Pracujesz przy komputerze? W takim razie Twoje ręce spędzają na pisaniu wiele długich godzin – to tak, jakby Twoje nogi każdego dnia maszerowały kilkadziesiąt kilometrów. Jeśli więc przy marszu należałoby zadbać o wygodę i zaopatrzyć się w komfortowe buty oraz odpowiedni strój, to również przy pracy biurowej powinno się zapewnić dłoniom wszelkie dogodności podczas pracy. Ergonomiczna klawiatura będzie ratunkiem dla naszych palców i nadgarstków, narażonych na wytężony wysiłek.
Ergonomiczna klawiatura bezprzewodowa Natural Ergonomic Keyboard 7000. Źródło: www.microsoft.com
Chwila wytchnienia dla dłoni i nadgarstków
Jeżeli każdego dnia pracujesz przy komputerze i przez kilka godzin wciskasz klawisze na klawiaturze, Twoje dłonie i nadgarstki są narażone na olbrzymie obciążenia. Mianowicie wykonują one pracę porównywalną do tej, która staje się udziałem nóg po 40 km marszu! Trudno to sobie wyobrazić, prawda? W związku z tym, aby uniknąć chorób zawodowych, kontuzji i bólu dłoni oraz nadgarstków, warto zakupić ergonomiczną klawiaturę. W niniejszym tekście chciałbym Ci pokazać, w jaki sposób należy ją wybrać.
Ergonomiczna klawiatura Natural Ergonomic Keyboard 4000. Źródło: www.microsoft.com
Ergonomiczna klawiatura ma na celu zapewnić dłoniom i nadgarstkom jak najbardziej naturalną pozycję pracy. W ten sposób nie tylko niweluje ryzyko chorób zawodowych i zmniejsza prawdopodobieństwo urazów, ale również zwiększa szybkość pisania, a tym samym poprawia Twoją wydajność. Ergonomiczna klawiatura jest zatem wartościowa zarówno ze względu na swoje właściwości ergonomiczne, jak i ze względu na podwyższenie efektywności pracy użytkownika.
Lepsza ergonomia, większa wydajność
Jak wobec tego wygląda ergonomiczna klawiatura? Podstawową jej cechą powinien być szeroki rozstaw klawiszy, dzięki czemu podczas pisania nie trzeba zginać nadgarstków, a dłonie są od siebie bardziej oddalone niż w przypadku tradycyjnej, prostej klawiatury. W tym samym celu dzieli się klawisze na dwa bloki – lewy blok dla lewej dłoni, a prawy – dla prawej. W efekcie nadgarstki zostają odciążone i muszą wykonać mniej pracy, aby uzyskać ten sam efekt.
Ergonomiczna klawiatura Kinesis z serii Advantage. Źródło: www.kinesis-ergo.com
Inny ważnym elementem jest wybrzuszona, nieregularna powierzchnia, co sprawia, że dłonie układają się w sposób naturalny – nie trzeba ich wyginać ani przekręcać, aby sprawnie pisać. Z kolei skierowanie lekko w dół środkowej części klawiatury i ustawienie klawiszy nierówno, tak aby delikatnie „wychylały się” w stronę użytkownika, decyduje, że nadgarstki muszą wykonać mniejszy wysiłek, aby dotrzeć do środkowych, czyli najbardziej oddalonych klawiszy. Przydaje się także podpórka pod nadgarstki, dzięki której nie trzeba ich cały czas trzymać w górze, co w ogromnym stopniu je obciąża.
Ergonomiczna klawiatura – efektywny komfort pracy
W klawiaturze ergonomicznej najważniejsze jest bowiem to, żeby nadgarstek był w jak największym stopniu odciążony; powinna ona powodować, że główną pracę podczas pisania wykonują palce, a nie przedramię czy nadgarstek. Z tego względu warto, aby miała ona podstawki lub nóżki, które pozwalają regulować jej wysokość. Istotna jest też jej stabilność – ergonomiczna klawiatura nie może się samoistnie przesuwać ani wyślizgiwać się spod palców.
Warto zwrócić uwagę na komfortowo umieszczoną Spację, która powinna mieć odpowiednią wielkość i być tak usytuowana, aby oparte na podpórce nadgarstki nie powodowały jej samoistnego wciskania. Nieco mniej istotne z punktu widzenia ergonomii, ale dla wielu użytkowników równie ważne, są klawisze multimedialne i funkcyjne pozwalające na szybki dostęp do najczęściej używanych aplikacji oraz opcji systemu.
Ergonomiczna klawiatura Kinesis z serii Maxim. Źródło: www.kinesis-ergo.com
Choć ergonomiczna klawiatura to doskonały sposób na poprawę BHP i efektywności pracy, to trzeba się do niej przyzwyczaić – od razu po zakupie trudno jest pisać na niej bezwzrokowo, nawet jeśli posiadało się wcześniej taką umiejętność. Gwarantuję jednak, że cierpliwość się opłaca. Przed ostatecznym wyborem najlepiej przetestować daną klawiaturę, ponieważ każdy z nas ma inne wymagania i odczucia, dlatego różnym osobom mogą odpowiadać zupełnie różne produkty.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.