Drewno to najstarszy materiał stosowany przez ludzi do budowy domów i schronień. Używane, obok kamienia i gliny, już od pradawnych czasów, niezmiennie zachowuje swoją mocną pozycję podstawowego materiału budowlanego. W procesie ewoluowania metod budowlanych glina przerodziła się w cegłę, kamień został wyparty przez inne – nowocześniejsze materiały, natomiast drewno nadal trzyma się mocno i nic nie zapowiada, aby przejść miało do historii. Jest ono tak uniwersalne, jak żaden inny materiał budowlany. Mimo upływu lat, zmiany mód i trendów w budownictwie, nadal wielkim zainteresowaniem cieszą się domy drewniane. Wspomnieć można by choćby tak zwane „świdermajery” zachowane, np. w Otwocku i okolicach. Te drewniane domy z ciekawym detalem, budowane na przełomie XIX i XX wieku, wciąż zdobywają uznanie i skupiają swoich miłośników próbujących ratować to, co jeszcze z nich zostało.
Współcześnie drewno, poza niezmiennym zastosowaniem w charakterze konstrukcji, zwłaszcza dachów, oraz wykończeń wewnętrznych – najczęściej posadzek, stosowane jest jako elewacja drewniana.
Jak mówi Piotr Lewandowski, założyciel pracowni A8 Architektura: „Drewno na elewacji opowiada historię domu, zmienia się z czasem i jest to przemiana indywidualna. Deski pod okapem najdłużej zachowają kolor, zaś deski przy ziemi, ochlapywane wodą odbitą szybko szarzeją. Elewacja wystawiona na działanie promienie słonecznych inaczej się zmieni niż skryta w cieniu elewacja północna. Niektórzy to kochają, inni zabezpieczają dwa razy do roku drewno przed zmianami. Dla tych, którzy chcieliby mieć deski „bezobsługowe” i niezmienne rozwiązaniem są niezniszczalne płyty z HPL. Mimo wysokiej ceny często zastępują drewno, szczególnie w projektach dla developerów. HPL jednak zawsze wygląda na nowy więc nie ma autentyczności i uroku drewna”.
A8 Architektura – przejdź do projektu
A8 Architektura – przejdź do projektu
Elewacja drewniana współcześnie
Elewacja domu to jego wizytówka i znak szczególny. Ogromną popularnością cieszą się aktualnie elewacje utrzymane w klimacie ascetycznej elegancji osiągniętej dzięki prostocie, której odbiór urozmaica zastosowanie drewna. Drewno na elewacji integruje dom z otaczającą go przyrodą, a dzięki swojej naturalnej urodzie, nawet najprostszej bryle budynku dodaje elegancji i przytulnego wdzięku. Drewno odbierane jako „ciepłe” kontrastuje z materiałami „chłodniejszymi” w odbiorze, takimi jak kamień, cegła, czy tynk. Drewniana elewacja zastosowana w górnej części budynku sprawia, że cała bryła nabiera lekkości, zaś wprowadzona na poziom parteru powoduje, że budynek sprawia wrażenie rozłożystego.
Elewacja drewniana wchodzi w skład wielu propozycji zespołu A8 Architektura. Przykładem może być dom, którego piętro odcina się drewnianym wykończeniem od surowej, częściowo pokrytej kamieniem, kondygnacji parteru.
A8 Architektura – przejdź do projektu
A8 Architektura – przejdź do projektu
W innym projekcie pracowni, dzięki zestawieniu drewna i kamienia na elewacjach oraz rozdrobnieniu bryły dom wpisuje się w otoczenie. Poprzez zastosowanie rożnych materiałów, elewacja dzieli się na mniejsze, łatwiejsze w odbiorze elementy.
A8 Architektura – przejdź do projektu
A8 Architektura – przejdź do projektu
Zespół architekta Piotra Lewandowskiego nawiązując do zabudowy bliźniaczej własnego autorstwa na warszawskich Bielanach, która cieszy się dużym uznaniem inwestorów, stworzył kolejny projekt budynków bliźniaczych, w których zastosowanie drewna na elewacji niewątpliwie nadaje linearny, dostosowany gabarytowo do otoczenia charakter. Wypełnienie drewnem fragmentów elewacji pomiędzy otworami okiennymi oraz w strefie wejścia sprawia, iż budynki są niejako „bliższe” odbiorcy.
A8 Architektura – przejdź do projektu
A8 Architektura – przejdź do projektu
Zastosowanie drewna w niższych partiach elewacji – tam, gdzie można jej dotknąć widoczne jest doskonale w kolejnej propozycji pracowni A8. Dom położony na łagodnym zboczu, u brzegu zalewu Topornia znakomicie wpisuje się zarówno w zielone otoczenie jak i charakterystyczną rzeźbę terenu. Widoczny jest tutaj charakterystyczny podział elewacji na partie; wyższa – wyjątkowo uproszczona, niezwykle czytelna w odbiorze, oraz dolna – nieco bardziej rozczłonkowana, z zastosowaniem elewacji drewnianej, co dodatkowo pogłębia efekt niejednoznaczności i powiązania z zielonym, naturalnym otoczeniem.
A8 Architektura – przejdź do projektu
A8 Architektura – przejdź do projektu
Rodzaje drewna stosowanego w elewacjach
Dokonując wyboru rodzaju drewna, z jakiego elewacja zostanie wykonana, należy pamiętać, że powinna ona spełniać zarówno funkcję ochronną budynku, jak również być ozdobą domu. Niepowtarzalność rysunku i koloru sprawia, że drewno prezentuje się na elewacji wyjątkowo efektownie i szlachetnie. Decydując się na takie rozwiązanie trzeba umiejętnie dobrać jego gatunek.
Drewno krajowe: modrzewiowe, sosnowe, świerkowe, cedrowe, spisuje się całkiem dobrze w tej roli, pod warunkiem właściwego przygotowania go do pełnionej funkcji. Drewno egzotyczne, takie jak: modrzew syberyjski, sosna skandynawska, świerk skandynawski, cedr kanadyjski, meranti, tatajuby, okume oraz wiele innych, pozwoli na to, by elewacja drewniana osiągnęła naprawdę wspaniałe efekty estetyczne.
Ciekawym zagadnieniem, na które zwraca nam uwagę Piotr Lewandowski jest kierunek układania drewna na elewacjach: „Dobrze dobrane ułożenie podkreśli dynamikę budynku. Najczęściej korzystam z deskowania poziomego, gdy chcę zaakcentować horyzontalne ułożenie brył lub obniżyć dom optycznie. Często wybieram jednak deskowanie pionowe. Jest rzadziej spotykanie w Polsce a bardzo dobre. Doskonale pasuje do stosowanych teraz często wysokich okien, jednocześnie jest przyjazne dla drewna – na pionowych krawędziach nie gromadzi się kurz ani woda. Rozwiązanie pośrednie, czyli ułożenie desek pod skosem, np. 45 stopni może wyglądać oszałamiająco na domu ze spadzistym dachem.”
Zalety drewna jako materiału elewacyjnego
Do zalet drewna poza oczywistymi walorami estetycznymi należy trwałość, oczywiście przy odpowiedniej konserwacji. Odpowiednio wykonana i zabezpieczona elewacja drewniana może przetrwać w fantastycznym stanie nawet wiele lat. Fasada tego rodzaju, poza efektem „ciepła” w odbiorze, może zapewnić lepsze warunki termiczne, przy zachowaniu doskonałej oddychalności ściany.
A8 Architektura – przejdź do projektu
A8 Architektura – przejdź do projektu
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.