drewniana podłoga, Baront.pl

Drewno w domu, czyli naturalne piękno w salonie. Jak wybrać dobre drewno?

Drewno w domu towarzyszy nam właściwie od zawsze. Jest, obok kamienia, najstarszym budulcem i – pomimo postępu technologicznego, pomimo całego zatrzęsienia alternatyw materiałowych – nigdy nie zostało zdetronizowane. Tak, jak nie ma róży bez kolców, tak nie ma domu bez drewna. Bo nawet w tym, w którym posadzki są kamienne, z pewnością znajdzie się jakaś drewniana komoda, krzesło, albo choćby ramka. Drewno dobrze poddaje się szlifowaniu, barwieniu, gięciu i wielu innym zabiegom, a jego różnorodność i uroda sprawiają, że projektanci wnętrz sięgają po nie z przyjemnością. Ten surowiec, w pełnej gamie kolorów ziemi, jest doprawdy fantastycznym materiałem wnętrzarskim, od wieków cenionym przez najlepszych meblarzy i dekoratorów. Umiejętnie dobrany, oferuje nieskończone możliwości kreowania ciekawych przestrzeni, tak w stylach klasycznych, jak i w ultranowoczesnych aranżacjach.

dobrze położona podłoga przez wiele lat będzie ozdobą wnętrzaźródło: Baront

Kwestie do przemyślenia

Na szczególną uwagę zasługują drewniane posadzki. Wszak podłoga jest fundamentem każdego wnętrza. Diametralna zmiana koloru ścian, czy ozdób, zdaje się igraszką w porównaniu z operacją zmiany podłóg, dlatego warto tę sprawę rozeznać gruntownie. „Każdy, nawet najmniejszy orzech do zgryzienia, aby okazał się pestką, jest kwestią do przemyślenia” (Paktofonika). Podłogi z drewna – oczywiście te położone ze znawstwem – z całą pewnością są godne rozważenia i będą nam służyć przez lata, a być może i pokolenia. Nie powinniśmy powierzać położenia podłóg firmie z przypadku, przecież efekt jej pracy zaważy na estetyce całego domu. Koniecznie sprawdźcie kwalifikacje wykonawcy, najlepiej oglądając zrealizowane przez niego prace. Sprawdźcie opinie, wskaźnik reklamacji oraz jakość serwisu po sprzedaży. 30- letnia gwarancja to wciąż rarytas w skali światowej, ale są specjaliści, którzy nie boją się jej udzielić. Tak – także w Polsce! Zakładamy, że jeśli pakiet gwarancyjny obejmuje taki czas, gwarant jest pewien swojego warsztatu, a my możemy spać spokojnie. Pamiętajcie, że drewnianą posadzkę powinno się układać dopiero wtedy, gdy „mokre” prace remontowe, czy budowlane są już ukończone, a wszystkie powierzchnie całkiem suche. Jeśli decydujemy się na podłogę z drewna w bardzo nasłonecznionym salonie, trzeba się też liczyć z tym, że niektóre gatunki z czasem ciemnieją pod wpływem promieni UV.  Do pewnego stopnia drewno w domu zabezpieczą przed tym procesem odpowiednie lakiery, woski lub oleje, ale całkowicie nie da się go zatrzymać. Z drugiej strony – przynajmniej naszym zdaniem – jest to zjawisko całkiem naturalne, a taka „patyna” tylko dodaje wnętrzom pazura.

Wnętrze … zabite dechami? Tak! Ale jakimi???

Drewno w domu zachwyca nas kolorami, usłojeniem, a przede wszystkim naturalnością i przytulnością, jaką wnosi do wnętrza. Każda deszczułka jest wyjątkowa, a jej rysunek niepowtarzalny – zupełnie jak linie papilarne. Ponadto, deski doskonale tłumią dźwięk, są dobrze tolerowane przez alergików, no i tak przyjemnie stąpać po nich boso!

Drewno w domuźródło: Baront

Im większy przekrój i długość deski, tym cenniejszy surowiec. Co do zasady, duże deski kładziemy w dużych pomieszczeniach. W ciasnym mieszkanku o skomplikowanym układzie raczej się nie sprawdzą. Deski podłogowe w kolorze palonej kawy lub gorzkiej czekolady – ciemne i wyraziste – będą silnym atrybutem pokoi przestronnych. Jasne dechy i parkiety wypadają doskonale w zasadzie wszędzie. Do obszernego salonu wniosą spokój, lekkość i świeżość, ten mniejszy – powiększą optycznie. Szczególnie urokliwe zestawienie stworzą jasne, drewniane podłogi z „gołębiowymi” błękitami ścian. Tak samo, jak piaszczysta plaża z morzem. I wcale nie trzeba obawiać się pastelowej nudy, przecież możecie śmiało poeksperymentować z kolorami dodatków.

duże deski sprawdzają się najlepiej w dużych pomieszczeniachźródło: Baront

Drewno o czerwonawym lub pomarańczowym wybarwieniu spodoba się wszystkim, którzy czują się nieswojo w sterylnych, chłodnych w odbiorze pomieszczeniach, za to wysoce cenią sobie wnętrza „klimatyczne”. Każdy gatunek drzewa ma swoją specyfikę. Niektórym, tak jak ziołom, przypisuje się działanie uzdrawiające. Na pewno przynajmniej słyszeliście o korzystnym oddziaływaniu brzozy. Wielu z was zdążyło się już nawet rozsmakować w jej soku – szklaneczka oskoły z kostką lodu w upalny dzień to doprawdy ambrozja. Ale, czy wiedzieliście o tym, że drewno jeszcze długo po ścięciu zachowuje swoje właściwości energetyczne rezonujące z polem magnetycznym, które wytwarza każdy z nas?

