Pracownia Zavoral Architect Studio stanęła przed niełatwym zadaniem przeprowadzenia metamorfozy wnętrz baru mieszczącego się w centrum czeskiego Litomyšla. Copper Bar, położony w zabytkowym sercu miasta, stosownie do swojej lokalizacji zapewnia kameralną atmosferę idealną do rozmów nad kuflem zimnego Budweisera.
Fot. BoysPlayNice
Fot. BoysPlayNice
od NOWA
„Przygotowania do tego projektu rozpoczęły się jesienią 2015 roku, dlatego sam proces przebudowy przebiegał stosunkowo szybko. Prace rozpoczęły się na początku Nowego Roku i w ciągu trzech miesięcy – a dokładnie 4 marca, Copper Bar został otwarty”- wspomina architekt Tomas Zavoral.
Bar został zaaranżowany tak, by jego wnętrza dawały poczucie intymności, prywatności. Ten efekt osiągnięto za sprawą szorstkich stiuków na ścianach, łukowemu sklepieniu, spinającemu przestrzeń, stonowanej, surowej kolorystyce oraz odcieniom głębokiej czerni kowalskiej pojawiającej się także w elementach dekoracji wnętrz. Wystrojem toalet, znajdujących się w tylnej części budynku zajął się dwunastoletni brat architekta. „To moje ulubione miejsce. Nawet w swojej nowej formie, nawiązuje do pierwotnego, wąskiego, gotyckiego podziału architektonicznego”- przyznaje architekt.
Copper Bar, o powierzchni 68 m², przewiduje miejsce dla 31 osób, jednak kiedy pogoda sprzyja, na gości czeka znajdujący się w pasażu zewnętrzny ogródek.
Fot. BoysPlayNice
Fot. BoysPlayNice
Energetyczna miedź
Sama nazwa miejsca – Copper Bar – zdradza, co jest motywem przewodnim jego wnętrz. Miedź bez wątpienia jest najsilniejszym akcentem aranżacji, która zdobi przestrzeń w formie wielkoformatowych płyt. „Ten półszlachetny metal dodaje wnętrzu elegancji i głębi, ładuje go energią. Atrybut miedzi posłużył również jako impuls dla nowej nazwy firmy”- zdradza Tomas Zavoral.
Fot. BoysPlayNice
Fot. BoysPlayNice
Copper Bar w dobrym TONie
Budżet przeznaczony na metamorfozę Copper Bar był zawężony, dlatego architekt postanowił włączyć do swojego projektu dotychczas używane meble.
„Tradycyjne, gięte krzesła firmy TON, które znajdowały się w tym wnętrzu przed powstaniem nowego baru, były jeszcze w dobrym stanie, nawet po czternastu latach codziennego użytkowania. Po prostu zmieniliśmy tapicerkę, dokupiliśmy nowe krzesła i ustawiliśmy je razem, dzięki zastosowaniu tych samych kolorów” – zaznacza architekt.
Krzesła o których mowa to model no.18 powstały w roku 1876. Jego cechą charakterystyczną jest tylne oparcie tworzące łuk kopiujący zewnętrzne linie oparcia. Kultowy model marki TON, tak jak wszystkie inne krzesła, powstał dzięki unikalnej technice gięcia mebli.
Fot. Ton®
Fot. Ton®
Fot. Ton®
Fot. Ton®
Fot. Ton®
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.