczegółowe koszty budowy domu w 2017 roku.
Kalkulatory Budowlane – praktyczna pomoc
Kalkulatory Budowlane to praktyczne, darmowe narzędzie stworzone między innymi przez profesjonalnych kosztorysantów i specjalistów z branży IT, które pozwala na oszacowanie przybliżonych kosztów budowy domu, remontu mieszkania albo wykończenia konkretnego pomieszczenia. Skorzystanie z nich może pomóc nam uniknąć przykrych finansowych niespodzianek, a także pozwoli porównać różne opcje i warianty cenowe.
Funkcjonalne narzędzie – budowanie domu może być prostsze
Korzystanie z narzędzia jest niezwykle proste i w 100% intuicyjne. Wybieramy interesujące nas pomieszczenie, podajemy jego powierzchnię, określamy, o jaki rodzaj prac remontowych lub budowlanych chodzi, ustalamy zakres cenowy. Oprócz podania szacunkowych kosztów, kalkulator obliczy również ilość materiałów, jaka będzie nam potrzebna. Przygotowany kosztorys możemy od razu wydrukować.
Ile kosztuje budowa domu w 2017 roku?
Zatrzymajmy się na chwilę przy wspomnianym wyżej raporcie. Na stronie internetowej znajdziemy przykładowe kosztorysy budowy domów (o powierzchni 100m2, 140m2 i 200m2). Dzięki czytelnej infografice w ciągu kilku sekund porównamy koszty poszczególnych etapów ich powstawania – od wylania fundamentów aż do prac wykończeniowych. Jeśli interesuje nas więcej szczegółów, wystarczy, że zapoznamy się z wersją tekstową oraz podlinkowanymi, powiązanymi tematycznie artykułami opublikowanymi w serwisie. Zaczynamy od założeń początkowych oraz ustalenia standardu domu. Następnie możemy sprawdzić przybliżony koszt projektu i skompletowania dokumentacji niezbędnej do rozpoczęcia budowy (ze względu na dużą rozpiętość cen, w szacunkach nie uwzględniono kosztów zakupu działki). Kolejny krok to przeliczenie, ile kosztuje budowa domu do stanu surowego zamkniętego, a później – deweloperskiego. W tym ostatnim uwzględniono koszty ocieplenia budynku, elewacji, instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej, a także centralnego ogrzewania. Nie zabrakło również obliczeń dotyczących wykończenia ścian i podłóg. Ostatni etap, czyli wyposażenie, to zdecydowanie najtrudniejsza do oszacowania część inwestycji. Wiele zależy przede wszystkim od tego, o które pomieszczenie chodzi (zakup kompletnego wyposażenia do kuchni kosztuje przecież więcej niż, dajmy na to, wykończenie korytarzy) oraz oczywiście standardu, na jaki się zdecydujemy.
Dlaczego warto skorzystać z Kalkulatorów Budowlanych?
Budowanie domu, remont całego mieszkania czy nawet jednego pomieszczenia zawsze jest swego rodzaju wyzwaniem. Kalkulatory Budowlane to praktyczna pomoc, z której warto skorzystać – zaplanowanie budżetu może w końcu znacznie ułatwić nam zadanie. Bez względu na to, na jakim etapie budowy jesteśmy, niezwykle przydatne może okazać się także zestawienie obecnych cen z tymi z zeszłorocznego raportu.
*Należy pamiętać, że Kalkulatory Budowlane to narzędzie pomocnicze. Szacunkowe koszty wyliczane są na podstawie uśrednionych aktualnych cen materiałów budowalnych i kosztów robocizny. Nikt nie daje nam 100% gwarancji, że podane ceny nie będą różniły się od tych rzeczywistych.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.