Gorenje by Starck to kolekcja sprzętów gospodarstwa domowego, która do kuchni odważnie wprowadza efekt lustra. O opinie na jej temat poprosiliśmy zaprzyjaźnionych z HomeSquare architektów i projektantów wnętrz. Wszystkim postawiliśmy te same pytania. Oto, jak wypadła linia Gorenje by Starck
Efekt lustra to zaleta czy wada dla projektu nowoczesnej kuchni?
Aż 74% ankietowanych uznało efekt lustra za zaletę, (zwłaszcza jeśli chodzi o „lustrzaną” lodówkę), a tylko 22% wskazało go jednoznacznie jako wadę. Pozostałe 4% badanych warunkowało odpowiedź dodatkowymi czynnikami.
„Lustra są obecnie najmodniejszym materiałem wnętrz i uważam to za świetny kierunek.” Dominika Rostocka
Jak oceniasz wpływ efektu lustra na samopoczucie domowników?
Prawie wszyscy są zgodni co do tego, że lustra w kuchni dają poczucie większej przestrzeni i doświetlenie, „przez co domownik nie dusi się (przynajmniej psychicznie) w klaustrofobicznym pomieszczeniu” Muc i Scott Interiors. Wielu uznało, że interesująco wypada w lustrzanych wnętrzach gra odbić, bo właśnie „dzięki odbiciom zmienia się otaczająca nas przestrzeń” Interno. Często słychać głosy, że decyzja o wyborze kolekcji Gorenje by Starck zależy od typu osobowości inwestora i chyba należy się z tym zgodzić. „Osobom akceptującym swoją aparycję oraz tym, którzy mają małe mieszkania, lustra nie przeszkadzają. (…) Ktoś, kto zdecyduje się na Gorenje by Starck ma charakter ekstrawertyczny i z pewnością nie będzie mu przeszkadzać odbicie lustrzane w sprzętach AGD” Tarnowski Division. „Większość naszych klientów nie chce luster w domach. Źle reagują na wyobrażenie, że codziennie będą musieli się w nich obserwować. Ci, których do tego przekonaliśmy, szybko zakochali się w efekcie lustra i nawet nie wspominają o dawnej niechęci” Studio O.
Trzeba jednak przyznać, że pojawiły się również głosy krytyczne, albo przynajmniej pełne obaw: „Dla mnie to rozwiązanie nieco męczące” R. Majkut. „Przeszkadzałoby mi ciągłe przeglądanie się w lustrze podczas codziennych prac” Design Me Too. „Lustro, w kontekście użytkownika (może poprzez odbicia?), zwłaszcza przy słabym oświetleniu, może wywoływać niekorzystne złudzenia i powodować niepokój” Widawscy Studio Architektury. „Na lustrach widać wszelkie zabrudzenia, co dla zwolenników czystości może być nie lada problemem. Inna sprawa, że lustro łatwo się czyści z wszelkich kuchennych zanieczyszczeń” Hola Design
Które sprzęty AGD w Twoich realizacjach są zwykle wyeksponowane, a które wolisz w zabudowie?
Tu wyłaniają się wyraźne trendy. Potwierdza się, że większość architektów i projektantów wnętrz najchętniej ukryłaby w zabudowie wszystkie sprzęty AGD (w co akurat zdolność kolekcji Gorenje by Starck do mimikry wpisuje się wzorowo). No, może – poza dobrą kawiarką. Jeśli już eksponują sprzęty gospodarstwa domowego w swoich projektach, to głównie w stylach „klasycyzujących”, rustykalnym i vintage. Wówczas przyzwolenie na ekspozycję okapu i kolorowej lodówki jest dość powszechne.
Zmywarka – w 99% zostanie ukryta
Mikrofalówka podzieliła profesjonalistów sprawiedliwie. Połowa wystawia ją na wierzch, druga połowa chowa.
Okap kuchenny „wyszedł” na równi z mikrofalą – 50% by go ukryło, gdyż „większość z istniejących na rynku nie spełnia naszych oczekiwań wizualnych” Formativ, pozostali wyeksponują, zwłaszcza okapy ozdobne.
Lodówka – nie zostanie ukryta w zabudowie tylko wtedy, kiedy inwestor nalega na tę typu „side by side” (wypadają w zabudowie bardzo drogo), albo taką w stylu retro. A taka, nawet powinna się rzucać w oczy!
Co ciekawe, tylko 1% ankietowanych ukryłoby … piekarnik.
Toster, ekspres do kawy oraz czajnik – zawsze zostają na wierzchu. Logiczne.
Jak oceniasz potencjał kolekcji Gorenje by Starck? Czym wyróżnia się wśród innych?
