Funkcjonalna kuchnia ma usprawnić życie nie tylko namiętnych pasjonatów sztuki kulinarnej, lecz także osób o naturze homo viator, którzy nie mają wiele wspólnego z gotowaniem i „raz za czas” odwiedzają kuchenne terytorium, żeby zwyczajnie zaparzyć sobie herbatę. Funkcjonalność to atrybut sprawdzający się i w jednym, i w drugim przypadku. W końcu nikt nie ma chęci, a przede wszystkim czasu, na niepotrzebne gesty i ruchy. Co prawda gibki slalom jest w modzie… ale na stokach narciarskich w Szwajcarii. Przemyślany koncept aranżacji pomieszczenia zgodny z zasadami ergonomii, sprawi, że krzątanie się po kuchni będzie należało do przyjemności.
Bartek Włodarczyk Architekt – przejdź do projektu
EXITDESIGN – przejdź do projektu
Do trzech razy sztuka
„Stwórzcie swoje kuchnie w zgodzie ze stylem życia, uporządkujcie wszystkie małe i niezbędne przedmioty, następnie usuńcie najmniejsze niewygody, na które się uskarżacie.” – Frank Lloyd Wright już ponad sto lat temu podkreślał, jak ważna jest funkcjonalna kuchnia, dlatego przywiązywał ogromną wagę do jej projektowania. Badania wykazują, że to pomieszczenie urządzamy średnio trzy razy w ciągu swojego życia. Pamiętajmy więc, aby przy jej planowaniu nie lekceważyć funkcjonalności, a stawiać ją na równi z estetyką.
Be my design Ula Kołodziejek – Herman – przejdź do projektu
Sikora wnętrza – przejdź do projektu
Mały research
Kluczem do sukcesu w aranżowaniu funkcjonalnej kuchni jest „prześwietlenie” siebie i określenie swoich oczekiwań. Zastanówmy się, czy wolimy lodówkę w zabudowie? Czy zmywarkę umieścimy klasycznie- „na parterze” czy też na wysokości oczu? Niezbędny będzie wypiekacz chleba… a może wystarczy piekarnik? Pamiętamy też o „ręczności” użytkownika – będzie to bardzo ważne podczas montowania, np. zlewozmywaka. Funkcjonalna kuchnia to przede wszystkim przestrzeń dostosowana do indywidualnych potrzeb mieszkańców.
Pepe pracownia – przejdź do projektu
STUDIO.O. – przejdź do projektu
Ciąg technologiczny i trójkąt roboczy
Zazwyczaj czynności kuchenne przebiegają według pewnego schematu- nazywa się go ciągiem technologicznym. Gotowanie rozpoczynamy od wyjęcia z lodówki potrzebnych składników, następnie odkładamy je na blat, myjemy w zlewie, w zależności od tego, jaką potrawę przyrządzamy, produkty kroimy, szatkujemy, etc. Później poddajemy je, np. obróbce cieplnej – smażymy, pieczemy. Gotowy posiłek stawiamy na blacie. Widzimy zatem, że kuchnia zostaje podzielona na trzy strefy- jest to tzw. trójkąt roboczy, którego wierzchołkami są trzy główne elementy wyposażenia kuchni: lodówka, zlewozmywak, płyta kuchenna lub piekarnik. Funkcjonalna kuchnia powinna więc zostać zaaranżowana zgodnie ze złotą zasadą projektowania, ponieważ to ona sprawia, że komfort pracy wzrasta, a wszelkie niezbędne produkty i sprzęty mamy w zasięgu ręki.
W trójkącie kuchennym istotne są również prawidłowe odległości między urządzeniami:
– 120 – 210 cm – między lodówką a zlewozmywakiem,
– 120 – 210 cm – między zlewozmywakiem a płytą kuchenną/piekarnikiem
– 120 – 270 cm – między lodówką a płytą kuchenną/piekarnikiem
Bartek Włodarczyk Architekt – przejdź do projektu
Pepe pracownia – przejdź do projektu
Mellon Architekci – przejdź do projektu
Funkcjonalna kuchnia – wszystko na swoim miejscu
Każda strefa pracy rządzi się swoimi prawami, więc należy z wielką pieczołowitością podejść do logicznego usytuowania w niej wszelkich niezbędnych elementów. Funkcjonalna kuchnia lubi ład i porządek, dlatego wszystko musi znaleźć się na właściwym miejscu.
– Blat roboczy najlepiej usytuować pomiędzy zmywakiem a strefą gotowania, dobrze, kiedy w jego pobliżu znajdą się również deski do krojenia, noże oraz przyprawy.
– Patelnie, garnki i sztućce do gotowania warto skolekcjonować jak najbliżej płyty kuchennej.
– Zapasy jedzenia powinny znajdować się w centralnej części kuchni, łatwość dostępu i jak najkrótsza droga do ich sięgania na pewno ułatwi przygotowywanie posiłków.
– Sztućce, naczynia, kubki i szklanki lepiej przechowywać w pobliżu – nakrywanie stołu będzie wtedy wygodniejsze. Kiedy w okolicy przewidzimy miejsce na zmywarkę, szybko i sprawnie uporządkujemy czyste naczynia.
– Kosz na śmieci zlokalizowany w szafce pod zlewozmywakiem zapewni higienę i łatwość dostępu.
STUDIO.O. – przejdź do projektu
Studio Gomez – przejdź do projektu
Manufaktura Wirchomski – przejdź do projektu
Fotografia – Sztuka Kadru
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.