Stare polskie przysłowie mówi: „z jednego drzewa krzyż i motyka”. I jest w tym jeszcze więcej prawdy, niżby się mogło wydawać, gdyż drewno to rzeczywiście materiał, który zawiera w sobie niezwykle szeroki potencjał: zarówno estetyczny, jak i użytkowy. Drewno we wnętrzu towarzyszy ludzkości od tysiącleci i jest po prostu wpisane w kulturę człowieka, a więc śmiało można by rzec: bez drewna ani rusz!
Z tego też założenia wychodzą Anna i Jacek Wasążnik, twórcy Autorskiej Pracowni Projektowej Trendy, zajmującej się projektowaniem, stylizacją i modernizacją wnętrz prywatnych, obiektów użyteczności publicznej i elewacji. Swobodnie obracają się zarówno we wzorcach klasycznych, jak i wszelkich nowoczesnych, nawet najbardziej awangardowych projektach.



Klasyka pierwszą inspiracją
Nie ma wnętrz bardziej europejskich niż spiżarnie, które przechowują butelki z winem wysokiej klasy. To dlatego, iż właśnie z winnej latorośli wyrasta cała europejska kultura. Niezależnie, czy znajdujemy się gdzieś w okolicach Morza Śródziemnego czy też w surowym klimacie Bałtyku, każdy Europejczyk skojarzy winną spiżarnię z czymś w nieokreślony sposób bliskim. Rodzinnym, swojskim i ciepłym. Z winnic wypływa bowiem cała istota europejskiego wyrafinowania.
Winna spiżarnia jest świetnym uzupełnieniem salonu lub przedpokoju (może oczywiście stanowić samodzielne wnętrze, np. w restauracji). Na pewno do jej urządzenia niezbędne są dwa elementy: wino i drewno. Wino nie wymaga komentarza, natomiast drewno we wnętrzu, opartym o szeroko pojętą tradycję winiarską, musi harmonijnie współgrać z kojarzoną z nią tonacją kolorów. Dominować będą zatem barwy ciemne, w jakimś stopniu wywodzące się od czerwieni bądź z nią w odpowiedni sposób współgrające. Warto estetykę tę przełamać drobnymi, jaskrawymi dodatkami, natomiast klasyczny krój półek i stołów koniecznie musi zostać utrzymany w kolorach brązu lub ciemnej, bardzo ciemnej wiśni.

Drewniane monumenty
Czasy śmiesznych, peerelowskich meblościanek dawno już odeszły w zapomnienie. Dziś w rzeźbieniu drewnianych mebli króluje powierzchowna prostota, połączona z niebywałą wręcz funkcjonalnością. Ogromne, drewniane bloki, w których wnętrzu zmieścić można niemalże wszystko, stanowią nieodłączny element wnętrz wyposażonych w kino domowe bądź sprzęt hi-fi.




Drewno we wnętrzu ukojeniem dla oka
Drewno we wnętrzu nie musi w żaden sposób akcentować swojej obecności, jednocześnie będąc jego naczelnym surowcem budulcowym. Parkiet lub drewniana posadzka zasadniczo modelują swoim odcieniem całą karnację pomieszczenia, mimo że to nie one są tym, na co użytkownik przestrzeni zwraca uwagę najpierw. Przewaga drewnianych elementów w pomieszczeniu nadaje mu powagi, zapewnia poczucie bezpieczeństwa. Zwłaszcza, kiedy na drewnianych elementach widoczne są słoje i naturalne niedoskonałości.


Drewno to przede wszystkim kolor
Nie należy myśleć, że drewno we wnętrzu to przede wszystkim brąz, bo dzisiejsza szerokopojęta dostępność materiałów stawia producentów w komfortowej sytuacji, dając im olbrzymie pole manewru. Nie ulega jednak wątpliwości, iż masowo dostępne, różnorakie elementy drewniane rzadko bywają produktami bezpośrednio z drewna wyprodukowanymi. Są to, naturalnie, wszelkie kombinacje sklejek i wiór, co oczywiście nie jest niczym nowym ani społecznie nieaprobowanym, jednakże nie ma piękniejszego odcieniu brązu niż ten, jaki przechowuje sobie drewno dębowe czy bukowe.



Drewno to zawsze styl
Istotą nowoczesnych wnętrz jest poszukiwanie ciągłości z tym, co silnie zakorzenione w tradycji i nadawanie jej tym samym nowego oblicza. Drewno we wnętrzu zawsze staje się odwołaniem do podstaw projektowania, a fantastyczne warunki, które daje dzisiejsze bogactwo środków i materiałów, pozwalają na odpowiednie wyważenie balansu między tradycją i nowoczesnością.

Projekty autorstwa pracowni APP Trendy.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.