Istnieje takie miejsce, gdzie od dekad tradycja przenika się z nowoczesnością, gdzie fundamentalne zasady szkoły Bauhaus nawiązują dialog z wizjami współczesnego designu, gdzie jubilerska precyzja otwiera się na innowacyjne technologie. To właśnie tu swój początek ma historia pióra Lamy, której kierunek wyznaczyli ludzie pełni pasji.

Kierunek Heidelberg
Historia pióra Lamy zaczyna się w malowniczym niemieckim mieście… Heidelberg. Jest rok 1930. Dr C. Josef Lamy, pracujący dotychczas dla amerykańskiego producenta artykułów piśmiennych, podejmuje decyzję o założeniu własnej firmy. Tak powstaje Orthos Füllfederhalter-Fabrik. Wraz z rozpoczęciem II wojny światowej prężnie rozwijająca się manufaktura nie rezygnuje z produkcji i wytwarza ponad 200.000 egzemplarzy piór wiecznych rocznie. W roku 1948 nazwa firmy zostaje zmieniona na C. Josef Lamy GmbH. Historia pióra Lamy jest naszpikowana przełomami, jednym z nich było z pewnością wprowadzenie udoskonalonej wersji pióra LAMY 27, które uznaje się za symboliczny moment zaistnienia marki na rynku akcesoriów piśmiennych. W 1957 roku firma zmienia swoją lokalizację i przenosi się do innej dzielnicy miasta, gdzie mieści się do dziś. Kolejnym punktem zwrotnym jest rok 1962, gdy dział marketingu przejmuje syn C. Josefa Lamy, dr Manfred Lamy. Po roku marka Lamy zdobywa renomę i ugruntowaną pozycję na rynku krajowym i zagranicznym. Manfred Lamy pragnie, aby idea marki opierała się na jasnych, funkcjonalnych założeniach projektowych szkoły Bauhaus. Kiedy w 1966 roku zaprasza do współpracy młodego projektanta – Gerarda A. Müllera, ma pewność, że znalazł odpowiedniego partnera, który pomoże nadać jego pomysłom realny kształt. Efektem jest pióro LAMY 2000, stające się wkrótce flagowym modelem marki, realizującym najważniejsze przesłanki szkoły Bauhaus. Historia pióra Lamy nie kończy się jednak w tym miejscu. Przez kolejne lata będą powstawały nowe egzemplarze piór, długopisów, ołówków mechanicznych, nieustannie udoskonalane, nieprzerwanie związane z regułami gramatyki minimalizmu i wizjami światowej sławy designerów. Dla marki Lamy projektowali najlepsi, oprócz Gerarda A. Müllera byli to: Wolfgang Fabian, Andreas Haug oraz Tom Schönherr ze studia Phoenix Product Design, Franco Clivio, Hannes Wettstein, Richard Sapper, Knud Holscher, Naoto Fukasawa, studio EOOS, czyli Gernot Bohmann, Harald Gründl i Martin Bergmann, duet Christian i Michael Sieger z pracowni sieger design oraz Mario Bellini.

Manufaktura pióra
Można powiedzieć, że historia pióra marki Lamy została zapisana niejedną ręką. Holistyczny proces powstawania instrumentów piśmiennych, od projektu po finalną realizację, angażuje wielu specjalistów z różnych dziedzin, opiera się na ich wiedzy, doświadczeniu i pasji. Zgodnie z dewizą „Form follows the function” ustalany jest zakres funkcji, jaką ma pełnić dany egzemplarz, do niej zostaje dodana forma. Wynikiem tej arytmetyki są proste i ergonomiczne kształty, definiujące charakter artykułów piśmiennych opatrzonych logiem Lamy. Składnikiem sukcesu marki jest świadomy wybór materiałów oraz nadawanie każdemu elementowi pióra konkretnej funkcji.

Wszystkie elementy powstają na miejscu – nawet osłonka naboju z atramentem jest wykonywana w fabryce. Materiały (ścinki, skrawki), które pozostały po produkcji są z powrotem przetwarzane i wykorzystywane w dalszym procesie produkcyjnym. Nic się nie marnuje. Lamy samodzielnie projektuje i wykonuje maszyny przeznaczone do produkcji swoich instrumentów piśmiennych, więc wszystkie etapy tworzenia przebiegają w obrębie fabryki.


Pisanie piórem to jak jazda Roll’s Roycem – przynosi satysfakcję, ale wymaga namysłu, skupienia, opanowania, zdecydowanych ruchów. Pióro uosabia wartości, które nie są już dziś powszechne, uczy skupienia, staranności i precyzji, z narzędzia pracy stało się instrumentem ilustrującym myśli i osobowość. „Palce na maszynie do pisania nigdy nie miały łączności z mózgiem, ale palce na wiecznym piórze, już tak” – mawiał angielski pisarz Graham Green.

Historia pióra Lamy od początku ściśle związała się ze światem sztuki. Wzajemne relacje przełożyły się na język designu marki, designu utrzymującego doskonały balans między przeszłością i teraźniejszością. Sztuka jest medium filtrującym otaczający nas świat. Galeria Lamy powstała właśnie po to, aby wszyscy odwiedzający fabrykę w Heidelbergu mogli tego świata dosięgnąć.


Galeria Lamy – ekspozycja znajdująca się w jednym z kompleksów należących do fabryki Lamy
Publikacja powstała w ramach współpracy z firmą Lamy.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.