III Forum Dobrego Designu już za nami. Bez owijania w bawełnę przyznajemy, że tegoroczna edycja, spodobała nam się bardziej niż ubiegłoroczna. Być może za sprawą bogatszej zawartości merytorycznej oraz aktualnych, inspirujących tematów. Szczególne wrażenie wywarło na nas wystąpienie Christiny Wiklund, która z ogromną pasją opowiadała o trendach w tkaninach, o synergii mody i designu, o ponadczasowości, bajkowości i kolorach dyktujących kierunek współczesnych projektów. Bardzo zaciekawiła nas definicja designu zaproponowana przez Tomka Rygalika i dyskusja na temat zjawiska nomadyzmu. Michał Mazur i jego rozmówcy zastanawiali się nad różnicami między architekturą dla współczesnego nomady a tą, skierowaną w stronę gatunku homo domesticus.
Współczesny nomada – Michał Mazur, założyciel strony TrendNomad.com, podzielił się z nami swoimi wrażeniami z panelu dyskusyjnego:
„Prowadzenie nomadycznego stylu życia może na pierwszy rzut oka wydawać się ekscytujące i pozbawione wad. Jednak gdy częste przeprowadzki przestają być tylko przejściowym etapem związanym ze zdobywaniem wykształcenia czy doświadczenia zawodowego, i dla coraz liczniejszej grupy ludzi stają się one niczym innym jak bezustanną pogonią za pracą – czy wręcz jedynym sposobem na przetrwanie – bez nadziei na osiedlenie się w wybranym punkcie ani powrót do miejsca pochodzenia, zjawisko to zaczyna nosić znamiona choroby społecznej. W rezultacie wspólnoty ulegają rozpadowi, a u samych współczesnych nomadów zachwiane zostaje poczucie tożsamości.
Wbrew pozorom, posiadanie pięciu domów w różnych częściach świata, i ciągłe przemieszczanie się między nimi, jest teraz mniejszym wyzwaniem, niż zbudowanie miejsca, w którym można zapuścić korzenie. W XXI wieku prawdziwym luksusem jest posiadanie jednego domu, w którym wszyscy członkowie wielopokoleniowej rodziny czują się dobrze, oraz chcą i mogą w nim mieszkać przez kilka dekad. Mimo że design może w pewnym stopniu pomagać nomadom w budowaniu tymczasowych więzi z oczeniem, to żadna, nawet najlepiej zaprojektowana architektura czy meble nie zastąpią bliskich, codziennie pielęgnowanych relacji z rodziną, przyjaciółmi i sąsiadami. Solidny stół może być sercem domu, ale tylko wtedy, gdy regularnie zasiadają przy nim ludzie, którzy potrafią szczerze ze sobą rozmawiać na wiele innych tematów, niż tylko o wrażeniach z dalekich, spektakularnych podróży.”
Panel dyskusyjny „Projektowanie a rynek”
Od prawej: moderator: Krystyna Łuczak-Surówka, Tomek Rygalik, Bartłomiej Pawlak,Paweł Jasiewicz, Rafał Domaradzki, Piotr Voelkel
Christina Wiklund
Colour, Material, Finishes Manager w firmie Kinnarps AB
Panel dyskusyjny „Współcześni nomadzi”
Od prawej: moderator – Michał Mazur, Dominika Rostocka, Jan Sikora, Łukasz Pastuszka i Jakub Majewski,
Agnieszka Kurkowska, Magdalena Berlińska
W tym roku III edycja Forum Dobrego Designu rozpocznie się 9 grudnia o godz. 10 w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.
Jedno z największych wydarzeń w Polsce gości uznanych i cenionych projektantów wzornictwa, architektów wnętrz, producentów i dystrybutorów wyposażenia wnętrz oraz przedstawicieli mediów i instytucji związanych z szeroko rozumianym designem. Forum Dobrego Designu to doskonała okazja, aby bliżej przyjrzeć się kondycji współczesnego wzornictwa, wziąć udział w dyskusjach i rozmowach, nawiązać nowe kontakty czy rozpocząć współpracę. Event gromadzi ponad 800 osób zawodowo związanych z designem, jak i tych, którzy cenią dobre wzornictwo.