Fińskie przysłowie

„Ze słów mostu nie zbudujesz – do tego potrzebne jest drewno” (przysłowie fińskie). No dobrze, a więc jakie gatunki powinniśmy wziąć pod uwagę, jeśli już wiemy, że chcemy mieć drewno w domu? W przypadku podłogi, zwłaszcza mocno eksploatowanej, najlepsze będą takie, które wykazują się znaczną twardością. Można wybierać spośród rozmaitych gatunków europejskich, jak buk, dąb, jesion, czy klon i całego bogactwa egzotycznych, np. doussie, merabu, iroko, wenge czy acajou.  Z naszego rozpoznania wynika jednak, że w ostatnich latach, zapewne nie bez kozery, najchętniej decydowano się na podłogi z dębu i jesionu, a także orzecha amerykańskiego i amazaque.

Drewno w domu
źródło: Baront

Dąb

To idealny wybór na szlachetną podłogę, czy to w postaci desek, czy parkietu. Zalicza się do najstarszych gatunków drzew, rośnie już od, bagatela, 65 milionów lat! Od dawien dawna synonim zdrowia i solidności. W antycznej Grecji dąb był drzewem Zeusa. Jego neutralna barwa wpasuje się w każdy styl. Dębowe drewno o wyraźnym, prostym rysunku słojów  jest bardzo dekoracyjne i niesamowicie wytrzymałe. Z upływem czasu ciemnieje.  Z dębiny wykonuje się też schody i okiennice, ceniona jest również w szkutnictwie.

szerokie, długie deski podłogowe nadadzą klasy każdemu wnętrzuźródło: Baront

Jesion

Święte drzewo Skandynawów. W epoce medycyny naturalnej jesion leczył i łagodził skutki ukąszenia „wszelkiego robaka” (rany przemywano sokiem z liści). Jesionowe drewno porównywalne jest z trwałością dębiny. Podłogi z bielonego jesionu należą obecnie do najbardziej popularnych . Rysunek ma słoisty, pręgowany, nieregularnie wybarwiony. Polecany jest również do zabudowy wnętrz, budowy łodzi i sprzętu sportowego oraz … medytacji. Podobno pomaga rozwijać silną wolę i konsekwencję w działaniu.

Barontźródło: Baront

Orzech amerykański

Ze względu na szlachetną, ciemną barwę i wyjątkową dekoracyjność chętnie stosowany do wystroju wnętrz, wyrobu mebli, ram obrazów, intarsji oraz instrumentów muzycznych. Wprawdzie nie jest odporny na działanie czynników atmosferycznych, ale świetnie sprawdza się jako drewno w domu. Podłoga z orzechowego drewna jest urokliwie „inkrustowana” czarnymi nitkami słojów. Długo zachowuje przyjemną woń. Przybiera wszystkie odcienie brązu, często z kakaową lub nawet fioletowawą poświatą. Dawniej, z orzecha wytwarzano ramy łóżek wierząc, że zapewnia zdrowy i spokojny sen. Energia orzechowego drewna wzmacnia i pomaga niwelować zmienność nastrojów. Panowie, co Wy na to?

surowe dechy - must have domu w górach; Baront

źródło: Baront

Amazaque

Surowiec niepowtarzalny. Należy do rodziny orzechowców (bot.: Guibourtia ehie). Występuje też pod innymi nazwami. Ovangkol, mbagna i anokye to tylko niektóre z nich. Wszystkie brzmią egzotyczne, bo też drzewo pochodzi z zachodniej części Czarnego Lądu. Drewno amazaque wykorzystuje się do produkcji wysokiej jakości mebli, elementów wyposażenia łodzi, wyrobów artystycznych oraz instrumentów. Doskonałe na schody i wytrzymałe podłogi, a także do wyrobu stolarki okiennej i drzwiowej. Wewnętrznej i zewnętrznej, ponieważ amazaque cechuje się „wrodzoną” odpornością na grzyby. Drewno pasiaste, najczęściej spotykane w tonacji mlecznej czekolady. Podobnie, jak orzech, z czasem nobliwie ciemnieje.

A jeśli dom będę miał…

„A jeśli dom będę miał, to będzie bukowy koniecznie, pachnący i słoneczny”… Wiecie już, jakie drewno zagości w Waszym domu? Jeśli macie pytania, pytajcie śmiało. Nasi eksperci pomogą Wam rozwiać wszelkie wątpliwości.

Dodaj komentarz