Wśród projektantów dekoracji wnętrza rzadko zdarzają się artyści o tak wyrazistym koncepcie, jak Umut Yamac. Jego designerskie lampy nie są jedynie produktami, które robią wrażenie na tle konkretnej przestrzeni. To dzieła sztuki, umiejące wprawić w zachwyt w każdym z możliwych ujęć.
Umut Yamac mieszka w Londynie. Jest projektantem i architektem, o tureckich korzeniach. Ukończył Bartlett School of Architecture. Pracuje przy wielu różnego typu projektach: od najdrobniejszych wykończeń, po wysokonakładową architekturę. Jak pisze na swojej stronie, wspólną nicią, która łączy jego wszystkie prace, jest relacja z użytkownikiem przestrzeni i chęć, by oferować mu różne poziomy zaangażowania: od relacji czysto funkcjonalnej, po zabawę, aż do urojeń i halucynacji. Umut Yamac należy do artystów absolutnych — takich, co nie wahają się angażować w swoją sztukę najbardziej śmiałych inspiracji.
Białe ptaki i światło
Do najbardziej ciekawych wytworów Yamaca należą designerskie lampy w kształcie ptaków. Przywołują one naturalne skojarzenie z modnym, chińskim origami, ale nie tylko. Ptak o surowych, ostro wyżłobionych kształtach to bardzo często spotykany motyw w europejskich kulturach starożytnych, oczywiście także na bliskim wschodzie. Jest on odwołaniem do wierzeń solarnych, będących stałym elementem religii u początków cywilizacji. Designerskie lampy Yamaca wchodzą zatem w ciekawą grę z różnymi kontekstami kultury, których zasadniczym spoiwem jest światło, co niewątpliwie dodaje im niecodziennego uroku.
Designerskie lampy, o których się nie zapomina
„Ptaki” Yamaca są kombinacją syntetycznego papieru, stali i mosiądzu. Ich delikatna struktura nie świadczy bynajmniej o braku trwałości. To bardzo solidny produkt. Można je nabyć w kilku różnych wariantach: jako lampki ścienne, wiszącą „rodzinę ptaków” na baterie słoneczne (doskonałe do ogrodu), oraz lampy ze stojakiem.
Ptaki pobudzają wyobraźnię
Designerskie lampy w kształcie ptaków, jak i inne wytwory Yamaca, pozwalają użytkownikom przestrzeni na rozbudzenie wszelkich możliwych granic wyobraźni. Projektowanie wnętrza z ich pomocą wydaje się dziecinnie proste. Co w końcu jest tak uniwersalnym uosobieniem wszelkich możliwych marzeń człowieka, jak nie ptak? Symbolizuje wolność, nieskrępowanie, harmonię, wdzięk, siłę i piękno. Z lamp tych da się aranżować niezwykłe, przestrzenne pejzaże.
Złota era designu
Wytwory Yamaca wskazują na fakt, iż nastąpił długo oczekiwany koniec pustych, prymitywnie geometrycznych wnętrz o surowym natężeniu. Wprawdzie świecące ptaki wciąż utrzymane są w konwencji ostrych, geometrycznych kształtów, delikatnie zdobiących minimalistyczne wystroje apartamentów, jednakże zwiastują one być może nową erę — fascynacji naturą, ale i starożytną sztuką, mistyką. Życzyć należy kontynuatorom tej linii powodzenia. Designerskie lampy to jednak coś więcej niż tandetne świecidełka.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.