Dylan Lewis to artysta urodzony w Republice Południowej Afryki. Szczególnie lubianą przez niego dziedziną sztuki jest rzeźba i to właśnie rzeźbieniu poświęcił sporą część życia. Międzynarodową sławę zyskał jako twórca wielu zwierzęcych, monumentalnych figur, które można podziwiać w naturalnej scenerii afrykańskiego parku w Stellenbosch. Na czym polega unikalność rzeźb Dylana Lewisa? Dlaczego zachwycamy się efektami jego pracy twórczej? O tym poniżej.
autor: Dylan Lewis
autor: Dylan Lewis
Dylan Lewis – jeden z najsłynniejszych współczesnych rzeźbiarzy
Dylan Lewis to artysta pochodzący z artystycznej rodziny. Rzeźbiarz urodził się w Johannesburgu i to właśnie w Afryce zdobył wykształcenie umożliwiające mu doskonalenie twórczego warsztatu w późniejszych latach. Od początku wykazywał żywe zainteresowanie światem przyrody. Kilka lat spędził pracując w rezerwacie w Kapsztadzie, gdzie malował, ilustrował publikacje i wypychał myśliwskie eksponaty. Nabyte umiejętności, dopracowane szkice prezentujące zwierzęta oraz mitologiczne formy, przełożyły się na unikalne rzeźby. Jego prace zostały nabyte przez kolekcjonerów z Wielkiej Brytanii, USA, Australii i Europy, a on sam uchodzi dziś za jednego z najsłynniejszych współczesnych rzeźbiarzy. O swojej twórczości mówi:- „Ciągle szkicuję, czasem przez tygodnie, aż pojawi się zrozumienie powstającej formy, następnie tworzę testową kompozycję, by potem przejść do rzeźby finalnej. Pod powierzchnią często znajdują się w pełni wyrzeźbione szkielety mięśni. Dyscyplina daje mi swobodę koncentracji na abstrakcyjnych, rzeźbiarskich aspektach pracy przy zachowaniu formy zwierzęcej”.
autor: Dylan Lewis
autor: Dylan Lewis
autor: Dylan Lewis
Motywy i rzeźby Dylana Lewisa
Rzeźbiarz od lat chętnie porusza tematy związane nie tylko z dziedzictwem Czarnego Lądu, ale także z pierwotnym dziedzictwem samego człowieka. Rzeźby Dylana Lewisa dotykają sfery bliskiej artyście, obejmującej instynkty wyrażające się najpełniej w dzikiej i nieokiełznanej naturze. Jego sztuka odpowiada jego osobistej filozofii gloryfikującej wolność. W swojej pracy inspiracji szuka nie tylko w świecie przyrody i wśród zwierząt, ale także w starożytnej mitologii oraz w pradawnych systemach religijnych. Wśród najchętniej podejmowanych przez niego motywów królują afrykańskie koty – lamparty, lwy, gepardy oraz ptaki i inne zwierzęta wpisujące się na stałe w krajobraz Afryki. Dylan Lewis z powodzeniem realizuje się także jako rzeźbiarz męskich i kobiecych ciał. Zainteresowanie nagością i dzikością bierze się z chęci poszukiwań nowych koncepcji kreowania prymitywnej, ale jednak bliskiej człowiekowi rzeczywistości.
autor: Dylan Lewis
autor: Dylan Lewis
autor: Dylan Lewis
autor: Dylan Lewis
Ogród rzeźb Dylana Lewisa
Rzeźby Dylana Lewisa realizują estetykę doskonale wpisującą się w pejzaż parku ulokowanego w afrykańskim mieście – Stellenbosch. Formy inspirowane światem przyrody pięknie wkomponowują się w scenerię obfitującą w bujną roślinność. Tłem dla monumentalnych rzeźb są gaje, winnice, wrzosowiska, wzgórza. Całość prezentuje się naturalnie – figury widywane wśród elementów dzikiego krajobrazu, przywodzą na myśl tajemnicę, magię, mityczne i zmysłowe doświadczenia. Rzeźby Dylana Lewisa na terenie malowniczego parku, są efektem projektu realizowanego przez artystę od 2009 roku. To tu wystawia swoje prace. Zielony zakątek zdaje się dużo lepszym „salonem ekspozycyjnym”, niż nowoczesna przestrzeń galerii sztuki. Rzeźby wspaniale integrują się z dziewiczym krajobrazem, co daje wrażenie przeniesienia się w nieco bardziej niecodzienny, oddalony od współczesnej cywilizacji, świat. Na niezwykłe wrażenia mają wpływ także inspiracje Japonią i estetyką wabi-sabi, przejawiające się w minimalistycznie zaaranżowanej i naturalnie niedoskonałej scenerii.
autor: Dylan Lewis
autor: Dylan Lewis
autor: Dylan Lewis
autor: Dylan Lewis
autor: Dylan Lewis
autor: Dylan Lewis
Rzeźby Dylana Lewisa wyrażają bliskie artyście wartości – wolność, nieokiełznaną naturę, harmonię przyrody. W ten sposób stają się formami symbolizującymi równowagę między tym, co ludzkie, a tym, co zwierzęce.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.