Forum Dobrego Designu proponuje serię interesujących paneli tematycznych oraz prezentacji. Zwieńczeniem wydarzenia jest uroczysta gala rozdania nagród w konkursie Dobry Design. Zwycięskie produkty wyłonią jury złożone z ponad 130 projektantów i architektów.
Forum Dobrego Designu – scenariusz eventu
10.00-11.30
Tegoroczne Forum otworzy gość specjalny – Piotr Voelkel – znawca sztuki, przedsiębiorca oraz założyciel m.in. Grupy Vox.
Sesja inauguracyjna – tematem przewodnim będą wzajemne relacje zachodzące między projektowaniem a rynkiem. Dowiemy się m.in. jak projektować, żeby zarobić, jak zrozumieć rynek, w jaki sposób twórcy przewidują trendy i spełniają oczekiwania konsumentów.
Udział w dyskusji wezmą: Rafał Domaradzki, Paweł Jasiewicz, Bartłomiej Pawlak, Tomek Rygalik, Piotr Voelkel; moderator: Krystyna Łuczak-Surówka.
11.45-12.30
Wystąpienie gości specjalnych Forum Dobrego Designu:
Tomek Rygalik: Praktyka projektowania, projektowanie w praktyce.
Christina Wiklund: Trendy w tkaninach meblowych.
12.40-13.10
Case Study – Ceramika Paradyż
12.40-13.10
Case Study – WSC
Wykład na temat roli, jaką odgrywają nowoczesne technologie w życiu projektanta poprowadzi architekt Rafał Ślęk.
13.50-14.50
Współcześni nomadzi – czyli, jak „nomadyczne” społeczeństwo zmienia projektowanie przestrzeni życiowej. Uczestnicy będą rozważać, czy nadal istnieje regionalność designu i jaką rolę w jego postrzeganiu i odbiorze odgrywają „współcześni nomadzi” i tropiciele trendów.
Udział w dyskusji wezmą: Jakub Majewski i Łukasz Pastuszka, Dominika Rostocka, Jan Sikora; moderator: Michał Mazur.
13.50-14.50
Czy muszą mnie znać, aby docenić? – będzie to pytanie przewodnie tej dyskusji. Czy współcześni twórcy mają szansę dotarcia do odbiorcy bez pośrednictwa mediów społecznościowych? Czy bezpośredni kontakt z odbiorą pomaga w promowaniu designu i głębszego zanalizowania potrzeb klientów? Odpowiedzi udzielać będą: Barbara Krzeska, Natalia Nguyen, Marta Niemywska-Grynasz, Agnieszka Puchyr, Jakub Sobiepanek; moderator: Krystian Kowalski.
15.00-15.30
Case Study – Noti
Zmieniać się jak Noti – 10 lat doświadczeń firmy Noti.
Prowadząca: Katarzyna Andrzejczyk-Briks
15.00-15.30
Case Study – Pfleiderer
Prezentacja nowej kolekcji płyt, blatów i HPL „Materials We Love” Concept by Zięta & Kuchciński.
Prowadzący: Zbigniew Bogusławski
15.40-16.40
Ostatni panel dyskusyjny: „W biurze jak w domu, w domu jak w biurze” dostarczy odpowiedzi na pytania: czy w przyszłości zostanie zatarta granica między przestrzenią prywatną a strefą pracy oraz czy wkrótce Biuro stanie się naszym drugim domem.
Udział w dyskusji wezmą: Bogusław Barnaś, Paulina Jaskólska, Aleksandra Krawsz, Jan Sukiennik, Mikołaj Wierszyłłowski, Katarzyna Zalass; moderator: Piotr Wełniak.
17.00 – gala konkursu Dobry Design 2015
Na Forum Dobrego Designu zapraszamy wszystkich, którzy darzą uznaniem wartościowy design.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.