Tu przeważają opinie, że Gorenje by Starck ujmuje geometrią, purystyczna formą, uniwersalizmem i dopracowaniem. Wiele pracowni dostrzega w kolekcji ponadczasowość i docenia detal uchwytu. „Znikanie” sprzętów dzięki lustrzanym powierzchniom podoba się bardzo. Projektanci wnętrz przewidują, że nowa linia AGD znajdzie miłośników przede wszystkim wśród wielbicieli surowej stylistyki i nowoczesnych wnętrz. Za plus uznano ujednoliconą optykę – „harmonijny, spokojny, symetryczny design. Przy aktualnej tendencji do urządzania otwartych kuchni, lustrzane powierzchnie Gorenje by Starck mogą okazać się bardziej neutralne, niż np. te o szklanym wykończeniu w kolorze czarnym. Będą się dobrze komponować, szczególnie w kuchniach z zastosowaniem kamienia (np. wyspa kuchenna) lub szlachetnych fornirów. Padło nawet takie stwierdzenie, że „każdy Starck musi być nieco kontrowersyjny” Tarnowski Division. Jego zwolennikom nie będą przeszkadzały ani spore uchwyty, ani ich kolor.
Profesjonaliści uważają, że nowa linia AGD projektu Philippe Starck’a jest skierowana do użytkowników o wyrobionym smaku i zdecydowanie przeznaczona do aranżacji przez architekta. Wprowadza nową jakość wizualną, ponieważ wszystkie sprzęty są „niejako zdematerializowane” Archissima. „To najbardziej minimalistyczna kolekcja AGD z jaką się spotkałam.” stwierdza Magdalena Sobula. Wiele osób docenia w linii Gorenje by Starck „umiejętność wniknięcia we wnętrze, bez względu na to, w jakim jest stylu. (…) Daje ona użytkownikowi możliwość komponowania elementów z ogromną lekkością.” – przyznaje Pracownia Projektowa Pe2. Bywają jednak i odmienne opinie. Gorenje by Starck z pewnością sprawdzi się w aranżacji stonowanej, „z użyciem prostych form i odcieni szarości, gdzie obraz odbity nie dominuje i nie wprowadza chaosu. W przestrzeni bardziej kolorowej (…) wrażenie odbicia mogłoby dominować” Archissima
Co sądzisz o kolorze podbijającym uchwyty linii Gorenje by Starck? Wada, czy zaleta?
Ponad połowa, bo aż 55,6 % ankietowanych, uznała oranż za atut kolekcji Gorenje by Starck.
Wadę widzi w zastosowaniu pomarańczowych akcentów 37% badanych, przy czym niektórzy uznają go za wadę tylko wtedy, kiedy nie ma żadnej alternatywy.
W jaki sposób kolor zastosowany w linii Gorenje by Starck determinuje tworzenie nowego projektu? Czym się wyróżnia?
„Jeden kolor to zdecydowanie za mało do tworzenia różnych aranżacji” Design Me Too, choć wiele osób podkreśla pozytywne skojarzenia z ciepłem domowego ogniska. Inni uważają, że narzuca kolorystykę, nawet „jako kolor uzupełniający w detalu” i może to przesądzić o odrzuceniu kolekcji Gorenje by Starck z projektu. 37% badanych sądzi, że kolor pomarańczowy jest istotnym ograniczeniem, ponieważ determinuje wybór kolorystyki dodatków.
Czy jesteś zwolennikiem wyposażenia kuchni w kompletną linię jednego producenta?
Tu znów rysuje się nader wyraźna tendencja projektowa, aż 96,3% odpowiedziało na to pytanie zdecydowanie i twierdząco.
Według jakiego klucza dobierasz urządzenia w w swoich projektach? Kierując się własnymi preferencjami i sugerując klientowi konkretną markę, czy raczej uwzględniając sugestie klienta?
Okazuje się, że blisko 60% pracowni kieruje się przede wszystkim swoim doświadczeniem, podpowiadając inwestorom konkretne rozwiązania. 22,2% bierze pod uwagę głównie preferencje klienta, a pozostali zawsze stosują oba kryteria.
Czy poleciłbyś kolekcję Gorenje by Starck swoim klientom?
Blisko 80% ankietowanych (77,8%) poleciłoby kolekcję swoim klientom, przy czym prawie 15% zrobiłoby to warunkowo, np. jeśli od samego początku mogliby przyjąć założenie projektowe „pod tę kolekcję”.
Czy zdecydowałbyś się uwzględnić kolekcję Gorenje by Starck w swojej najbliższej realizacji?
I wszystko jasne – aż 70,4% ankietowanych jest „na tak”.
artykuł powstał we współpracy z firmą Gorenje
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.