Grillowanie jest dla nas czymś więcej, niż tylko formą przygotowywania posiłków, ponieważ bywa też okazją do miłego spędzenia czasu w gronie rodziny lub znajomych na łonie natury. Powszechnie używanym urządzeniem dla uskuteczniania tego rodzaju aktywności w ogrodzie, na działce rekreacyjnej albo tarasie – wciąż pozostaje grill węglowy. Chociaż nie ma w tym zakresie precyzyjnych wytycznych, to plenerowy sezon grillowy w naszym kraju zwykle rozpoczyna się późną wiosną i kończy na jesieni. Mimo, iż grillowanie cieszy się wśród Polaków niesłabnącą popularnością, to ten sposób przyrządzania kiełbasy, mięsa czy warzyw ma też swoje wady. Jakie zalety ma grill węglowy, a co sprawia, że amatorzy grillowania coraz częściej poszukują alternatywnych rozwiązań dla tej klasycznej odmiany naszego „sportu narodowego”?
Grill węglowy i dym
To, co dla jednych jest wadą danego rozwiązania – dla innych może być zaletą. Przykładem charakterystycznej cechy grilla węglowego, której ocena zależy od subiektywnych i indywidualnych upodobań – jest dym towarzyszący podpiekanym na ruszcie produktom żywnościowym. Zwolennicy grillowania na węglu cenią potrawy za ich niepowtarzalny smak i charakterystyczny zapach wędzenia, który jest właśnie efektem bezpośredniego kontaktu dymu z jedzeniem.
Nie można jednak przejść obojętnie wobec argumentów ze strony osób krytykujących grill węglowy, które zwracają uwagę na fakt, że wraz z dymem – do potraw mogą przedostawać się różne szkodliwe substancje. Szczególnie groźne może okazać się spalanie paliwa węglowego niewiadomego pochodzenia i nasączonych chemikaliami podpałek, dlatego produkty do grillowania powinno się umieszczać, kiedy pod rusztem jest już żar.
Pomijając tego typu aspekty, dym powstający w procesie spalania węgla i kontaktu ściekającego na palenisko tłuszczu z mięsa, może być uciążliwy dla sąsiadów i postronnych osób znajdujących się w otoczeniu grilla. Z tego też powodu, grill węglowy nie może być użytkowany na balkonie w bloku czy w strefach publicznych – za wyjątkiem miejsc wyznaczonych.
Krótki sezon na grill węglowy
Klasyczny grill węglowy może być wykorzystywany wyłącznie na otwartej przestrzeni – na działce, w ogrodzie lub na tarasie, zlokalizowanym na terenie prywatnej posesji. Takie ograniczenia sprawiają, że sezon grillowy trwa z reguły ok. pół roku, chyba, że mamy do czynienia z entuzjastami zimowego gotowania w plenerze. Alternatywą dla amatorów całorocznego grillowania – jest grill elektryczny, który ze względu na swoją specyfikę, może być eksploatowany także w zamkniętych pomieszczeniach.
Grill węglowy a koszty
Zaletą klasycznego grilla jest bogate zróżnicowanie modeli oraz stosunkowo niska cena zakupu, bowiem najprostszy grill węglowy to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych. Jeśli chodzi o koszty eksploatacyjne, to zdania są tutaj podzielone. Właściciele wydajnych i ekonomicznych grillów elektrycznych muszą, co prawda, płacić za stale drożejący prąd, jednak wysoka efektywność nowoczesnych modeli sprawia, że urządzenia takie nie pobierają wiele energii. Posiadacz grilla węglowego musi liczyć się z kolei z koniecznością kupna węgla drzewnego i podpałki, a nierzadko także aluminiowych tacek do grillowania. Skuteczne wyczyszczenie rusztu grilla węglowego, wymaga też większych nakładów pracy i środków, niż w przypadku płytowych modeli elektrycznych.
Mobilne grille węglowe
Niewątpliwą zaletą grilla na węgiel jest możliwość swobodnego przemieszczania sprzętu na terenie ogrodu czy działki, ponieważ nie wymaga on innego zasilania, niż paliwo stałe. Grill węglowy to częsty element ekwipunku podczas organizacji biwaku czy pikniku poza miastem, czego nie można powiedzieć o jego elektrycznym odpowiedniku, który potrzebuje dla funkcjonowania przyłącza prądowego. Mobilny grill węglowy można też w prosty sposób zdemontować i przechowywać na niewielkiej powierzchni w pomieszczeniu gospodarczym. Wadą tanich modeli jest podatność na korozję, której rezultatem może być pogorszenie estetyki oraz krótsza żywotność grilla węglowego. Wybierając więc grill węglowy, należy zwrócić uwagę na rodzaj materiału i wybierać modele z grubszej blachy nierdzewnej oraz z żeliwnym rusztem albo zdecydować się na zainwestowanie w designerski, łatwy do utrzymania w czystości – grill węglowy ceramiczny.
Nowoczesne grille węglowe – topowe modele z pokrywą
Na rynku nie brakuje wysokiej klasy grillów węglowych, wyposażonych w dodatkowe opcje i funkcjonalności. Przykładem takiego rodzaju urządzenia jest grill węglowy z pokrywą, która umożliwia jego użytkowanie nawet w czasie niepogody (np. opady bądź silny wiatr). Obecność pokrywy sprawia ponadto, że w zamkniętej przestrzeni łatwiej o wytworzenie bardzo wysokiej temperatury, dzięki której na grillu można przyrządzić m. in. pizzę albo zgrillować grubszy kawałek mięsa.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.